Zavrieť

Porady

Zamestnanie cudzieho štátneho príslušníka

Dobrý deň, prosím o radu. Budeme zamestnávať zamestnanca - má japonskú štátnu príslušnosť, trvalý pobyt má na území SR pridelenú políciou, kde je aj rodné číslo. na úcely sociálneho poistenia mi vsak toto rodné čislo neakceptovalo a museli mi pre nu priradit ich rodne cislo. v zdr. poistovni sa zaevidovala rodnym cislom pridelenym policiou. ako ju mam evidovat pre účely dane, teda na danovom mesacnom vykaze, s ktorým rodným číslom? odvody do socialnej a zdravotnej poistovne a dan budem odvádzať ako normalnemu zamestnancovi? treba ju este niekde evidovat ako volakedy na urade prace? dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Allure je offline (nepripojený) Allure

    Allure
    Dobrý deň, v prvom rade by som radila ujednotiť rodné číslo pre všetky inštitúcie. Z akého dôvodu neakceptovala SP rodné číslo pridelené cudzineckou polícou? Ja by som urobila registračný list - zmena a zaniesla ho do SP, aby mal zamestnanec všade rovnaké rč. Veď SP po vygenerovaní rodného čísla sama posiela výzvu, aby sa im oznámilo rodné číslo pridelené PZ. V daňových prehľadoch sa cudzincom uvádza dátum narodenia nie rodné číslo. Pokiaľ bude mať zamestnanec len príjem na SK a má riadnu pracovnú zmluvu, teda bude platiť všetky odvody do SP a ZP ako iní zamestnanci. Ohlasovacia povinnosť voči UPSVAR stále platí, treba im poslať Informačnú kartu.

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    Allure Pozri príspevok
    Dobrý deň, v prvom rade by som radila ujednotiť rodné číslo pre všetky inštitúcie. Z akého dôvodu neakceptovala SP rodné číslo pridelené cudzineckou polícou? Ja by som urobila registračný list - zmena a zaniesla ho do SP, aby mal zamestnanec všade rovnaké rč. Veď SP po vygenerovaní rodného čísla sama posiela výzvu, aby sa im oznámilo rodné číslo pridelené PZ. V daňových prehľadoch sa cudzincom uvádza dátum narodenia nie rodné číslo. Pokiaľ bude mať zamestnanec len príjem na SK a má riadnu pracovnú zmluvu, teda bude platiť všetky odvody do SP a ZP ako iní zamestnanci. Ohlasovacia povinnosť voči UPSVAR stále platí, treba im poslať Informačnú kartu.
    nie je pravda. Proste robia to tak, že ich majú rôzne. Osobne mám skúsenosť so zamestnancami - občanmi ČR. V SP akceptujú ich RČ vydané v ČR, ale ZP im pridelí úplne iné číslo....

    Allure je offline (nepripojený) Allure

    Allure
    To je pravda, že cudzinci môžu mať aj 3 rôzne rodné čísla - od PZ, SP a ZP. Takisto mám skúsenosť so zamestnancami - občanmi rôznych krajín aj mimo EÚ a je pre mzdárku jednoduchšie si dať tú námahu a ujednotiť zamestnancovi rodné číslo vo všetkých inštitúciách. Oni potom nevedia, ktoré číslo majú používať a majú z toho guláš. Napr. poskytnú na UPSVAR rodné číslo zo ZP a tam sa tvária, že taká osoba na SK neexistuje a nakoniec to samozrejme musím riešiť ja. A pokiaľ má zamestnanec trvalý pobyt na SK, tak to o to viac odporúčam podať do SP registračný list so zmenou rč na rč, ktoré vygenerovala polícia.

    Zamestnanie cudzieho štátneho príslušníka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.