Zavrieť

Porady

Prevod penazí z pokladne jednej firmy do druhej (jeden majiteľ oboch firiem)

Dobrý deň prajem, mám také možno aj bežný problém. Náš majiteľ má dve spoločnosti, jednu s formou a.s., druhú s formou s.r.o. Keď máme nedostatok peň.prostr. v hotovosti na SRO, majiteľ vyberie peniaze z účtu AS, vloží ich do pokladne AS, a následne vydá cez VPD (tex poskyt. záloha ) peniaze do pokladne SRO.

Je takýto postup správny? Môžem to vôbec takto účtovať? Zobrazuje sa to potom na preddavkoch, avšak keď je hotovosť už aj v SRO, spraví sa výdavkový s textom vratka zálohy peniaze sa opäť dostanú do AS. Avšak nie som si istý, či je takýto postup v súlade so zákonom.

Dokonca nedávno prišli s nápadom, započítať si vzájomne jednotlivé poskytnuté / prijaté zálohy.

Ako by ste riešili podobnú situáciu ?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Tunco Pozri príspevok
    Dobrý deň prajem, mám také možno aj bežný problém. Náš majiteľ má dve spoločnosti, jednu s formou a.s., druhú s formou s.r.o. Keď máme nedostatok peň.prostr. v hotovosti na SRO, majiteľ vyberie peniaze z účtu AS, vloží ich do pokladne AS, a následne vydá cez VPD (tex poskyt. záloha ) peniaze do pokladne SRO.

    Je takýto postup správny? Môžem to vôbec takto účtovať? Zobrazuje sa to potom na preddavkoch, avšak keď je hotovosť už aj v SRO, spraví sa výdavkový s textom vratka zálohy peniaze sa opäť dostanú do AS. Avšak nie som si istý, či je takýto postup v súlade so zákonom.

    Dokonca nedávno prišli s nápadom, započítať si vzájomne jednotlivé poskytnuté / prijaté zálohy.

    Ako by ste riešili podobnú situáciu ?

    Ďakujem
    Takýto postup nie je správny.

    Tunco je offline (nepripojený) Tunco

    Tunco
    Tom som aj predpokladal, že to nebude správne, avšak konateľ tak spraví a povie iba vyriešte to, aby to bolo účtovne dobre.

    namor111 je offline (nepripojený) namor111

    namor111
    Dobrý deň ja som dnes zadával podobnú otázku tiež v časti PÚ (neviem zadať link na tému). Môj klient to rieši cez pôžičky so splatnosťou do 1 roka. takto je to OK??? Ďakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    namor111 Pozri príspevok
    Dobrý deň ja som dnes zadával podobnú otázku tiež v časti PÚ (neviem zadať link na tému). Môj klient to rieši cez pôžičky so splatnosťou do 1 roka. takto je to OK??? Ďakujem
    Je to pôžička, takže to takto aj treba zaúčtovať. A samozrejme treba k tomu aj zmluvu o pôžičke.

    namor111 je offline (nepripojený) namor111

    namor111
    Tweety ďakujem. A môžete mi odobriť účtovanie v obchod spoločnostiach:
    V spoločnosti A a.s. je akcionár a v spoločnosti B s.r.o. je spoločníkom tá istá osoba. A.s. zaplatila za s.r.o. platby:
    1. úhrady faktúr priamo z účtu a.s.
    2. alebo v hotovosti z pokladne a.s.

    Na tieto úhrady sú spísané pôžičky s dobou splatnosti do 1 roka.
    Môžem to takto účtovať /prosím o kontrolu účtovania aj v as aj sro, nakoľko účtujem obidve spoločnosti/?
    Účtovanie v AS:
    1. úhradu priamo z účtu - zaúčtujem ako poskytnutú pôžičku 378/221
    2. úhrada cez pokladňu - zaúčtujem ako poskytnutú pôžičku 375/211

    Účtovanie v sro:
    1. ak úhradu as urobila z účtu - zaúčtujem cez ID prijatie pôžičky 395/249 a zároveň cez ID úhradu DF 321/395
    2. ak na úhradu as poskytla hotovosť z pokladne - zaúčtujem cez PPD prijatie pôžičky 211/249 a cez VPD úhradu DF 321/211

    Ešte raz ďakujem

    Prevod penazí z pokladne jednej firmy do druhej (jeden majiteľ oboch firiem)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.