Zavrieť

Porady

Daňový bonus v ČR

Manžel pracuje celý rok v Českej republike, robil si české daňové priznanie a tam si uplatnil daňový bonus na deti. Možem si zároveň aj ja uplatniť daňový bonus na deti na Slovensku?

Všetky podmienky podla § 33 spĺňam, aj príjem mám väčší ako 1/2 minim.mzdy.

Dakujem Vám veľmi pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    podľa mňa nemôžeš, tak ako je v našom zákone o dani z príjmov uvedené, že daňový bonus uplatňuje iba jeden rodič, tak bude pravdepodobne aj v českom zákone nejaká podobná klauzula

    cepeva je offline (nepripojený) cepeva

    cepeva
    Ja som minuly rok davala ceskemu obcanovi potvrdenie pre manzelku, ze si na dieta neuplatnuje nic. Tak asi to tak bude.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Zvlášne, ja som bola na daňovom úrade tento týždeň kvôli úplne inej veci a tam mi náhodou tá pani hovorila, že presne riešila tento problém. Pýtala si stanovisko vraj aj z riaditeľstva a dostala odpoveď, že áno môže si uplatniť daňový bonus u nás - podľa nášho zákona a aj daňový bonus v ČR - podľa ich zákona. Naša legislatíva nerieši to, čo je uplatňované v ČR a naopak. Tak vraj to možné je.
    A keď si pomyslím, že som k tejto informácii prišla len tak - medzi rečou...

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    vladan
    podľa mňa nemôžeš, tak ako je v našom zákone o dani z príjmov uvedené, že daňový bonus uplatňuje iba jeden rodič, tak bude pravdepodobne aj v českom zákone nejaká podobná klauzula
    Vieš, finta bude asi v tom, že v ČR je naozaj len jediným daňovníkom, ktorý si na ich území ten bonus uplatňuje a rovnako u nás je tiež jediný daňovník, ktorý si v zmysle našich predpisov uplatňuje daňový bonus.
    To, že majú výhodu, ktorá im plynie v zahraničí, podľa mňa náš zákon nerieši.

    Olinka je offline (nepripojený) Olinka

    Olinka
    Napísala som dopyt na túto otázku na daňové riaditeľstvo, keď mi príde odpoveď, dám Vám vedieť.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    No bude ma to určite zaujímať. Minimálne preto, či to stanovisko nebude iné, ako dali svojej pobočke.

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    Obávam sa, že existuje nejaký predpis EÚ s vyššou právnou silou ako sú zákony SR a ČR, ktorý znemožňuje takéto "výhody".

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    endrju
    Obávam sa, že existuje nejaký predpis EÚ s vyššou právnou silou ako sú zákony SR a ČR, ktorý znemožňuje takéto "výhody".
    Viem, že je to o inom, ale keď si môže daňovník uplatniť nezdaniteľné minimum aj u nás aj v ČR, tak prečo nie daňový bonus?

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    Milka, vyslovil som iba svoju obavu, nie presvedčenie. Nemám čas študovať to more predpisov a ešte špekulovať na možnými kombináciami a rôznymi kľučkami pomedzi paragrafy.
    Naposledy upravil endrju : 24.02.06 at 16:09 Dôvod: Oprava gramatickej chyby

    Jarino je offline (nepripojený) Jarino

    Jarino
    Olinka, ak má tvoj manžel trvalé bydlisko v SR a pracoval v ČR, tak musí podať daňové priznanie aj v SR. Potom si daňový bonus v SR uplatní 1 z manželov.

    Olinka je offline (nepripojený) Olinka

    Olinka
    Áno, to viem, že si na SR uplatní bonus len jeden z nás. Jedná sa mi o to, že keď si ho uplatním na SR, či si ho súčasne môžem uplatniť aj v ČR.

    Olinka je offline (nepripojený) Olinka

    Olinka
    Napísala som na slovenské aj na české daňové riaditeľstvo. Z českého mi už prišla odpoveď, písala som v mene môjho manžela:
    Vážený pane,

    za předpokladu, že Vaše manželka neuplatňuje daňové zvýhodnění podle § 35c zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů a pokud ve Vašem případě budou splněny veškeré zákonné podmínky pro jeho uplatnění dle citovaného zákona, pak nic nebrání tomu abyste dotčené zvýhodnění, případně daňový bonus v DAP k DPFO za r. 2005 v ČR uplatnil.

    S pozdravem

    Miluše Adamcová - pracovník MF

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.