Zavrieť

Porady

Nástup na materskú

Môj vnuk mal 20.11.2005 - 3 roky. Dcéra bola na RD a od 21.11.2005 nastúpila do zamestnania v ktorom robila aj pred RD. Pracuje len 4 hod. denne, pretože majú málo roboty. Na hodinu jej zamestnávateľ dal 70,- Sk v hrubom.Teraz zistila, že je opäť tehotná , to bude jej druhé dieťa a pravdepodobný termín pôrodu je september 2006.
Chcela by vedieť, z čoho sa jej bude rátať materská ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Rozhodujúcim obdobím by malo byť obdobie od 21.11. do 31.12.2005. Materske by sa jej malo ratat z prijmu, ktorý dosiahla za toto obdobie. Aspon myslím...

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    alušik
    Rozhodujúcim obdobím by malo byť obdobie od 21.11. do 31.12.2005. Materske by sa jej malo ratat z prijmu, ktorý dosiahla za toto obdobie. Aspon myslím...
    Áno, presne tak. Ak jej nevyjde materské, potom bude poberať odo dňa narodenia dieťaťa rodičovský príspevok 4230 Sk až do 3 rokov veku dieťaťa (ak sa oň bude starať sama, alebo ho nedá do štátnej škôlky).

    Bambit je offline (nepripojený) Bambit

    Bambit
    alušik
    Rozhodujúcim obdobím by malo byť obdobie od 21.11. do 31.12.2005. Materske by sa jej malo ratat z prijmu, ktorý dosiahla za toto obdobie. Aspon myslím...
    Neviem ako sa to mám opýtať. Keby ju zamestnali od teraz na osem hodín a dali jej aj väčší plat, môže sa brať do úvahy aj toto obdobie za rozhodujúce, v ktorom by mala väčší príjem ?, alebo by musela mať prerušenie aspoň jeden deň. Platí to ešte tak ? Pýtam sa preto, lebo mojej kolegyni dcéra išla minulý rok na materskú a spomínala, že musela mať v zamestnaní aspoň jeden deň prerušenia, potom jej vedúci zvýšil plat a do úvahy sa bralo rozhodujúce obdobie od toho dňa prerušenia a teraz dostáva dobrú materskú.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Bambit
    Neviem ako sa to mám opýtať. Keby ju zamestnali od teraz na osem hodín a dali jej aj väčší plat, môže sa brať do úvahy aj toto obdobie za rozhodujúce, v ktorom by mala väčší príjem ?, alebo by musela mať prerušenie aspoň jeden deň. Platí to ešte tak ? Pýtam sa preto, lebo mojej kolegyni dcéra išla minulý rok na materskú a spomínala, že musela mať v zamestnaní aspoň jeden deň prerušenia, potom jej vedúci zvýšil plat a do úvahy sa bralo rozhodujúce obdobie od toho dňa prerušenia a teraz dostáva dobrú materskú.
    Áno, to prerušenie a zvýšenie platu môže mať pozitívny vplyv na výšku materského, ale iba v prípade, že stihne do dňa pôrodu získať 270 dní nemocenského poistenia, a musí to byť ešte do 1.8.2006. Od tohto termínu totiž bude platiť novela zákona o soc. poistení (pravdepodobne, bude sa prerokovávať v marci 2006 v NR SR), ktorá celý tento systém neguje.

    zubo je offline (nepripojený) zubo

    zubo
    Som zvedavá na tú novelu. Platím si dobrovolne nemocenské od minulého roka (október). Som na úrade práce a platím si ho pre prípadnú nemoc i materskú. Bude sa niečo meniť pre takýchto "dobrovoľníkov". ĎAKUJEM

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Po novele (ak bude prijatá) sa pri výpočte bude vždy vychádzať z vymeriavacích základov z minulého roku. Výnimka bude, iba ak v minulom roku nebol človek poistený alebo mal nulový VZ.
    T.j. pre Bambit platí, že sa dá špekulovať s neplateným voľno a následným zvýšením mzdy iba ak nástup na materskú bude do 31.7.2006 (ako píše Ajobs).
    Pre "dobrovoľníkov" platí to isté - DVZ pre PN a materskú sa po 1.8. určí z úrnu VZ za minulý rok deleno počet dní nemocenského poistenia v minulom roku.
    Upozorňujem, že nie je výhodné dobrovoľné poistenie napr. v takomto prípade : zamestnaný 1-10/2005 á 15000 = 150000. Potom nezamestnaný, ale platí si dobrovoľné poistenie 2 mesiace á 6500= 13000. T.j. celkový VZ bude 163000, počet dní nem. poistenia 365, DVZ = cca 446,60. Ak by nebol dobrovoľne nem. poistený, DVZ by bol 150000/61 = 493,40 Sk. Takže, kto by sa chcel dobrovoľne nemocensky poistiť, nech si to dobre rozmyslí.

    Zároveň upozorňujem, že táto informácia sa týka predloženého návrhu zákona v pripomienkovom konaní, ktorý ešte nie je schválený, takže nakoniec to môže byť inak.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    somij
    Po novele (ak bude prijatá) sa pri výpočte bude vždy vychádzať z vymeriavacích základov z minulého roku. Výnimka bude, iba ak v minulom roku nebol človek poistený alebo mal nulový VZ.
    T.j. pre Bambit platí, že sa dá špekulovať s neplateným voľno a následným zvýšením mzdy iba ak nástup na materskú bude do 31.7.2006 (ako píše Ajobs).
    Pre "dobrovoľníkov" platí to isté - DVZ pre PN a materskú sa po 1.8. určí z úrnu VZ za minulý rok deleno počet dní nemocenského poistenia v minulom roku.
    Upozorňujem, že nie je výhodné dobrovoľné poistenie napr. v takomto prípade : zamestnaný 1-10/2005 á 15000 = 150000. Potom nezamestnaný, ale platí si dobrovoľné poistenie 2 mesiace á 6500= 13000. T.j. celkový VZ bude 163000, počet dní nem. poistenia 365, DVZ = cca 446,60. Ak by nebol dobrovoľne nem. poistený, DVZ by bol 150000/304 = 493,40 Sk. Takže, kto by sa chcel dobrovoľne nemocensky poistiť, nech si to dobre rozmyslí.

    Zároveň upozorňujem, že táto informácia sa týka predloženého návrhu zákona v pripomienkovom konaní, ktorý ešte nie je schválený, takže nakoniec to môže byť inak.
    V Jankinom príspevku som opravil 1 deliteľa (hrubo vyznačený), a ešte by som chcel dodať, že DNP v už opísanom prípade by sa vyplatilo, iba ak by si ho poistenec platil z maxima, t.z. v súčasnosti 23.738 Sk. Potom by DVZ v rovnakom prípade vyzeral nasledovne: 150.000+2 x 23.738=197.476/365=541,0302 Sk.
    Toto DNP však bude poistenca stáť 2090 Sk za 2 mesiace, čo pri dennej náhrade znamená viac o 26 Sk. Takže rentovať sa to bude až pri nemoci, ktorá trvá viac ako 80 dní.

    slovex je offline (nepripojený) slovex

    slovex
    Stihnem si ešte prerušiť poistenie (kvôli výške mat. príspevku), napríklad neplateneným voľnom od 1.4.2006 na týždeň - dva, ak mám termín pôrodu 13.8.2006, to znamená, že na MD budem pravdepodobne nastupovať začiatkom júla. A ešte jedna vec výška materského je 55% z VZ a nie je ohraničená max. sumou 23738,- Sk?

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Výška materského nie je ohraniěná maximálnou sumou, ale je ohraničený VZ na nemocenské poistenie na maximum. A materské sa počíta z VZ na nemocenské poistenie. Určitým spôsobom je možné toto nepriame ohraničenie obísť,ale spôsoby tu už boli podrobne rozoberané.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    slovex
    Stihnem si ešte prerušiť poistenie (kvôli výške mat. príspevku), napríklad neplateneným voľnom od 1.4.2006 na týždeň - dva, ak mám termín pôrodu 13.8.2006, to znamená, že na MD budem pravdepodobne nastupovať začiatkom júla. A ešte jedna vec výška materského je 55% z VZ a nie je ohraničená max. sumou 23738,- Sk?
    Ešte to stihneš - nastupuješ na MD v júli 2006.

    slovex je offline (nepripojený) slovex

    slovex
    ďakujem niečo s tým pošpekulujem - ale až keď skončí tento náš účtovnícky blázninec

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.