Zavrieť

Porady

Odvody do ZP aj na Slovensku?

Klientka má živnosť v Rakúsku a celý minulý rok mala aj príjmy z nej.Podala DP typ B na Slovensku.Platí si v Rakúsku odvody a teraz jej došlo RZZP za rok 2011 a nedoplatok .Je to tak správne?Má platiť odvody aj tu aj V Rakúsku do ZP? Veľmi pekne dakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    xeva je offline (nepripojený) xeva

    xeva
    Stefan2005 Pozri príspevok
    ... to znamená, že občan zdravotne poistený v dvoch štátoch nemôže byť, ale odvody na ZP poistenie platiť musí v oboch štátoch, a v SR aj duplicitne z príjmu v zahraničí, ktorý z pohľadu dane z príjmov bol vyňatý ?

    Ak je to tak, správne z príslušnosti slovenských právnych predpisov to môže byť, ale spravodlivé nikdy!
    Áno, zdravotne poistený môže byť iba v jednom štáte, aj poistenie platí iba v tomto jednom štáte, vo výške podľa predpisov krajiny, ku ktorej má určenú právnu príslušnosť. V prípade SK spadajú do VZ aj zahraničné príjmy, ktoré sú vyňaté zo zdanenia.

    Hlasovalo 5 pouzivatelov

    Užitočné (5)
    Stefan2005, tictac7, Mária.K., Pikoška, beatam
    5

    Anelas je offline (nepripojený) Anelas

    Anelas
    urcite nema platit ZP na Slovensku z prijmov v Rakusku. Napadaju ma dve otazky:
    - ak nema zivnost na Slovensku - odhlasila sa zo slovenskej ZP?
    - bolo spravne vyplnene danove priznanie - vynatie prijmov dosiahnutych v Rakusku?

    Anelas je offline (nepripojený) Anelas

    Anelas
    ak bolo priznanie spravne, potom zostava uz len overenie, ci je spravne odhlasena zo ZP. osobne si myslim, ze odhlasena je - opatrovatelky si strazia kazde euro, vedia co maju robit ked odchadzaju pracovat do zahranicia. skor predpokladam chybu na strane ZP. Alebo to bude ako s prijmami z dividend zo zahranicia, ktore budeme platit od roku 2011 - tie zaplati Slovak slovenskej ZP, aj ked tu je odhlaseny a plati si ZP v inom state... Vobec by som sa tomu v dnesnej dobe nedivila - princip poistenia iba v jednej krajine EU im predsa nevyhovuje.

    argument, ze ak podala priznanie na Slovensku, musi platit ZP je vtipny. evidentne sme my uctovnici stale ti jedini, ktori musia ovladat vsetky zakony - ostatni sa hraju na svojom piesocku a nevidia za roh....

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    xeva Pozri príspevok
    Klientka má živnosť v Rakúsku a celý minulý rok mala aj príjmy z nej.Podala DP typ B na Slovensku.Platí si v Rakúsku odvody a teraz jej došlo RZZP za rok 2011 a nedoplatok .Je to tak správne?Má platiť odvody aj tu aj V Rakúsku do ZP? Veľmi pekne dakujem za radu.
    Áno, je to správne. Pri súbehu činností v dvoch členských štátoch EÚ musí o tom, podľa ktorej legislatívy bude takáto osoba postupovať, rozhodnúť kompetentná inštitúcia. V SR je to Sociálna poisťovňa. Ak určí, že sa bude postupovať podľa slovenskej legislatívy, vydá tejto osobe doklad PD A1. V opačnom prípade odporučí poistenca na kompetentnú inštitúciu v danom štáte, kde sa má uchádzať o jeho vydanie. Žiadny iný doklad, ako PD A1/E 101 nie je v prípadoch súbehov činností akceptovateľný na ukončenie poistenia, ani na zachovanie resp. vznik poistenia v SR. To sa týka aj zdravotného poistenia. Do VZ na zdravotné poistenie sa započítavajú napr. príjmy z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti zdaňované podľa §6 zákona o dani z príjmov a aj príjmy, ktoré z dôvodu zamedzenia dvojitého zdanenia nepodliehajú na Slovensku dani z príjmov. Teda obdobne ako VZ pre SP. Pri odpovedi som predpokladala príslušnosť k právnym predpisom SK.
    ... to znamená, že občan zdravotne poistený v dvoch štátoch nemôže byť, ale odvody na ZP poistenie platiť musí v oboch štátoch, a v SR aj duplicitne z príjmu v zahraničí, ktorý z pohľadu dane z príjmov bol vyňatý ?

    Ak je to tak, správne z príslušnosti slovenských právnych predpisov to môže byť, ale spravodlivé nikdy!

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    aj mňa to zaujíma, kedže ZP má byť len v jednom štáte............

    sisulasisa je offline (nepripojený) sisulasisa

    sisulasisa
    DP za rok 2011 typ B má vyňaté príjmy v riadku 87/príimy zo zahraničia/ a odhlásená neviem či je.Volala som s pani zo ZP a povedala mi,že všetky opatrovateľky podávajú námietku,lebo im prišli RZZP za rok 2011 a majú nedoplatky.DP je vyplnené správne,ona argumentuje tým,že ked podali DP na Slovensku tak si tu musia platiť aj ZP.Vôbec tomu už nerozumiem,tieť mám info,že len v jednom štáte EU

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    mala byť zo ZP odhlásená. Ak bola, tak sa to dorieši. ZP podľa mäa platiť nebude.

    sisulasisa je offline (nepripojený) sisulasisa

    sisulasisa
    Dakujem vám za vaše názory.Ak sa to dorieši veľmi rada vám to poviem.Tiež ma koniec tohto nezmyslu zaujíma.Pekný deň.

    xeva je offline (nepripojený) xeva

    xeva
    Klientka má živnosť v Rakúsku a celý minulý rok mala aj príjmy z nej.Podala DP typ B na Slovensku.Platí si v Rakúsku odvody a teraz jej došlo RZZP za rok 2011 a nedoplatok .Je to tak správne?Má platiť odvody aj tu aj V Rakúsku do ZP? Veľmi pekne dakujem za radu.
    Áno, je to správne. Pri súbehu činností v dvoch členských štátoch EÚ musí o tom, podľa ktorej legislatívy bude takáto osoba postupovať, rozhodnúť kompetentná inštitúcia. V SR je to Sociálna poisťovňa. Ak určí, že sa bude postupovať podľa slovenskej legislatívy, vydá tejto osobe doklad PD A1. V opačnom prípade odporučí poistenca na kompetentnú inštitúciu v danom štáte, kde sa má uchádzať o jeho vydanie. Žiadny iný doklad, ako PD A1/E 101 nie je v prípadoch súbehov činností akceptovateľný na ukončenie poistenia, ani na zachovanie resp. vznik poistenia v SR. To sa týka aj zdravotného poistenia. Do VZ na zdravotné poistenie sa započítavajú napr. príjmy z podnikania, inej samostatnej zárobkovej činnosti zdaňované podľa §6 zákona o dani z príjmov a aj príjmy, ktoré z dôvodu zamedzenia dvojitého zdanenia nepodliehajú na Slovensku dani z príjmov. Teda obdobne ako VZ pre SP. Pri odpovedi som predpokladala príslušnosť k právnym predpisom SK.

    Anelas je offline (nepripojený) Anelas

    Anelas
    ja co mam opatrovatelku, tak vsetky tie formulare na ZP a SP si vybavovala. prehadzovali si ju jedni medzi druhymi, bez jednoznacnych informacii a pokynov.....ale bojovala a definitivne sa zo slovenskeho ZP a SP odhlasila. Ak by jej prislo vyuctovanie nedoplatku v slovenskej ZP, to uz neviem co by som na zakony tohto statu povedala...

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Anelas Pozri príspevok
    j... uz neviem co by som na zakony tohto statu povedala...

    ... toto by mali byť výsledky odvodovo-daňovej reformy v praxi... odvody na zdravotné poistenie z vyňatých príjmov, z predaja rodinného domu, .... čo sa ešte z toho všetkého ešte v praxi vykľuje ?

    xeva je offline (nepripojený) xeva

    xeva
    Anelas - od začiatku legalizácie opatrovania v Rakúsku boli nariadenia Únie, ktoré túto oblasť upravovali - od 1408/71, 883/2004,987/2009 - od 1.5.2010 až po 465/2012. Pravdou je, že uplatňovaná prax na SK sa líšila, nielen na pobočkách, ja sama som tu na Porade bola obvinená jednou z diskutujúcich ,v téme vymeriavací základ pre SP pri živnosti na SK a v A , z neznalosti problematiky, lebo ona sa každoročne školila vo Viedni, takže... Pravda je taká, že žiadna z mojich klientiek za celý čas od roku 2008 sa nedočkala prekvapenia v podobe nedoplatkov poistenia tu na SK alebo v A. Koniec "boju", aký podstúpila tvoja klientka by mala dať práve posledná novela, platná od júna tohoto roka, aj keď v minulosti, pri správnom použití určovacích kritérií sa mi nikdy nestalo, že by sme neuspeli. Teda neuspeli sme v prípadoch, vopred odsúdených na neúspech, ale ak si klientka na základe informácií JPP z auta trvala na svojom a ja som jej želanie splnila. Aj to trvalo dlhšie, teraz je lehota na stanovisko strán určená.

    Anelas je offline (nepripojený) Anelas

    Anelas
    Xeva, ja len dufam, ze problemom bude koniec. Chcela som len uviest situaciu, kedy sme vynalozili neuveritelne vela energie a casu - ja aj moja klientka, aby jej vztahy v ZP a SP boli v sulade so zakonom a aby neplatila viac ako ma. Lebo to stale vyzeralo, ze SP aj ZP robili vsetko pre to, aby sa z poisteni tu neodhlasila....

    Nie som odbornik na tuto oblast, len viem, ze by moja klientka nemala tu ZP uz platit

    xeva je offline (nepripojený) xeva

    xeva
    Anelas - tá opatrovateľka má živnosť na SK aj v A ? alebo je tu resp. v A zamestnaná ?

    xeva je offline (nepripojený) xeva

    xeva
    Pretože to nie je tak, že niekto chce byť tam alebo tam poistený a automaticky mu SP , ak "chce" byť poistený napr. v Rakúsku vyhovie. Na to sú tie kritériá, ktoré sa pri rozhodovaní použijú.

    Anelas je offline (nepripojený) Anelas

    Anelas
    moja klientka ma uz iba zivnost v A. Na Slovensku zivnost zrusila a potom nastali tie problemy, aby ju vobec odhlasili zo ZP a SP. Ako som pisala, vzdy jej na instituciach povedali nieco ine, raz taky formular, raz iny...ak by to bolo vsetko im jasne, asi by sme my neboli z toho taki vyplaseni a vobec sme to neriesili. Cele to vyzeralo ako nevola SP a ZP uznat, ze ona je poistena v A a tu poistenie nechce platit, lebo prijmy tu ma iba z prenajmu nehnutelnosti ako obcan.

    xeva je offline (nepripojený) xeva

    xeva
    Zrejme to bolo začiatkom roka 2O11, keď sa robili zmeny ZP v súvislosti s prenájmom aj u "občanov". Odhlásenie na základe rakúskej E 101/PD A1 však SP aj ZP robili.

    Anelas je offline (nepripojený) Anelas

    Anelas
    áááá už nám to prišlo. RZ ZP 2011 - doplatiť cca 500 EUR, pritom klientka mala príjmy zo živnosti iba na území Rakúska. Volala som do poisťovne, pani na hotline mi povedala, že oni nevidia v dávke od daňového úradu, že tie príjmy zo živnosti boli iba z Rakúska. Mám napísať Námietku na výsledok RZ ZP a do 15 dní sa vyjadria.

    V daňovom priznaní mám uvedené príjmy zo živnosti v VI. Oddiely, tabuľka číslo 1, riadok 2. Potom mám vyňatý celý základ dane z Rakúska v X. Oddiely, riadok 87 a ešte som v XIV. Oddiely vypísala presne aké mala v Rakúsku príjmy, aké mala v Rakúsku zaplatené poistné - teda výdavky....Ale túto informáciu Zdravotná poisťovňa od Daňového úradu nemá.

    Dokonca by som ževraj mala kontaktovať aj Daňový úrad - aby opravili dávku pre Zdravotnú poisťovňu...to sa mi zdá byť dosť divné, ale ak toto vyriešim tak, že klientka žiadnych 500 EUR platiť nebude, tak napíšem komulenktochce od radosti....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.