Zavrieť

Porady

Prijem penazí v hotovosti

Zdravím, mám živnosť na projektovanie a konštruovanie el. zariadení. Nemám ERP teda vystavujem faktúry. Avšak stalo sa mi, že zákazník mi dal peniaze na ruku a nebol ochotný zaplatiť účtom. Ako toto môžem vyriešiť? Môžem si to ísť vložiť do banky a poslať na môj účet? Alebo stači napísať na faktúru platba v hotovosti? Nepotrebujem k tomu potom vystaviť PPD? Môžem ho vystaviť aj keď po novom by mal byť bloček z ERP?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak tvoja služba nepodlieha v zmysle zákona o ERP registrácii tržby cez ERP, môžeš naďalej prijímať platby za úhradu faktúr v hotovosti. K faktúre vystavíš príjmový pokl.doklad (originál si necháš ty, kopiu dáš odberatelovi). V JU to zaúčtuješ ako príjem do pokladne, v členení POZD - služby.

    juraj:-) je offline (nepripojený) juraj:-)

    juraj:-)
    Keby išlo o službu (napr.: montovanie elektoinštalácie), mohol by som to prevziať v hotovosti, ale ide o predaj nakúpeného materialu, na to potrebujem ERP. Ale nechcem kvoli desiatim prípadom za rok zriadovať pokladnu. Neda sa to vyriešiť inakšie?

    szivics je offline (nepripojený) szivics

    žena v domácnosti a popri tom pomáham s účtovníctvom ...viac szivics
    Ak bude úhrada za tovar cez bankový účet, potom netreba pokladňu.

    juraj:-) je offline (nepripojený) juraj:-)

    juraj:-)
    Samozrejme, to je logicke, ale ak ja dam zakaznikovy faktúru a on povie, že mi 20€ nebude posielať účtom a da mi ich na ruku, čo mam spraviť? V dnešnej dobe vôbec môžem byť rád, že mi ich dá.
    Teda mám faktúru so sposobom platby uhradou na účet a peniaze na ruke, čo spraviť?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    juraj:-) Pozri príspevok
    Samozrejme, to je logicke, ale ak ja dam zakaznikovy faktúru a on povie, že mi 20€ nebude posielať účtom a da mi ich na ruku, čo mam spraviť? V dnešnej dobe vôbec môžem byť rád, že mi ich dá.
    Teda mám faktúru so sposobom platby uhradou na účet a peniaze na ruke, čo spraviť?
    Čítal si prísp. č. 2 ?

    Letko je offline (nepripojený) Letko

    ...letom-svetom... Letko
    Ja osobne by som peniaze previedol zo svojho účtu na podnikateľský, normálne variabilný symbol a do poznámky by som dal jeho meno. Veď on môže z hociktorého účtu posielať peniaze, nie len zo svojho.
    juraj:-) ale mne by bolo divne, že meno dodávateľa je rovnaké ako meno prijímateľa

    juraj:-) je offline (nepripojený) juraj:-)

    juraj:-)
    ano čítal, ale ja niekedy predávam aj to čo nakúpim vo veľko sklade. Teda to už je predaj. a teda na faktúre mám rozpísane čo som im dodal.
    Mám predmety podnikania:
    Projektovanie a konštruovanie elektrických zariadení -netreba ERP
    Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod) -treba ERP
    dobre som to označil?

    Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

    Žabinka
    A ty si mu dal aký doklad o úhrade faktúry?
    Mne sa to tiež raz stalo, že malú sumu zákazník odmietol poslať prevodom na účet a nechal mi hotovosť. Riešila som to zaslaním peňazí poštovým poukazom na môj účet, odosielateľa som vyplnila zákazníka, mne prišli peniaze na účet, zákazníkovi som dala ústrižok šeku.
    juraj:-) ešte žiadny, pretože na faktúre je napísane bankovým prevodom. Pýtam sa lebo to chcem vyriešiť.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    juraj:-) Pozri príspevok
    ano čítal, ale ja niekedy predávam aj to čo nakúpim vo veľko sklade. Teda to už je predaj. a teda na faktúre mám rozpísane čo som im dodal.
    Mám predmety podnikania:
    Projektovanie a konštruovanie elektrických zariadení -netreba ERP
    Kúpa tovaru na účely jeho predaja konečnému spotrebiteľovi (maloobchod) alebo iným prevádzkovateľom živnosti (veľkoobchod) -treba ERP
    dobre som to označil?
    akonáhle faktúruješ predaj tovaru, máš povinnosť evidovať platbu faktúry cez ERP. Nie je možná iná forma úhrady v hotovosti.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    juraj:-) Pozri príspevok
    a možem to vyriešiť tak ako písala Žabinka?
    Ak by to boli ojedinelé prípady a odberatel mal aspoň sídlo v okrese dodávateľa - ano. Pri opakovaných prípadoch by to mohli kontrolori považovať ako obchádzanie zákona o ERP.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.