Zavrieť

Porady

Peniaze SZČO na osobnú spotrebu

Prosím o radu, od nového roku si obnovujem živnosť, v banke mám účtovný zostatok z podnikania, ktoré som pozastavila pred viac ako rokom. Keď si budem chcieť vybrať nejaké peniaze na osobnú spotrebu ako si to mám teraz urobiť v účtovníctve? Môžem si jednoducho z podnikateľského účtu previesť nejakú sumu na osobný účet a ako to potom zaúčtovať? Môže sa to tak? Alebo si mám vybrať v hotovosti a dať si to ako osobnú spotrebu z pokladne? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    hana_ Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    ja by som sa chcela spýtať, ako viesť osobnú spotrebu pri paušálnych výdavkoch. Keďže tento výdavok neovplyvňuje základ dane, tak predpokladám, že nie je súčasťou tých paušálnych 40%. A keďže si nevediem účtovníctvo, ale len evidenciu, tak by ma zaujímalo, či mám tú osobnú spotrebu niekde uvádzať.

    Vopred ďakujem za odpoveď.
    Pri paušálnych výdavkoch si povinná viesť evidenciu o zdanitelných príjmoch, pohľadávkach a zásobách. Pohyby pokladne a BU neeviduješ.

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    Pri paušálnych výdavkoch sa sleduje len príjem a výdavky na sociálne a zdravotné poistenie, iné výdavky sa nesledujú. Z príjmu si vypočítaš 40% a to sú tvoje paušálne výdavky. Zároveň sa ku nim pripočítajú aj výdavky na zdravotné a sociálne poistenie.

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    Kvietocek Pozri príspevok
    Prosim Vas o radu. SZCO si vybral peniaze na súkromnu spotrebu, ktora nema nic spolocne s podnikanim 150 Eur, mozem zauctovat osobnu spotrebu 491/221?
    Dakujem
    ... a kde inde by si to chcela účtovať. Účet 491 je presne na to vymedzený. Účtujú sa tu osobné vklady, ako aj výbery na osobnú potrebu podnikateľa - FO.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Peniaze SZČO na osobnú spotrebu si môžeš vyplatiť rovnako z účtu, ako aj z pokladne.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Jennys Pozri príspevok
    Prosím o radu, od nového roku si obnovujem živnosť, v banke mám účtovný zostatok z podnikania, ktoré som pozastavila pred viac ako rokom. Keď si budem chcieť vybrať nejaké peniaze na osobnú spotrebu ako si to mám teraz urobiť v účtovníctve? Môžem si jednoducho z podnikateľského účtu previesť nejakú sumu na osobný účet a ako to potom zaúčtovať? Môže sa to tak? Alebo si mám vybrať v hotovosti a dať si to ako osobnú spotrebu z pokladne? Ďakujem.
    môžeš, účtuješ ako VNZD

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    marjankaj Pozri príspevok
    V tomto roku nič neúčtuje.
    Nepíše, že chce výber robiť v tomto roku (živnosť otvára od nového roku)
    marjankaj A vôbec akosi málo píše.

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Jennys Pozri príspevok
    ...od nového roku si obnovujem živnosť, v banke mám účtovný zostatok z podnikania, ktoré som pozastavila pred viac ako rokom. ...
    ak ešte platí, že prerušenie živnosti a jej neobnovenie do lehoty na podanie daňového priznania (31.03.) sa z daňového hľadiska považuje za ukončenie podnikania, tak do doby obnovenia živnosti netreba o ničom účtovať....

    Jennys je offline (nepripojený) Jennys

    Jennys
    Na osobnú spotrebu by som si vybrala až v budúcom roku keď sa mi obnoví živnosť, nemyslela som tento rok. Ďakujem za rady.

    Jennys je offline (nepripojený) Jennys

    Jennys
    Ešte sa spýtam, keď si vyplácam z pokladne tak si mám vystaviť výdavkový doklad a napísať tam Osobná spotreba a zaúčtujem ako VNZD či ako?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Jennys Pozri príspevok
    Ešte sa spýtam, keď si vyplácam z pokladne tak si mám vystaviť výdavkový doklad a napísať tam Osobná spotreba a zaúčtujem ako VNZD či ako?
    Áno, každý pohyb, teda aj výber, je potrebné zaúčtovať.

    hana_ je offline (nepripojený) hana_

    hana_
    Dobrý deň,

    ja by som sa chcela spýtať, ako viesť osobnú spotrebu pri paušálnych výdavkoch. Keďže tento výdavok neovplyvňuje základ dane, tak predpokladám, že nie je súčasťou tých paušálnych 40%. A keďže si nevediem účtovníctvo, ale len evidenciu, tak by ma zaujímalo, či mám tú osobnú spotrebu niekde uvádzať.

    Vopred ďakujem za odpoveď.

    hana_ je offline (nepripojený) hana_

    hana_
    Dakujem vam obom za rychlu odpoved.

    veronikasad Pozri príspevok
    Pohyby pokladne a BU neeviduješ.
    Konecne v tom mam jasno. Mne to totiz stale vrtalo v hlave, ze ale ved ked nikde neuvediem tu osobnu spotrebu, tak tie peniaze budu chybat na ucte a nebudem mat doklad pre danovy urad, ze kam "odisli".

    Neviem, ci sa to mozem spytat este v ramci tejto temy, ale tymi pohladavkami sa myslia nezaplatene faktury? Cize uvadzam faktury z 2012, ktore budu zaplatene az v 2013?

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    hana_ Pozri príspevok
    Dakujem vam obom za rychlu odpoved.



    Konecne v tom mam jasno. Mne to totiz stale vrtalo v hlave, ze ale ved ked nikde neuvediem tu osobnu spotrebu, tak tie peniaze budu chybat na ucte a nebudem mat doklad pre danovy urad, ze kam "odisli".

    Neviem, ci sa to mozem spytat este v ramci tejto temy, ale tymi pohladavkami sa myslia nezaplatene faktury? Cize uvadzam faktury z 2012, ktore budu zaplatene az v 2013?
    Nie. Uvádzaš všetky nezaplatené faktúry. Nielen z roku 2012. A či budú niekedy zaplatené dopredu vedieť nemôžeš.

    hana_ je offline (nepripojený) hana_

    hana_
    Ďakujem. Som SZČO od tohto roku, takže mi ani nenapadlo myslieť na predchádzajúce roky, ale dobré vedieť do budúcnosti.
    Áno, je pravda, že dopredu nemôžem vedieť nič

    pamara je offline (nepripojený) pamara

    manželka, mamička dvoch detí ...viac pamara
    Dobrý deň,

    podnikám už tretí rok a chcem sa spýtať, koľko peňazí si môžem presunúť z podnikania do osobnej spotreby. Doteraz som to robila tak, že koľko som vložila do podnikania, toľko som si dala aj do osobnej spotreby.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    pamara Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    podnikám už tretí rok a chcem sa spýtať, koľko peňazí si môžem presunúť z podnikania do osobnej spotreby. Doteraz som to robila tak, že koľko som vložila do podnikania, toľko som si dala aj do osobnej spotreby.
    Tolko, aby ti zostalo na pokrytie prevádzkových nákladov, odvodov a dane z podnikania.

    Kvietocek je offline (nepripojený) Kvietocek

    Kto sa veľa pyta - veľa sa dozvie ...viac Kvietocek
    Prosim Vas o radu. SZCO si vybral peniaze na súkromnu spotrebu, ktora nema nic spolocne s podnikanim 150 Eur, mozem zauctovat osobnu spotrebu 491/221?
    Dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.