Zavrieť

Porady

Invalidny dochodca a urad prace

Chcem sa opytat, ci ma vyznam aby bol evidovany invalidny dochodca (70% invalidita) na urade prace. Zatial tam stale chodi (uz dva roky) kazdy mesiac a nosi vypnene potvrdenia o hladani zamestnaia z roznych firiem, ktore nemaju zaujem o jeho pracu.

Neviem na koho sa obratit o radu. Mame obavy, aby sa vyradenim z evidencie nepripravil o urcite druhy poistenia, ktore by mu neskor chybali pri dosiahnuti dochodkoveho veku. Kdekolvek sa spytame (urad prace, zdravotna poistovna, socialna poistovna), tak kazdy len povie akoby svoj nazor (ja neviem; asi nie..). Ale mozme sa na to spolahnut? Kto je ten spravny subjekt kde sa mame pytat?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    Nemusi sa hlasit na UP, ZP za neho plati stat. Musel len odniest rozhodnutie o priznani ID do zdravotnej poistovne, aby mu to tam zaznamelali.

    Hlasit sa na UP sa mu oplati len vtedy, ked by chcel ziadat o dotaciu na napr. zacatie podnikania, alebo zriadenie chranenej dielne. Inak, to nema vyznam.

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    cekyska Pozri príspevok
    Dakujem pekne za odpoved. Preukaz ZTP nema. Moze mat aj v takom pripade narok preplacanie casti liekov?

    Zajdite na UPSVa R- oddelenie pomoci TZP osobam, Poziadajte o kompenzacie, urcite ma narok na preukaz TZP a aj ine kompenzacie. Jednorazové peňažné príspevky
    · na kúpu pomôcky
    · na výcvik používania pomôcky
    · na úpravu pomôcky
    · na opravu pomôcky
    · na kúpu zdvíhacieho zariadenia
    · na kúpu osobného motorového vozidla
    · na úpravu osobného motorového vozidla
    · na úpravu bytu
    · na úpravu rodinného domu
    · na úpravu garáže
    Opakované peňažné príspevky
    · na osobnú asistenciu
    · na prepravu
    · na kompenzáciu zvýšených výdavkov
    · na opatrovanie

    Viac info tu
    http://www.upsvarpo.sk/upsvarpo2/index.php?id1=67

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Neviem čo by chýbalo pri dosiahnutí dôchodkového veku. Pretože evidencia na ÚP sa nepočíta do odpracovaných rokov. Zbytočné je chodenie na ÚP. Treba sa dať vyradiť a s potvrdením o vyradení sa prihlásiť do zdravotnej poisťovne. Tým sa stáva poistencom štátu. Na ÚP je tiež poistencom štátu, ale zmenu treba nahlásiť na zdravotnú poisťovňu. Môže na tom len získať - pokiaľ má veľké výdavky na lieky, tak mu zdravotná poisťovňa bude preplácať časť liekov. Ale tam tiež treba dať kópiu rozhodnutia o priznaní ID a ak má preutkaz ŤZP aj kópiu rozhodnutia o jeho priznaní.

    MarcoM je offline (nepripojený) MarcoM

    MarcoM
    Pokiaľ má priznané zo SP postih 70% neznamená to, že mu rovnako prizná aj ÚP, keďže oni si robia vlastné posudky. Ale jednoznačne treba ísť a podať žiadosť. V prípade ak dosiahne hranicu 70% a viac má nárok na nie ZŤP, ale na ZŤP-S, čo má viacero výhod.

    Ako hore napísala alaya1, treba požiadať na čo všetko máš nárok a v prípade ak to posudok odporučí, tak treba jednať a vybaviť si to.

    Ako bonus uvádzam, že na základe parkovacieho preukazu a ZŤP/ZŤP-S je možné si vybaviť vyhradené parkovacie miesto pre invalidnú osobu na príslušnom obecnom/mestskom úrade. Rovnako osoby ZŤP sú oslobodené od dane za psa, koncesionárske poplatky.
    wagner Aké iné výhody má ZŤP -S oproti ZŤP? Nemá ani lacnejší autobus, ani menšie dane, ani nič. Možno niekde pustia zadarmo a ten druhý musí niečo priplatiť? Lebo aj ja ho mám schválený, ale ho nechcem. Stačí mi ZŤP, bez červeného pása. Šofér autobusu vyžaduje
    wagner Parkovací preukaz berú ľudom, ktorí nevládzu chodiť, chýba im jedna noha a komu ho vlastne dávajú? V PD len berú, lebo sa zmenil zákon. Videl si reportáž v TV?

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    tictac7 Pozri príspevok
    ....ak má rozhodnutie o ID od SP- to je jedna podmienka. Druhá podmienka je - úhrada za lieky. Ono to však nie je o tom, že koľko v skutočnosti, za ne platí, ale koľko sa mu z tej sumy do limitu započítava (na bločku je to vždy pod liekom napísané). Nemysli si, pri bežných chorobách starších ľudí sú to centové položky a nikdy sa nedostaneš na sumu, aby si čokoľvek zo ZP dostala. Za moju "polovičku" ťažko chorú, ID 82%, preukaz ZŤP, okrem hlavnej diagnózy aj kopu podružných....v lekárni mesačne doplácam skoro 100, ale na limitoch je to slabých 10 - takže nič nedostáva.....
    Tak mne vracali bežne viac ako 50 €, aj keď moja suma doplatkov bola okolo 100€. Už mi vrátili aj 70€. Nie každý má centové doplatky. Ale keď tam doručí rozhodnutie o ID, tak aj vtedy vrátia peniaze.

    Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

    žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac Laura1
    Ak je evidovaný uchádzač o zamestnanie...
    môže mať výhodu, - ak chránené pracovisko hľadá ZPS-kára na vytvorenie ďalšieho miesta - vtedy je podmienka, aby budúci zamestnanec bol evidovaný na ÚPSVaR. Čiže má väčšiu šancu sa zamestnať.

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    ...ešte je výhodou, ak by chcel nejaký rekvalifikačný kurz, napríklad preukaz odbornej spôsobilosti, tak to sa robí cez UP (ak sú financie) a vtedy sa mu oplatí, neplatí za to a má šancu sa zamestnať...ale so 70% mierou,nemusí nič, len sa doma liečiť a oddychovať..
    alaya1 uz nemusia ani ti, s mensim percentom- tzv. ciastocni.

    cekyska je offline (nepripojený) cekyska

    cekyska
    Dakujem pekne za odpoved. Preukaz ZTP nema. Moze mat aj v takom pripade narok preplacanie casti liekov?

    cekyska je offline (nepripojený) cekyska

    cekyska
    Zasnem nad organizaciou tejto uradnickej masinerie, ktora ma len 58 sekund na vybavenie jedneho klienta na urade prace a pritom si sama tych klientov vyraba!!!

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    cekyska Pozri príspevok
    Dakujem pekne za odpoved. Preukaz ZTP nema. Moze mat aj v takom pripade narok preplacanie casti liekov?
    ....ak má rozhodnutie o ID od SP- to je jedna podmienka. Druhá podmienka je - úhrada za lieky. Ono to však nie je o tom, že koľko v skutočnosti, za ne platí, ale koľko sa mu z tej sumy do limitu započítava (na bločku je to vždy pod liekom napísané). Nemysli si, pri bežných chorobách starších ľudí sú to centové položky a nikdy sa nedostaneš na sumu, aby si čokoľvek zo ZP dostala. Za moju "polovičku" ťažko chorú, ID 82%, preukaz ZŤP, okrem hlavnej diagnózy aj kopu podružných....v lekárni mesačne doplácam skoro 100, ale na limitoch je to slabých 10 - takže nič nedostáva.....

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    cekyska Pozri príspevok
    Dakujem pekne za odpoved. Preukaz ZTP nema. Moze mat aj v takom pripade narok preplacanie casti liekov?
    Prečo si ho nevybaví ?

    Zo SP má priznaný postih 70 %, alebo viac ako 70 % ? Za poberatelov ID je platitelom zdr.poistenia štát.

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    Laura1 Pozri príspevok
    Ak je evidovaný uchádzač o zamestnanie...
    môže mať výhodu, - ak chránené pracovisko hľadá ZPS-kára na vytvorenie ďalšieho miesta - vtedy je podmienka, aby budúci zamestnanec bol evidovaný na ÚPSVaR. Čiže má väčšiu šancu sa zamestnať.
    v prispevku c.3 je to spominane.

    Laura1 je offline (nepripojený) Laura1

    žena v "najlepšom veku" čerstvá stará mama ...viac Laura1
    Ok, len som to doplnila, že sa to zíde nielen v prípade, že dotyčný si chce založiť živnosť a žiadať dotáciu, ale aj keď sa chce zamestnať v chránenom pracovisku. Napr. aj naše chránené pracovisko hľadá ZPS-kára.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.