Zavrieť

Porady

pozastavenie živnosti

Zdravím, mala by som dotazy ohľadne pozastavenia živnosti, poradíte?
1) pozastavenie je najmenej na 6 mesiacov...ak si teda podám pozastavenie na toto obdobie a počas neho by som chcela predlžiť, je to možné?
2) podáva SZČO, ktorá si pozastavila živnosť, daňové priznanie?
ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    §57
    (4) Podnikateľ môže oznámiť miestne príslušnému živnostenskému úradu pozastavenie prevádzkovania živnosti. Účinky pozastavenia živnostenského oprávnenia nastávajú dňom doručenia oznámenia o pozastavení prevádzkovania živnosti živnostenskému úradu, alebo ak je v oznámení uvedený neskorší deň, týmto dňom.


    (5) Po pozastavení prevádzkovania živnosti podnikateľ nadobudne živnostenské oprávnenie uplynutím doby pozastavenia prevádzkovania živnosti alebo dňom uvedeným v oznámení o zmene doby pozastavenia prevádzkovania živnosti.

    (6) Pozastavenie živnosti nemôže trvať kratšie ako šesť mesiacov a dlhšie ako tri roky.
    Podľa mňa je výhodnejšie pozastaviť živnosť na tri roky a potom môžeš po šiestich mesiacoh kedykoľvek pozastavenie zrušiť.

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    alencek Pozri príspevok
    Zdravím, mala by som dotazy ohľadne pozastavenia živnosti, poradíte?
    1) pozastavenie je najmenej na 6 mesiacov...ak si teda podám pozastavenie na toto obdobie a počas neho by som chcela predlžiť, je to možné?
    2) podáva SZČO, ktorá si pozastavila živnosť, daňové priznanie?
    ďakujem
    1. neviem, hádam odpovie niekto iný
    2. samozrejme, do 31.3. nasledujúceho roka.....

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    tictac7 Pozri príspevok
    1. neviem, hádam odpovie niekto iný
    2. samozrejme, do 31.3. nasledujúceho roka.....
    2. Samozrejme nemusí ak má príjmy menšie ako polovica odpočítateľnej položky.
    Ale ak ho správca dane vyzve, tak potom musí.

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    ja tú otázku č. 1 chápem takto
    k 30.9. - preruším činnosť na 6 mesiacov to znamená, že živnosť bude opäť aktívna k 1.4.2013
    pred týmto dátum môžem požiadať o ďalšie predlženie ak je to, ale tento prípad musíš k 31.3.2013 vysporiadať DP, ako keby došlo k ukončeniu to znamená pripočítať pohľadávky, zásoby a odpočítať záväzky

    tiež platí aj to čo napísal marjankaj

    Vlado40 je offline (nepripojený) Vlado40

    Vlado40
    Tiež rozmýšľam zrušiť živnosť alebo zastaviť a mám otázku,ohľadom pozastavenia živnosti k 31.12.2012 a faktúr.
    1.Vystavím faktúru napr. 28.12.2012 s dátumom splatnosti 31.12.2012 .Faktúra bude uhradená v 01.2013.
    Mám túto faktúru započítať do DP 2012 ako pohľadávku ? ,alebo ...

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    Nikdy NEPOZASTAVUJTE živnosť !!!

    Vždy je lepšie živnosť ZRUŠIŤ.

    Lebo pri zrušení živnosti,možete KEDYKOĽVEK si zriadiť NOVÚ ŽIVNOSŤ , a pokračovať v podnikaní.

    pri POZASTAVENÍ živnosti MUSÍ UPLYNUŤ celá doba na ktorú bola živnosť pozastavená

    a až po uplynutí tejto doby možete pokračovať v podnikaní (!)

    aj keď ste medzitým pozastavenú živnosť zrušili.

    lebo počas doby pozastavenia /najmenej 6 mesiacov/ de facto nemožete podnikať v tom druhu činnosti
    ktorej živnosť ste pozastavili,aj ked by ste túto pozastavenú živnosť medzitým zrušili a chceli si zriadiť novú živnosť na ten istý predmet podnikania...

    NIE JE TO MOŽNÉ .
    Naposledy upravil Indeed : 02.10.12 at 02:54

    yvica je offline (nepripojený) yvica

    yvica
    ak počas pozastavenej živnosti bude uhradená vystavená faktúra uvádzam ju v dp, môžem uplatniť nezdaň. čiastku, živnosť bola pozastavená 3.1.2012? dík

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    yvica Pozri príspevok
    ak počas pozastavenej živnosti bude uhradená vystavená faktúra uvádzam ju v dp, môžem uplatniť nezdaň. čiastku, živnosť bola pozastavená 3.1.2012? dík
    nárok na NČZD - § 11 zákona č. 595/2003 - nikde nevidím nárok len pri živnosti - nárok je pri príjmoch podľa § 5 a 6....

    yvica je offline (nepripojený) yvica

    yvica
    nemala som ešte takýto prípad, čiže živnosť pozastavená od 3.1.12 do 3.1.13, ale asi nebude obnovená ale zrušená, robím k 31.3.13 normálne DP B u szčo aj keď mal živnosť 3 dni v roku? a ak bude mať príjem len tú jednu faktúru 2313 eur zrejme Nčzd nebudem uvádzať v dp a treba zdaniť príjem? bola by som rada keby mi niekto poradil, nemám skúsenosti pri prerušení živnosti čo s výdavkami a príjmami? dík

    Emka Roman je offline (nepripojený) Emka Roman

    Emka Roman
    Indeed Pozri príspevok
    Nikdy NEPOZASTAVUJTE živnosť !!!

    Vždy je lepšie živnosť ZRUŠIŤ.

    Lebo pri zrušení živnosti,možete KEDYKOĽVEK si zriadiť NOVÚ ŽIVNOSŤ , a pokračovať v podnikaní.

    pri POZASTAVENÍ živnosti MUSÍ UPLYNUŤ celá doba na ktorú bola živnosť pozastavená

    a až po uplynutí tejto doby možete pokračovať v podnikaní (!)

    aj keď ste medzitým pozastavenú živnosť zrušili.

    lebo počas doby pozastavenia /najmenej 6 mesiacov/ de facto nemožete podnikať v tom druhu činnosti
    ktorej živnosť ste pozastavili,aj ked by ste túto pozastavenú živnosť medzitým zrušili a chceli si zriadiť novú živnosť na ten istý predmet podnikania...

    NIE JE TO MOŽNÉ .
    Šak si spravím SROčku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.