Zavrieť

Porady

nekratenie predcasneho starobneho dochodku

ods.7 a ods.8 paragrafu 68 zakona o socialnom poisteni, hovoria o 2 moznych krateniach penalizacie vysky predcasneho starobneho dochodku. ods.7) neuplatnenie naroku na podporu, ods.8) 7 rokov nepretrzite platenie poistneho v nezamestnanosti.

pozorne som prestudoval vsetky temy ohladne predcasneho starobneho dochodku, ale nasledovnu otazku nikto nepolozil:

mozu sa tieto 2 efekty horeuvedenych odstavcov paragrafu 68 kombinovat (cize spocitat)?

1.priklad: zamestnanec ma ist do dochodku v 9'2007 , ale nakolko splna podmienky oboch odstavcov, poziada o predcasny uz v 3'2006 a ziska ho bez kratenia v plnej vyske, lebo sa mu odpocita pol roka za ods.7 a cely rok za ods.8 dokopy rok a pol?

2.priklad: zamestnanec ma ist do dochodku v 3'2007, poziada o predcasny starobny dochodok so spatnou platnostou k 10'2005. situaciu ma rovnaku ako zamestnanec z prikladu 1, kedze sa mu odpocita rok a pol. mal by dostat vyplatenych 6 dochodkov naraz a ziskat "nekrateny" predcasny starobny dochodok?

dakujem,
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    no, takto to má fungovať, ale neviem v tom prípade 2. Lebo mal by byť evidovaný na úrade práce ku dňu žiadosti o predčasný dôchodok, ale on robil.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    haman
    ods.7 a ods.8 paragrafu 68 zakona o socialnom poisteni, hovoria o 2 moznych krateniach penalizacie vysky predcasneho starobneho dochodku. ods.7) neuplatnenie naroku na podporu, ods.8) 7 rokov nepretrzite platenie poistneho v nezamestnanosti.

    pozorne som prestudoval vsetky temy ohladne predcasneho starobneho dochodku, ale nasledovnu otazku nikto nepolozil:

    mozu sa tieto 2 efekty horeuvedenych odstavcov paragrafu 68 kombinovat (cize spocitat)?

    1.priklad: zamestnanec ma ist do dochodku v 9'2007 , ale nakolko splna podmienky oboch odstavcov, poziada o predcasny uz v 3'2006 a ziska ho bez kratenia v plnej vyske, lebo sa mu odpocita pol roka za ods.7 a cely rok za ods.8 dokopy rok a pol?

    2.priklad: zamestnanec ma ist do dochodku v 3'2007, poziada o predcasny starobny dochodok so spatnou platnostou k 10'2005. situaciu ma rovnaku ako zamestnanec z prikladu 1, kedze sa mu odpocita rok a pol. mal by dostat vyplatenych 6 dochodkov naraz a ziskat "nekrateny" predcasny starobny dochodok?

    dakujem,
    Nedá sa to kombinovať (buď platí § 7, alebo 8, spravidla ten výhodnejší), a rovnako to nie je možné uplatniť na dôchodky, ktoré noli priznané so spätnou platnosťou, pretože ak niekto požiada o dôchodok napr. k 1.3.2006, musí k tomuto dňu ukončiť PP, ísť sa 2.3.2006 prihlásiť na ÚP, vzdať sa podpory a až potom sa opätovne zamestnať 3.3.2006. Pri priznaní PSD so spätnou platnosťou nie je možné reálne takýto postup uplatniť.
    Naviac upozorňujem, že ak bude schválená novela zákona o SP, s platnosťou pravdepodobne od 1.8.2006, §§ 7 a 8 by už nemali platiť a ani priznanie PSD so spätnou platnosťou. Takže bacha, treba sa rozhodovať rýchle.

    nekratenie predcasneho starobneho dochodku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.