Zavrieť

Porady

dohoda a minimálna mzda

Je pravda, že dohodárom o vykonaní práce alebo pracovnej činnosti sa bude musieť vyplácať minimálna mzda od 1.1.2013 ?
Alebo vysvetlíte mi tento odsek v novom ZP:
(2) Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa vzťahujú ustanovenia prvej časti, tretej časti okrem § 96, § 96a, § 97, § 99 a § 100 až 117, ustanovenia § 119 ods. 1 k tomuto § patrí slovíčko okrem alebo sa vzťahujú , § 144a ods. 1 až 5 a šiestej časti; pracovnú pohotovosť a prácu nadčas nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť. Ak ide o dôvody neprítomnosti zamestnanca v práci uvedené v § 141 ods. 1 a ods. 2 písm. a) až g), ktoré zasiahli do času, na ktorý zamestnávateľ určil výkon práce, zamestnávateľ je povinný ospravedlniť túto neprítomnosť zamestnanca v práci. Za tento čas zamestnancovi náhrada odmeny nepatrí.
Čítam to stále dokola, ale už ....
na dohodárov sa bude vzťahovať § 119 ods 1. - teda mu musí zametnávateľ vyplatiť minimálnu mzdu?
Zamestnávam dohodárov dôchodcov, ktorí u mňa odrobia pár hodín mesačne, na hodinu dostávajú 3,50 E ale mesačne im to nerobí minimum. Ako ich budem vyplácať po novom?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    psps...dobre to chápeš...od 1.1.2013 aj u dohodárov bude musieť byť dodržaná minimálna mzda.
    Dohodári budú mať niektoré "výhody" zamestnancov...nebudú mať však nárok na dovolenku, na stravné lístky, dokonca budú mať ospravedlnené aj paragrafy, prípad. OČR-ky.

    Hlasovalo 9 pouzivatelov

    Užitočné (9)
    Lubaba, Paula, Anja111, katka 23, Mila123, piestansky, sito, Xanti, Tamila
    9

    piestansky je offline (nepripojený) piestansky

    piestansky
    Minimálna h o d i n o v á mzda je 1,880 eura.Od 1. 1. 2013 je 1,941 eura.Takže to máte v poriadku.
    Naposledy upravil piestansky : 29.10.12 at 15:29

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    Ejo, k Tvojej otázke, či musí byť u dohodárov dodržaná minimálna mzda - prikladám úryvok zo mzdového centra:
    Dohody

    • na zamestnancov vykonávajúcich prácu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa budú vzťahovať aj ustanovenia o minimálnej mzde,
    • pracovnú pohotovosť a prácu nadčas im nebude možné nariadiť ani s nimi dohodnúť,
    • zamestnávateľ bude musieť ospravedlniť neprítomnosť takéhoto zamestnanca v práci pre jeho dôležité osobné prekážky v práci, ktoré zasiahli do času, na ktorý zamestnávateľ určil výkon práce. Za tento čas však dohodárovi nebude patriť náhrada odmeny.
    Ide napr. o neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho dočasnej pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení, narodenie dieťaťa zamestnancovi, sprevádzanie rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie, úmrtie rodinného príslušníka, svadba a pod. podľa podmienok definovaných v Zákonníku práce aj pre bežných zamestnancov.
    • dohodári nebudú mať nárok na dovolenku,
    • nárok na stravné pre dohodárov novela nevylučuje, ale pripúšťa ho až po dohode s odbormi a v kolektívnej zmluve.

    Lubica H je offline (nepripojený) Lubica H

    Lubica H
    drobeceva Pozri príspevok
    áno, tak...ale ak ho budeš mať nahláseného na pravidelný príjem a v niektorom mesiaci príjem nebude, musíš prehlásiť dohodu na nepravidelný príjem-ak som to na školení dobre pochopila
    tu na porade bol opačný výklad - pravidelnosť či nepravidelnosť príjmu závisí podľa toho, čo je napísané v dohode - ak je tam uvedené, že termín výplaty je mesačný, tak ide o pravidelný príjem, aj keby v niektorom mesiaci nebolo nič vyplatené z dôvodu, že dohodár nevykonal žiadnu prácu.
    pri nepravidelnom prijme by malo byť v dohode uvedené, že mzda bude vyplatená napr. až po skončení celkovej dohodnutej práce - napr. po 2 mesiacoch.

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    Lubica H Pozri príspevok
    tu na porade bol opačný výklad - pravidelnosť či nepravidelnosť príjmu závisí podľa toho, čo je napísané v dohode - ak je tam uvedené, že termín výplaty je mesačný, tak ide o pravidelný príjem, aj keby v niektorom mesiaci nebolo nič vyplatené z dôvodu, že dohodár nevykonal žiadnu prácu.
    pri nepravidelnom prijme by malo byť v dohode uvedené, že mzda bude vyplatená napr. až po skončení celkovej dohodnutej práce - napr. po 2 mesiacoch.

    Ľubica, máš pravdu...treba to hneď pri vystavení dohody špecifikovať, v akých intervaloch bude vyplatené.
    Neviem svoj príspevok prešktrnúť-dúfam, že to pre niekoho nebude zmätočné

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    psps Pozri príspevok
    Je pravda, že dohodárom o vykonaní práce alebo pracovnej činnosti sa bude musieť vyplácať minimálna mzda od 1.1.2013 ?
    Alebo vysvetlíte mi tento odsek v novom ZP:
    (2) Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa vzťahujú ustanovenia prvej časti, tretej časti okrem § 96, § 96a, § 97, § 99 a § 100 až 117, ustanovenia § 119 ods. 1 k tomuto § patrí slovíčko okrem alebo sa vzťahujú , § 144a ods. 1 až 5 a šiestej časti; pracovnú pohotovosť a prácu nadčas nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť. Ak ide o dôvody neprítomnosti zamestnanca v práci uvedené v § 141 ods. 1 a ods. 2 písm. a) až g), ktoré zasiahli do času, na ktorý zamestnávateľ určil výkon práce, zamestnávateľ je povinný ospravedlniť túto neprítomnosť zamestnanca v práci. Za tento čas zamestnancovi náhrada odmeny nepatrí.
    Čítam to stále dokola, ale už ....
    na dohodárov sa bude vzťahovať § 119 ods 1. - teda mu musí zametnávateľ vyplatiť minimálnu mzdu?
    Zamestnávam dohodárov dôchodcov, ktorí u mňa odrobia pár hodín mesačne, na hodinu dostávajú 3,50 E ale mesačne im to nerobí minimum. Ako ich budem vyplácať po novom?
    Mm sa týka&len zamestnancov.

    psps je offline (nepripojený) psps

    psps
    Tweety Pozri príspevok
    Mm sa týka&len zamestnancov.
    ale podľa tohto, sa asi budú vzťahovať aj na dohodárov:
    sa vzťahujú ustanovenia prvej časti, tretej časti okrem § 96, § 96a, § 97, § 99 a § 100 až 117, ustanovenia § 119 ods. 1, § 144a ods. 1 až 5 a šiestej časti;
    zarazilo ma to, ale už som to čítala aj niekde v novinách a preto sa pýtam ano alebo nie?
    Tento výcuc som zobrala tu z porady a vyzerá to, že na dohody sa vzťahuje 1., 3. časť, ustanovenia § 119 ods. 1, §144a ods.1 a šiesta časť. A to okrem je na 3.časť -96,96a,97,99 a 100 až 117. Alebo to fakt zle chápem? Prečo je tam pred §100 áčko?
    Neviem, či som to zrozumiteľne napísala.

    Ejo je offline (nepripojený) Ejo

    Ejo
    Takže ak mám dohodára, ktorý pracuje podľa potrieb zamestnávateľa, čo znamená jeden mesiac dodrží 10 hod týždenne, za mesiac bude mať 40 hodín, a ďalší mesiac, ak samozrejme nie je potrebná jeho práca, tak má nulu, prípadne menej hodín napr. iba 20 hod. Ak mám dodržať minimálnu hodinovú sadzbu, tak 2 eur na hodinu, a v mesiaci keď odrobí 40 hodín, sa budú platiť odvody z 80 eur, ak iba 20 hod - odvody zo 40 eur, prípadne ak nebude v daný mesiac pracovať, tak nebudú odvody. Chápem to správne?Ďakujem

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    áno, tak...ale ak ho budeš mať nahláseného na pravidelný príjem a v niektorom mesiaci príjem nebude, musíš prehlásiť dohodu na nepravidelný príjem-ak som to na školení dobre pochopila

    siso je offline (nepripojený) siso

    siso
    K otázke pravidelného a nepravidelného príjmu, majú tuším trochu odlišnú výšku odvodov. Ak teda dohodnutá činnosť bude preukázateľne vykonávaná nepravidelne, vtedy ju prihlásim ako nepravidelnú s nižšími odvodmi?
    Nebude stačiť ak v takejto dohode dohodneme len výplatu napr.za štvrťrok aby bola nepravidelná?

    siso je offline (nepripojený) siso

    siso
    drobeceva Pozri príspevok
    Ejo, k Tvojej otázke, či musí byť u dohodárov dodržaná minimálna mzda - prikladám úryvok zo mzdového centra:
    Dohody

    • na zamestnancov vykonávajúcich prácu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa budú vzťahovať aj ustanovenia o minimálnej mzde,
    • pracovnú pohotovosť a prácu nadčas im nebude možné nariadiť ani s nimi dohodnúť,
    • zamestnávateľ bude musieť ospravedlniť neprítomnosť takéhoto zamestnanca v práci pre jeho dôležité osobné prekážky v práci, ktoré zasiahli do času, na ktorý zamestnávateľ určil výkon práce. Za tento čas však dohodárovi nebude patriť náhrada odmeny.
    Ide napr. o neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho dočasnej pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení, narodenie dieťaťa zamestnancovi, sprevádzanie rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie, úmrtie rodinného príslušníka, svadba a pod. podľa podmienok definovaných v Zákonníku práce aj pre bežných zamestnancov.
    • dohodári nebudú mať nárok na dovolenku,
    • nárok na stravné pre dohodárov novela nevylučuje, ale pripúšťa ho až po dohode s odbormi a v kolektívnej zmluve.
    - Náhrada odmeny za neprítomnosť
    Podľa doterajších vysvetľovaní som myslela, že aj na dohodára sa bude vzťahovať náhrada za neprítomnosť uvedenú vyššie ( nevedela som síce aká bude "technika boja" , ale predpokladala som , že sa to na školeniach do konca roka dozviem). Podľa tejto informácie sa ale neprítomnosť vlastne nebude platiť , načo sa teda o tom hovorí, veď aj doteraz keď dohodár nemohol prísť napr. aj z týchto dôvodov , tak prišiel keď dôvod pominul, tak aký bude rozdiel?
    A platenie na nemocenské poistenie bude určené na výplatu prípadnej PN nad 10 dní alebo od začiatku?
    - Stravné dohodára
    Aj na tomto mieste by som sa chcela spýtať, či ak by dohoda obsahovala ustanovenie, že zamestnávateľ poskytne dohodárovi stravý lístok ak odpracuje denne aspoň 4 hodiny, bude tento náklad na stravu možné považovať za daňový alebo aj naďalej sa bude musieť rozširovať okruh
    osôb poberajúcich stravu v rámci dohody s odbormi ako je uvedené vyššie?
    Ďakujem .

    enya63 je offline (nepripojený) enya63

    enya63
    Ahojte , aj mňa by zaujímalo ako to s tými stravnými lístkami bude. Vie niekto poradiť?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    enya63 Pozri príspevok
    Ahojte , aj mňa by zaujímalo ako to s tými stravnými lístkami bude. Vie niekto poradiť?
    aká bola otázka ohladom SL ?

    enya63 je offline (nepripojený) enya63

    enya63
    Otázka bola: Aj na tomto mieste by som sa chcela spýtať, či ak by dohoda obsahovala ustanovenie, že zamestnávateľ poskytne dohodárovi stravý lístok ak odpracuje denne aspoň 4 hodiny, bude tento náklad na stravu možné považovať za daňový alebo aj naďalej sa bude musieť rozširovať okruh
    osôb poberajúcich stravu v rámci dohody s odbormi ako je uvedené vyššie?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    enya63 Pozri príspevok
    Otázka bola: Aj na tomto mieste by som sa chcela spýtať, či ak by dohoda obsahovala ustanovenie, že zamestnávateľ poskytne dohodárovi stravý lístok ak odpracuje denne aspoň 4 hodiny, bude tento náklad na stravu možné považovať za daňový alebo aj naďalej sa bude musieť rozširovať okruh
    osôb poberajúcich stravu v rámci dohody s odbormi ako je uvedené vyššie?
    Myslím, že nestačí to uviesť v dohode. Zamestnávatel musí rozšíriť okruh osôb, ktorým poskytne príspevok na stravovanie v kolektívnej zmluve, alebo mzdovej smernici.

    U dohodára sa priamo v dohode "dohodujú" nároky v zmysle zákona o cestovných náhradách.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.