Zavrieť

Porady

Aké slovenské potraviny by sme chceli vidieť v predajniach?

Podľa prieskumu predajnej sieti sa vyskytuje len 46% slovenských potravín, aké by ste radi videli v regáloch?
Usporiadat
Fero11 Fero11

Fero11 je offline (nepripojený) Fero11

Akej predajnej sieti ?
Ja to moc nesledujem do obchodov chodim velmi nerad, ale podla mna je ovela menej ako 46% slovenskych.
Vsetko je to hnus a humus komplet vsetky potraviny v nasich predajnach, vratane ovocia a zeleniny.
Je mi luto ludi, ktori si nemozu nic dochovat ani vypestovat a su zavysli na potravinach z retazcov
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

Vsetku zeleninu a ovocie. Vsetko, co sa u nas da dopestovat, nech je odtial. Co potrebuje viac tepla, nech je z Madarska (aj to by mal kamion zvladat celkom rychlo). V zime mozeme dovazat.

Cize paradajky, papriky, cukety, baklazany, uhorky, bob, fazula, sosovica, hrasok, blablabla. Aj ked ja potraviny nemusim, tam je vsetko take rovnake, ako umele.

Ja by som bol skor za vacsiu podporu trhovisk. Vo Francuzsku vraj trhy funguju, tak preco by nemohli u nas? Rozne odrody paradajok, papriky, baklazanov, cukety aby boli male a nie tie obry, s uhorkami som spokojny, s cesnakom tiez, BOB sakra!! preco to nikto nepestuje???, sosovica a fazula, tych by sa mohlo pestovat viac roznych odrod. Teraz nie je problem zohnat rozne stare odrody fazule z Mexika, juhu USA a inakade (stare, tradicne odrody, nie moderne hybridy). Preco ich nevyskusat? Vsak tam fazulu jedli, ked my sme vyhanali Avarov, tak urcite maju zaujimave odrody so zaujimavou chutou. To iste plati o kazdej inej zelenine. Nie vzdy musia byt nase slovenske odrody najlepsie - hovorim skor teda o takej zelenine, co sa k nam dostala relativne nedavno. Tu v KE chodia jedny predavat paradajky San Marzano a na varenie je to lepsie nez tie odrody, co tu bezne vidame. Chyba mi nejaka ta roznorodost a niektore zakladne druhy zeleniny sa uz uplne akoby prestali pestovat (ako napr. bob - pritom mlady je uzasny).

Mlieko velmi nepijem, syry pouzivam skor zahranicne (okrem ovcieho a bryndze - tie kupujem zo salasa Torysa).

Udeninam slovenskym uz neverim vobec, takze neviem.
2 0
hubatá hubatá

hubatá je offline (nepripojený) hubatá

Pokiaľ neuvidím sa pásť kravy, ovce a kozy na lúkach tak neverím že sú to naše potraviny. Nikde neblokujú cesty pastieri so stádom kráv, nikde nevidím klápince a predsa máme plno mliečnych výrobkov vyhlásených za slovenské ..... Tak z čoho sa tie syry, mlieko vyrábajú dočerta? A to isté s mäsom: v obchodoch sú všetky druhy ako keby boli už raz zmrazované, lepia sa, zapáchajú a stále ežia reklamy že sa jedná o slovenské výrobky..... Kde a kto chová svine, prasce, kravy, ovce, kozy, sliepky? Veď to sa len-tak nedá utajiť: niet hnoja, nekosí sa seno na zimu a predsa máme slovenské mäso, vajcia.....

Z nejakých práškov a sušeného mlieka????
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
Slayer666 Pozri príspevok
Vsetku zeleninu a ovocie. Vsetko, co sa u nas da dopestovat, nech je odtial. Co potrebuje viac tepla, nech je z Madarska (aj to by mal kamion zvladat celkom rychlo). V zime mozeme
...holt ...skôr musíme , musíme...
dovazat.

Ja by som bol skor za vacsiu podporu trhovisk. Vo Francuzsku vraj trhy funguju, tak preco by nemohli u nas?
...čo bolo , bolo ....terazky som majorom ... zaspomínajme , že niekedy neboli tie rôzne siete a predsa na pultoch bolo toho celkom solídne...
Keď mi chce niekto oponovať , že boli fronty na banány a citrusy , tak nech pridá info aj o tom,že to sa dialo niekedy v 50-60 rokoch ...neskôr bolo zásobenie clekom obstojné ( teda , čo ja viem posúdiť ..)
Zvyšok ( domáci pestovatelia ) sa realizovali na tých trhoch ...veď z juhu Slovenska sa do Tatier chodilo predávať...

Rozne odrody paradajok, papriky, baklazanov, cukety aby boli male a nie tie obry, s uhorkami som spokojny, s cesnakom tiez, BOB sakra!! preco to nikto nepestuje???, sosovica a fazula, tych by sa mohlo pestovat viac roznych odrod. Teraz nie je problem zohnat rozne stare odrody fazule z Mexika, juhu USA a inakade (stare, tradicne odrody, nie moderne hybridy). Preco ich nevyskusat? Vsak tam fazulu jedli, ked my sme vyhanali Avarov, tak urcite maju zaujimave odrody so zaujimavou chutou. To iste plati o kazdej inej zelenine. Nie vzdy musia byt nase slovenske odrody najlepsie - hovorim skor teda o takej zelenine, co sa k nam dostala relativne nedavno. Tu v KE chodia jedny predavat paradajky San Marzano a na varenie je to lepsie nez tie odrody, co tu bezne vidame.
Neviem Sly , že ako ďaleko pamätáš ( o veku vravím ) , no na Dominikánoch hrali prvé husle vždy bulharskí pestovatelia. Títo mali svoje polia na Juhu , za malou staničkou ...ej bisťu , koľko krát sme sa cestou k Hornádu zastavili a " nakúpili " , čo prišlo pod ruku ...
...že akééééé paradajky mali ...
Chyba mi nejaka ta roznorodost a niektore zakladne druhy zeleniny sa uz uplne akoby prestali pestovat (ako napr. bob - pritom mlady je uzasny).

Mlieko velmi nepijem, syry pouzivam skor zahranicne (okrem ovcieho a bryndze - tie kupujem zo salasa Torysa).
...kúp v sezóne od jedného bulhara ( starší pán s fúzmi so zjavným prízvukom )...má cca 5- 10 stánok od fontány na pravej strane...

Udeninam slovenskym uz neverim vobec, takze neviem.
...
1 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
hubatá Pozri príspevok
Pokiaľ neuvidím sa pásť kravy, ovce a kozy na lúkach tak neverím že sú to naše potraviny. Nikde neblokujú cesty pastieri so stádom kráv, nikde nevidím klápince a predsa máme plno mliečnych výrobkov vyhlásených za slovenské ..... Tak z čoho sa tie syry, mlieko vyrábajú dočerta? A to isté s mäsom: v obchodoch sú všetky druhy ako keby boli už raz zmrazované, lepia sa, zapáchajú a stále ežia reklamy že sa jedná o slovenské výrobky..... Kde a kto chová svine, prasce, kravy, ovce, kozy, sliepky? Veď to sa len-tak nedá utajiť: niet hnoja, nekosí sa seno na zimu a predsa máme slovenské mäso, vajcia.....

Z nejakých práškov a sušeného mlieka????
...Kriste Pane .......
...sorry , Hub ...ale keď Ty zadrieš , tak to už fakt stojí za to ...niekedy mám dojem , že som na politickej schôdzi ML a prednáša stará nomenklatúrna štruktúra ...

Nevidíš , nevieš , nepočuješ .....veď to mi pripomína



Vytiahni päty z Blavy a vyber sa trochu ďalej od hlavného mesta ...
Uvidíš , budeš počuť a aj cítiť ....a nakoniec snáď aj budeš vedieť ...

Súhlasím akurát s tým , že nebožtík Havel a potom aj jeho nasledovníci ( po rozdelení aj na Slovensku ) odsúhlasili vykántrenie stád dobytku a neskôr sa " zredukovali " aj tie ošípané..
2 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

Fero11 Pozri príspevok
Akej predajnej sieti ?
Ja to moc nesledujem do obchodov chodim velmi nerad, ale podla mna je ovela menej ako 46% slovenskych.
Vsetko je to hnus a humus komplet vsetky potraviny v nasich predajnach, vratane ovocia a zeleniny.
Je mi luto ludi, ktori si nemozu nic dochovat ani vypestovat a su zavysli na potravinach z retazcov
ale sú najlacnejšie napr v M.. zemiaky 0,13 /kg ani za posledné dni socíka taká cena nebola čo pestovať kukuricu na bioetanol so ziskom alebo zemiaky SO ZISKOM OBCHODNÍKOV? by som sa vykašlal v potu tváre a slnečnom úpeku ich zbierať
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

hubatá Pozri príspevok
Pokiaľ neuvidím sa pásť kravy, ovce a kozy na lúkach tak neverím že sú to naše potraviny. Nikde neblokujú cesty pastieri so stádom kráv, nikde nevidím klápince a predsa máme plno mliečnych výrobkov vyhlásených za slovenské ..... Tak z čoho sa tie syry, mlieko vyrábajú dočerta? A to isté s mäsom: v obchodoch sú všetky druhy ako keby boli už raz zmrazované, lepia sa, zapáchajú a stále ežia reklamy že sa jedná o slovenské výrobky..... Kde a kto chová svine, prasce, kravy, ovce, kozy, sliepky? Veď to sa len-tak nedá utajiť: niet hnoja, nekosí sa seno na zimu a predsa máme slovenské mäso, vajcia.....

Z nejakých práškov a sušeného mlieka????
nesmrdia nám náhodou tie domáce zvieratá minule som išiel po dialnici ale ten smrad po močovkovaní polí vieš koľkým horenosom navoňavkovaným by bolo zle a to sú spravidla tí čo sa dožadujú zdravých potravín
0 0
econia econia

econia je offline (nepripojený) econia

Levíča
Mne osobne chýba kuracie mäsko, čo má aj chuť kuraciny, t.j. ako niekedy, keď stará mama chovala hydinu na dvore, mali sme domáce vajíčka, domáce kurence, kačice...
to mäso malo fantastickú chuť. Teraz choďte si kúpiť kuracinu do obchodných reťazcov, keď ju varíte, tak neviem ako u vás, ale ja tam vždy cítim nejakú zvláštnú chuť a vôňu...
Takže mne osobne chýba kuracina z dvora a nie hydina vychovaná v nejakých klietkach... potom to aj tak chutí a smrdí..
2 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
econia Pozri príspevok
Mne osobne chýba kuracie mäsko, čo má aj chuť kuraciny, t.j. ako niekedy, keď stará mama chovala hydinu na dvore, mali sme domáce vajíčka, domáce kurence, kačice...
to mäso malo fantastickú chuť. Teraz choďte si kúpiť kuracinu do obchodných reťazcov, keď ju varíte, tak neviem ako u vás, ale ja tam vždy cítim nejakú zvláštnú chuť a vôňu...
Takže mne osobne chýba kuracina z dvora a nie hydina vychovaná v nejakých klietkach... potom to aj tak chutí a smrdí..
Koncom zimy som bol na denné menu v SNV, dal som si kuracinu a čuduj sa svete to mäso bolo z "ozajstného" kurčaťa. Po rokoch som cítil kuracie mäso, mňam

V obchodoch by som chcel vidieť "poctivé" slovenské potraviny, zeleninu, ktorá rástla v zemi, ovocie, ktoré dozrelo na stromoch, kríkoch a mäso, ktoré pred smrťou behalo po lúkach a pastvinách.
1 0
Fero11 Fero11

Fero11 je offline (nepripojený) Fero11

Ak obycajny obcan nebude mat doma vlstne laboratorium na testovanie potravin, tak vzdy bude "ZRAT" nezdrave svinstvo.
Vsetky veterinarne a potravinove komisie a hygieny a co ja viem co vsetko do toho spada, su podplatene aby na trh pustali to co pustaju .....
Uz som hore napisal, ze je mi luto ludi ktori nemaju moznost dochovat si vlastne, alebo dopestovat, resp. kupit si domace

PS: Ja ked som pil mlieko z obch. retazca, tak som si myslel ze hodim ticku .... to nema absolutne nic spolocne z mliekom od kravy, ktora sa pasie nad dedinou na luke (ja pijem len od domacej kravy, odstate a smotana je pozbierana (a mne tak cez 1/2 litra denne treba ))
2 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

buchač Pozri príspevok
...Bulhar...
Ved ja u neho kupujem vzdy, ked som na trhu. Kozi syr, olivy, mangold, baklazany ma fantasticke, cukety tiez ma dobre (aj ked mam inych oblubenych na cukety a patizony), paradajky su tiez velmi dobre, papriky su vyborne.
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

" Vytiahni päty z Bratislavy a vyber sa ..." teraz fakt neviem, ako to myslíš. Chodím po Slovensku a Hubatá má pravdu. Som zhrozená z toho, že polia kde sa niekedy dopestovala kvalitná zelenina a ovocie je zarastené trninou, vrbami, lány sa stále zmenšujú, alebo sú úplne zarastené. Keby sa aspon hlavne v tých podhorských oblastiach boli vysadili stromy, malo by to nejaký význam, ale teraz je to hrôza, všade sama vrba,trnina atď. to isté je na dolniakoch.
0 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Ozaj, ja by som v obchode chcel vidieť také "planétky alebo "orechy"", čo boli dve oblátky a vo vnútri kakaová plnka. Niekedy sa to predávalo v obchode (za socíku) a teraz robia niečo podobné poliaci, len s vanilkovou plnkou.
1 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

Slayer666 Pozri príspevok
Ved ja u neho kupujem vzdy, ked som na trhu. Kozi syr, olivy, mangold, baklazany ma fantasticke, cukety tiez ma dobre (aj ked mam inych oblubenych na cukety a patizony), paradajky su tiez velmi dobre, papriky su vyborne.
s tými domácimi olivami a mangoldom si to zabil
1 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

ilona Pozri príspevok
" Vytiahni päty z Bratislavy a vyber sa ..." teraz fakt neviem, ako to myslíš. Chodím po Slovensku a Hubatá má pravdu. Som zhrozená z toho, že polia kde sa niekedy dopestovala kvalitná zelenina a ovocie je zarastené trninou, vrbami, lány sa stále zmenšujú, alebo sú úplne zarastené. Keby sa aspon hlavne v tých podhorských oblastiach boli vysadili stromy, malo by to nejaký význam, ale teraz je to hrôza, všade sama vrba,trnina atď. to isté je na dolniakoch.
skúsila si si odpovedať prečo je tomu tak?
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Pravdaže že si viem zodpovedať. Zlá politika štátu celý čas od revolúcii. Museli sme sa pchať do EU aby nám rozkazovali čo môžeme dorobiť a ktorý odpad musíme doviesť od nich. Zlý systém dotovania poľnoh. firiem, aj tých málo čo ešte funguje nikto neskontroluje koľko za tie dotácie vyprodukujú, keby aj vyprodukovali nepredajú to, lebo ceny za dovezený " odpad " sú omnoho nižšie a tak by som mohla pokračovať, tých odpovedí je veľa.
0 0
pavol54 pavol54

pavol54 je teraz online pavol54

ilona Pozri príspevok
Pravdaže že si viem zodpovedať. Zlá politika štátu celý čas od revolúcii. Museli sme sa pchať do EU aby nám rozkazovali čo môžeme dorobiť a ktorý odpad musíme doviesť od nich. Zlý systém dotovania poľnoh. firiem, aj tých málo čo ešte funguje nikto neskontroluje koľko za tie dotácie vyprodukujú, keby aj vyprodukovali nepredajú to, lebo ceny za dovezený " odpad " sú omnoho nižšie a tak by som mohla pokračovať, tých odpovedí je veľa.
veď práve to je cieľom hľadať odpoveď prečo. na prd sú mi dotácie, úvery ak odo mňa nikto nič nechce za rozumnú cenu. dalo by sa to zmeniť?
0 0
MarcelkaT MarcelkaT

MarcelkaT je offline (nepripojený) MarcelkaT

Po 89 roku neviem ktorý z vtedajších "múdrych " politikov povedal: "ak sa neurodí - dovezieme" a tu je výsledok : Slovensko sa stálo odpadkovým košom.
1 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

pavol54 Pozri príspevok
s tými domácimi olivami a mangoldom si to zabil
Kto vravi, ze olivy su domace? A preco by mali byt? V SR sa vypestovat nedaju. Resp. mozu byt pestovane v Bulharsku a dovezene, kedze oni do Bulharska pravidelne chodia. Neviem a v podstate je to jedno, lebo su chutne a za rozumnu cenu. A tym mangoldom si co chcel povedat?
0 0
trisestri trisestri

trisestri je offline (nepripojený) trisestri

ako uz pisal Slayer,chybaju tu poctive trhoviska s pestrou ponukou zeleniny ale aj ovocia/sice mam moznost kupit jahody, maliny, ribezle, broskyne, slivky,marhule a je to fakt ine ako market,stavnate a sladke broskyne-sice zalezi aj od pocasia,lebo ovocie a jeho zrelost je dost citliva vec,ale chyba my sirsi sortiment-ved sa daju dopestovat u nas josty, egrese, hrusky, jablka, cernice,ringloty atd/,dalej chyba ovcie, jahnacie, hovädzie, bravcove mäso a vyrobky z neho /mali sme dobre spiske parky teraz su 3 druhy ale iba jeden z nich je ako tak na urovni/-klobasy boli stavnate az bol problem zahryznut a nepospinit odev stavou-teraz vyrobky sama muka,vsetko suche bez tradicnej chuti.Dalej domaca hydina,teraz s toho pomaly ani polievka sa neda robit.
Suhrnom na trhoch a v obchodoch chyba vsetko co sa da doma dochovat a dopestovat tradicnym sposobom./na druhej strane netvrdim ze by vsetkeho bolo dostatok ak by nebol urcity pokrok aj s negativami co prinasa,lebo treba nasytit z menej pôdy viac ludi/
pohnojilo sa vsetko okrem toho co sa malo
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať