Zavrieť

Porady

Výška dôchodku - menej znamená viac?

Dobrý deň prajem,
vie mi niekto pomôcť z odpoveďou na otázku týkajúcu sa invalidného dôchodku?
konkrétny príklad:

čiastočný invalidný dôchodok
miera inv. 45% - výška dôchodku cca 270€
miera inv. 50% - výška dôchodku cca 180€ ,
pritom osoba z vyššou mierou inv. je staršia cca o 6 rokov,má odpracovaných viac rokov za podstatne vyšší príjem a pod.


je to niekde nejako zákonom podmienené ,že menej je viac - lebo obyčajný sedliacky rozum hovorí ,že 50 je viac ako 45.
za rady vopred ďakujem.
Gabriel.
Naposledy upravil Dav : 04.09.12 at 13:17
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    tictac7 Pozri príspevok
    - Ja osobne som celý život pracovala len v SR a zistila som, že obdobie, ktoré som odrobila v rokoch 1988 - 1989 sa mi počítať nebude, nakoľko zamestnávateľ mal sídlo v Prahe (Štátna banka Československa)....
    Máš zlé informácie. Pri výpočte Tvojho starobného dôchodku Ti obdobie dôchodkového poistenia
    za r. 1988-89 uzná SR, v zmysle článku 20 Zmluvy medzi SR a ČR o sociálnom zabezpečení.

    Na rozhodovanie o nároku na dôchodkovú dávku je rozhodujúci dátum ku dňu rozdelenia federácie
    a Ty si k tomuto dátumu nemala zamestnávateľa so sídlom v ČR.

    Takže pri výpočte dôchodku SP ústredie Bratislava Ti započíta aj toto obdobie do celkovej doby trvania dôchodkového zabezpečenia ( formulár E 205 CZ potvrdí Česká správa soc.zab.)
    tictac7 ...vďaka za usmernenie. Síce mám do dôchodku ešte ďaleko, ale pomôže do budúcna :-)

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    - posudzujú sa roky od roku 1984
    - priemerný osobný mzdový bod
    - muž-žena....
    - koľko rokov ešte chýba do dôchodkového veku
    - určite bola práca vždy vykonávaná pre firmu so sídlom v SR? Ja osobne som celý život pracovala len v SR a zistila som, že obdobie, ktoré som odrobila v rokoch 1988 - 1989 sa mi počítať nebude, nakoľko zamestnávateľ mal sídlo v Prahe (Štátna banka Československa)....

    Andyke je offline (nepripojený) Andyke

    Andyke
    Áno aj Teba sa to týka.
    Predbežne napíš na ČSSZ do Prahy a vyžiadaj od nich Informatívny list dôchodkového zabezpečenia (poštou), rodné číslo napíš do žiadosti.

    E-formulár až pri vybavovaní SD. (ak budú na tom trvať)

    trisestri je offline (nepripojený) trisestri

    trisestri
    na to su komplikovane tabulky,prepocty atd-tiez mame osobu ktora isla na invalidny ihned po ukonceni skoly pobera 440 eur,druhy odpracoval cca 16 rokov a pobera 275 eur,pritom poberaju ten isty druh dochodku./take iste rozdiely su aj v porovnatelnych starobnych dochodkov/-je to dosledok casteho menenia kriterii,prepoctov,tabuliek a podobne.
    gabriel9406 tak toto je potom iný cirkus......
    trisestri tak to teda je,lebo spravne by bolo keby vsetky dochodky postupne dorovnali podla jednotnych pravidiel a kriterii,nie podla loterie,kto ake mal stastie a v ktorom roku odisiel do dochodku

    trisestri je offline (nepripojený) trisestri

    trisestri
    tictac7 Pozri príspevok
    - posudzujú sa roky od roku 1984
    - priemerný osobný mzdový bod
    - muž-žena....
    - koľko rokov ešte chýba do dôchodkového veku
    - určite bola práca vždy vykonávaná pre firmu so sídlom v SR? Ja osobne som celý život pracovala len v SR a zistila som, že obdobie, ktoré som odrobila v rokoch 1988 - 1989 sa mi počítať nebude, nakoľko zamestnávateľ mal sídlo v Prahe (Štátna banka Československa)....
    este doplnim percenta platne v jednotlivych rokoch,koeficienty,tabulky a kategorie podla profesii a caste novelizacie ktore urcovali a urcuju metodiku prepoctov. atd

    Zdenka 0705 je offline (nepripojený) Zdenka 0705

    Zdenka 0705
    Ja som tiež pracovala 2 roky /1982-1983/ v Česku, vtedy sme boli ale jeden štát. Budem aj ja musieť niečo pýtať z ČSSZ?

    Výška dôchodku - menej znamená viac?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.