Zavrieť

Porady

Účtovanie zahraničných faktúr

Už som si prečítala strašne veľa o účtovaní zahraničných faktúr, ale stále si potrebujem určité veci ujasniť. Mám faktúru za tovar vystavenú 4.12. na 111,20GBP. Uhradené z účtu dňa 7.12 v sume 142,69eur.
Faktúru prijmem kurzom NBS zo dňa 3.12. v sume 111,20GBP čo bude napr. 138eur. Faktúru uhradím(používam MRP) 7.12. v sume 111,20GBP s kurzom z bankového výpisu v sume 142,69eur aj do peňažného denííka. Vznikne mi kurzový rozdiel - a teraz neviem čo sním. Mám ho uhradiť a zaúčtovať do peňažného denníka - ako nepeňažnú operáciu, alebo v MRP mám ešte možnosť pri úhrade faktúry zvoliť "Zaradiť faktúru iba do zoznamu úhrad"(nie do peňažného denníka)-mám to uhradiť takto?

Prosím o upresnenie. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    veľmi zle zaradené - účtovné a iné softvéry - tu máme na takéto otázky.....

    ego.mc je offline (nepripojený) ego.mc

    ? ego.mc
    V JU sa účtuje o kurzových rozdieloch v presne vymedzených prípadoch (§ 21 Postupov v JÚ), takže to vyrovnáte iba v knihe faktúr ako nepeňažnú operáciu tak, ako píšete. :-)

    aleela je offline (nepripojený) aleela

    aleela
    Dakujem za odpoveď, našla som aj príspevok v poradcovi podikatela z 9/2012, takže snáď to je takto a nie ináč :-)

    Účtovné prípady, kedy účtovná jednotka o kurzových rozdieloch neúčtuje

    Kurzové rozdiely vznikajúce pri pohľadávkach a záväzkoch v cudzej mene sa v peňažnom denníku neúčtujú. Vznik pohľadávky alebo záväzku sa podľa zákona o účtovníctve ocení referenčným kurzom zo dňa predchádzajúceho dňu uskutočnenia účtovného prípadu. Keďže o vzniku pohľadávky alebo záväzku v peňažnom denníku neúčtujeme (nedochádza ešte k pohybu peňažných prostriedkov), vzniknuté rozdiely z dôvodu iného ocenenia pohľadávky alebo záväzku v deň ich inkasa alebo úhrady v peňažnom denníku neúčtujeme a taktiež nemajú vplyv na výsledok hospodárenia.

    Účtovanie zahraničných faktúr

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.