Zavrieť

Porady

Odložená daň z príjmov 592

Zistenie základu dane u PO: HV- odpočit. položky + pripoč. položky...t.j. skutočný zisk pred zdanením, ktorý zaúčtujem 591/341 .
V odpočit. položkách mám v DP v r. 250 rozdiel daň. odpisov a účt. odpisov.

Prosím Vás, musím túto skutočnosť zaúčtovať 592/481 ??? Som z toho celkom pomýlená, lebo robím 1.x DP.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Ak nemáš zo zákona povinnosť auditu, tak o odloženej dani nemusíš účtovať. Upravuješ o rozdiel v odpisoch len v DP.

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Mne povinnosť auditu vznikla v r. 2004, takže audit budem dávať robiť až za r.2005 , no a vtedy je nutné to zaúčtovať tak, ako som to napísala? A čo s ostatnými odpočitat. položkami a pripoč. položkami v DP aj tie sa musia takto zaúčtovať???

    marianna je offline (nepripojený) marianna

    marianna
    Lila
    Zistenie základu dane u PO: HV- odpočit. položky + pripoč. položky...t.j. skutočný zisk pred zdanením, ktorý zaúčtujem 591/341 .
    V odpočit. položkách mám v DP v r. 250 rozdiel daň. odpisov a účt. odpisov.

    Prosím Vás, musím túto skutočnosť zaúčtovať 592/481 ??? Som z toho celkom pomýlená, lebo robím 1.x DP.
    Na 591/341 neúčtuješ zisk pred zdanením, ale daň vypočítanu z daň. priznania.

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    marianna má pravdu, tú časť som si nejako ani neuvedomila.
    Účtovanie odloženej dane nie je jednoduché, musíš analyzovať všetky pripoč. a odpočitateľľné položky a potom počítaš odloženú daň. Ja som sa s tým v jednej firme dosť natrápila a nezávidím Ti.
    Odporúčam Ti prečítať si k tomu príspevky a aj prílohy na

    http://www.porada.sk/showthread.php?...t=odlo%BEen%E1

    Možno nájdeš presne prípad, ktorý sa Ťa týka a nebudeš sa musieť s tým veľmi trápiť.

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Ďakujem BeA, už som si to prezrela a nejako tam nevidím ,že nemusím účtovať

    odloženú daň , ak nemám povinný audit. Kde si to našla???

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    To, že účt. jednotky, ktoré nemajú povinný audit, nemusia účtovať o odloženej dani je v postupoch účtovania - Opatrenie MF SR č. 23054/2002-92 § 10 ods.5, kde je naprísané, že účtovanie o odloženej dani sa vzťahuje na účtovné jednotky, ktoré majú povinnosť podľa § 19 zákona o účtovníctve (tam je o audite).

    Libi je offline (nepripojený) Libi

    Libi
    teda, firma nám vznikla r. 2004. K 31.12.2004 som účtovala 592/481 z titulu zostatkových cien a čo prosím vás s tým teraz? Nejak to ponížim či čo? Teraz k 31.12.2005 budem zase účtovať 592/481 z titulu zostatkových cien. A účet 481 sa mi bude nabaľovať?

    latino je offline (nepripojený) latino

    latino
    Libi, podľa usmernenia k účtovaniu odloženej dani z príjmu
    podľa par.10 ods.5 postupov účtovanie ustanovuje povinnosť účtovania o odloženej dani z príjmov pre ÚJ, ktoré majú povinnosť overovania účtovnej závierky audítorom. Ak táto povinnosť ÚJ zanikne naďalaj účtuje o odloženej dani.
    Z toho mi vyplýva, že ak si už raz začala účtovať o odloženej dani, tak musíš pokračovať aj v ďaľšom roku.

    Odložená daň z príjmov 592

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.