Zavrieť

Porady

Odvody - pracujem a mám aj živnosť

Dobrý deň. Čítam už dlhý čas poradu, aj iné fóra - blogy ohľadne odvodov od roku 2013, ale asi v tom mám väčší zmätok, ako predtým.

Od februára 2012 mám živnosť, popritom aj pracujem "normálne.

Od začiatku podnikania neplatím odvody do SP až do prvého daňového priznania, v ZP som dohodla 0 preddavky.

Zaujíma ma, ako to bude po tých zmenách v roku 2013, moje príjmy nepresahujú ten limit stanovený zákonom. Na jednom mieste čítam, že sa stanem povinným platiteľom, na druhom že nie. Už som to nahodila aj na stránku socpoist.sk, tam mám, že nevzniká povinnosť povinného poistenia, od 1.7.2012... Hoci to je kalkulačka za obdobie od 1.1.2013.

Ďakujem za odpovede!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Indeed Pozri príspevok
    DP sa počíta zo všetkých príjmov ,

    teda je nepravdepodobné aby Tvoj príjem bol menší ako 12x393 € teda 4716 €

    odvody z minima zaplatiť MUSÍŠ

    Je otázka,či pre teba je doležité držať aj živnosť a súčasne byť zamestnaná

    nemožeš sa rozhodnúť len pre jednú možnosť ?
    tak to je pravda, že v DP uvádza všetky príjmy .
    Ale tu ide o vznik povinného poistenia z titulu szč ... tam príjmy zo zamestnania nemajú žiadny vplyv ..

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    TiCSi Pozri príspevok
    Ďakujem! Toto som už čítala, len jednoznačne mi z toho nevyplýva, že ak v roku 2012 môj príjem (sú to iba príjmy bez nákladov, alebo už náklady odrátam?) nepresiahne 12*393 € tak sa nestanem povinne poistenou osobou?
    Zrozumitelnejšia ako táto odpoveď sa to už napísať nedá

    http://www.porada.sk/t203050-odvody-...ml#post2180496

    TiCSi je offline (nepripojený) TiCSi

    TiCSi
    Ďakujem! Toto som už čítala, len jednoznačne mi z toho nevyplýva, že ak v roku 2012 môj príjem (sú to iba príjmy bez nákladov, alebo už náklady odrátam?) nepresiahne 12*393 € tak sa nestanem povinne poistenou osobou?

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    TiCSi Pozri príspevok
    Ďakujem! Toto som už čítala, len jednoznačne mi z toho nevyplýva, že ak v roku 2012 môj príjem (sú to iba príjmy bez nákladov, alebo už náklady odrátam?) nepresiahne 12*393 € tak sa nestanem povinne poistenou osobou?
    definované (jednoznačne) je to v § 21 - a ten sa nemení pokiaľ viem

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    DP sa počíta zo všetkých príjmov ,

    teda je nepravdepodobné aby Tvoj príjem bol menší ako 12x393 € teda 4716 €

    odvody z minima zaplatiť MUSÍŠ

    Je otázka,či pre teba je doležité držať aj živnosť a súčasne byť zamestnaná

    nemožeš sa rozhodnúť len pre jednú možnosť ?

    DRack je offline (nepripojený) DRack

    DRack
    Indeed Pozri príspevok
    DP sa počíta zo všetkých príjmov ,

    teda je nepravdepodobné aby Tvoj príjem bol menší ako 12x393 € teda 4716 €

    odvody z minima zaplatiť MUSÍŠ

    Je otázka,či pre teba je doležité držať aj živnosť a súčasne byť zamestnaná

    nemožeš sa rozhodnúť len pre jednú možnosť ?
    to znamena ze ked pracujem na TPP a zaroven mam zivnost musim pocitat dan z oboch? aj ked ju uz plati firma v ktorej pracujem? to som asi len zle od Vas pochopil.. a pokial nepresiahnem hodnotu 339eur mesacne tak netreba platit nic do SP akurat do ZP tych cca 130 eur rocne.

    dakujem

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    DRack Pozri príspevok
    to znamena ze ked pracujem na TPP a zaroven mam zivnost musim pocitat dan z oboch? aj ked ju uz plati firma v ktorej pracujem? to som asi len zle od Vas pochopil.. a pokial nepresiahnem hodnotu 339eur mesacne tak netreba platit nic do SP akurat do ZP tych cca 130 eur rocne.

    dakujem
    tak som trošku nepochopila - si myslíš, že ak si zamestnancom - tak už z iných príjmov platiť daň nemusíš (to by bola paráda!) No sklamem ťa - veru musíš platiť daň zo všetkých zdaniteľných príjmov! A z celosvetových! (viď zák o DzP).
    možno ťa Indeed pomýlil - daň je jedna vec ( vyrovná sa vždy podaním DP) a odvody do ZP a SP druhá .
    Čo sa týka zamestnania - tam odvody odvádza zamestnávateľ (aj do SP aj do ZP) .
    Ale čo sa týka tvojej SZČ - tam si to musíš poriešiť sám - a tu počítaš len s príjmami, ktoré máš ako SZČO. Už sú v tejto téme priložené linky aj tabuľky - tak si to pozri - že čo platí pre ZP a čo pre SP (napr hranica príjmu) . Iba by som sa opakovala.

    DRack je offline (nepripojený) DRack

    DRack
    dakujem.. pochopene.. je to tak som myslel.. zamestnavatel si plati svoje .. a ja si ako SZC platim tiez svoje.. a to .. odvody do ZP a SP.. pocitaju sa vseliako zlozite ale vieme kde to hladat.. kedze pre mna je zivnost privirobenie si popri praci, pointa je nedostat sa mesacne za hranicu 339 resp lebo vsetko naviac je viac ako minumum ktore musi SZC zaplatit tak ci tak.. ci ma nejake prijmi alebo nema... no vediet co ma caka a este len caka za rohom tak pytam v praci zvysenie platu denne od rana pol hodinu a vyslo by ma to asi menej prace kazdopadnem dakujem za rady a pomoc

    rasto

    Odvody - pracujem a mám aj živnosť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.