Zavrieť

Porady

Preco plesnivie klobasa?

Ked kupime klobasu,zavesime ju do garaze, ci do sopy na drevenu tyc aby sa vysusila,po par dnoch sa zacne na povrchu tvorit biela plesen.
Kupujeme u jedneho znameho masiara. Ked si ju necham vysusit u neho, je cistucka.Ale ak ju zavesime doma,uz to nie je ono.Pritom je to jeden druh...

Viete poradit,kde robime chybu? Ako spravne skladovat klobasu,aby sa pekne vysusila a nechytala pliesen?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    arizona Pozri príspevok
    Ked kupime klobasu,zavesime ju do garaze, ci do sopy na drevenu tyc aby sa vysusila,po par dnoch sa zacne na povrchu tvorit biela plesen.
    Kupujeme u jedneho znameho masiara. Ked si ju necham vysusit u neho, je cistucka.Ale ak ju zavesime doma,uz to nie je ono.Pritom je to jeden druh...

    Viete poradit,kde robime chybu? Ako spravne skladovat klobasu,aby sa pekne vysusila a nechytala pliesen?
    Dobre je keď je klbáska v prirodzenom prievane, my sme klbásu vždy vešali na poval na žrdke(hambálku) a to dokonca aj v hrubých bravčových črevách tá keď vyzrela tak to bola tá najlepšia pochúťka inak črevo sa prirodzene sťahuje a masa klobásy ostáva stále bez vnútorných dier čo sa pri umelých črevách nedá dosiahnuť. Všetky klbásy sme po vyzretí asi po troch týždňoch ale najmä pred veľkými mrazmi sťahovali do komory na hambálok poblíž okna kvôli vetraniu. dnes v modernej dobe vyzreté klbásy balíme do papiera najlepšie klasického novinového (nie reklamné kriedované letáky) dáme ich do tašky a do mrazničky deň pred konzumáciou sa vyberie jedna klobáska a nechá sa v špajzy rozmraziť má konzistenciu ako mesiac po vyúdení. Dobrú chuť prajem.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Tú plieseň nerieš - záleží to na teplote a vlhkosti miesta, kde je uložená. A pokiaľ je klobáska v črievku - plieseň nevadí.
    BTW: jeto podobná plieseň ako na uheráku - penicílinová kultúra. Stačí utrieť, prípadne klbásku pod vodou opláchnuť a šup do gágorčeka

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    je zabezpečené dostatočné vetranie ? a vzdialenosť medzi jednotlivými klobáskami je dostatočná? nedotýkajú sa?

    vulxy je offline (nepripojený) vulxy

    vulxy
    na povrchu nevadi,horsie ked to chyti z vnutra.......poprepichovat ihlou ako to uz niekto spominal a sa to aj rychlejsie vysusi,inac domacej klobase nezaskodi ked trosku vymrzne.... povrch staci utriet servitkou.......popripade vylestit olejom(nie motorovym)pred servirovanim.

    lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

    lujza.j
    arizona Pozri príspevok
    Dakujem Vam za rady.
    Klobasu vesiame tak aby sa nedotykala,miestost je dostatocne vetrana,v garazi je trochu nad nulou, v sope okolo nuly,v noci aj minus. Skusali sme viacere miesta,ale po 2-3 dnoch chyta biele flaky
    Skusala som privonat, nesmrdia.Ale aj tak ma to hneva. Netusim, ako to robia ti, ktorym sa taketo plesne nevytvaraju.

    S tym poprepichovanim som to doteraz neskusala, vyskusam
    mám to zafixované ako decko...ked ich dávali do čriev ...babka ich potom vždy popichala...potom išli do udiarne....nikdy plieseň nemali...a o to potom neviseli....boli poukladané v skrini na balkone na mastnom papieri....
    vulxy pametam sa ako decko o ten pichaci post sme sa aj pobily----my sme to robievaly hned za plnickou.
    arizona mozno to robi uz masiar, nemtusiiim

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Arizona sú dva dôvody.Z klobás sa nesmú utrieť sadze z údenia, a klobása musí byť zavesená na suchom mieste,najlepšie slabý prievan.Do klobás sa pri nadievaní pichá preto aby sa odviedol vzduch ktorý sa tam natlačí spolu s klobáskovou zmesou(nie preto aby neplesniveli).Dnes som kúpil u Humaja klobásky a sú oproti tomu čo predával o dve triedy lepšie.
    Garáž a pivnica sú nevhodné miestnosti na skladovanie klobás.Je tam vlhko a zatuchlo.My sme ten problém tiež nemali až kým sme na dome nevymenili okná za plastové .V interiéri sa natoľko zvýšila vlhkosť ,že klobásky začali chytať na povrchu plieseň.
    arizona Vlhke nie su,ani ziadnu potuchlinu necitit. Vetra sa tam dost,preto sme mysleli, ze tam klobasky dobre vymrznu

    lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

    lujza.j
    ja ked kúpim takéto klobásky na vysušenie....nemám kde vešať ...povešiam do chladnice....poprípade dorobím ihlou do nich dierky, aby lepšie dýchali....tak to robieval ešte môj dedo ked robieval klobásky....

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    lujza.j Pozri príspevok
    kuk takúto mám ja....
    ja sem moju radšej nedááám...

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    arizona Pozri príspevok
    ... Ked si ju necham vysusit u neho, je cistucka....
    "....Vyúdené klobásy skladujeme na chladných, suchých miestach bez tepelných výkyvov uložené tak, aby sa vzájomne nedotýkali. Pri uskladnení treba klobásy kontrolovať, pretože ak sa nesušia v zadymenom prostredí, je väčšia možnosť napadnutia plesňami...."

    http://recepty.netcabinet.net/stranky/klobasa.html
    arizona nesmrdia

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    misoft Pozri príspevok
    Tú plieseň nerieš - záleží to na teplote a vlhkosti miesta, kde je uložená. A pokiaľ je klobáska v črievku - plieseň nevadí.
    BTW: jeto podobná plieseň ako na uheráku - penicílinová kultúra. Stačí utrieť, prípadne klbásku pod vodou opláchnuť a šup do gágorčeka
    misoftík, niesom si istý či to je penicilín, hm-penicilín je vačšinou na pomarančoch...
    pavol54 ten biely fľak je toho že keď sa údili sa v tom mieste dotýkali(neprebehla konzervácia dymom) treba otrieť čistou vodou a dosucha utrieť

    lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

    lujza.j
    Stanislav 1975 Pozri príspevok
    ja sem moju radšej nedááám...
    prečo ved dnes je Silvester akože zábava na silu....tak možno sa zabavíme od prirodzenia
    Mila123 súhlasím.....Stenly davaj.......
    lujza.j nič z toho on iba machruje.....

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Dakujem Vam za rady.
    Klobasu vesiame tak aby sa nedotykala,miestost je dostatocne vetrana,v garazi je trochu nad nulou, v sope okolo nuly,v noci aj minus. Skusali sme viacere miesta,ale po 2-3 dnoch chyta biele flaky
    Skusala som privonat, nesmrdia.Ale aj tak ma to hneva. Netusim, ako to robia ti, ktorym sa taketo plesne nevytvaraju.

    S tym poprepichovanim som to doteraz neskusala, vyskusam
    vulxy prepichovanie nema vplyv na vonkajsiu pliesen ale tym sa len vyposta vzduch co ostane v creve a skor sa vysusi aj nechyti pliesen z vnutra
    pavol54 už ani neskúšaj to sa robí pri nadievaní teraz len otvoríš uzavretý priestor

    vulxy je offline (nepripojený) vulxy

    vulxy
    arizona Pozri príspevok
    Dakujem Vam za rady.
    Klobasu vesiame tak aby sa nedotykala,miestost je dostatocne vetrana,v garazi je trochu nad nulou, v sope okolo nuly,v noci aj minus. Skusali sme viacere miesta,ale po 2-3 dnoch chyta biele flaky
    Skusala som privonat, nesmrdia.Ale aj tak ma to hneva. Netusim, ako to robia ti, ktorym sa taketo plesne nevytvaraju.

    S tym poprepichovanim som to doteraz neskusala, vyskusam
    sak to poutieraju a tvaria sa akoze nic......

    Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

    Slayer666
    Tato plesen by mala byt neskodna, aspon tak sa mi zda pohladom. Casto ju mas aj na kupovanych salamach, taka biela ako prach. Problemom su tie chlpate a farebne.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    arizona Pozri príspevok
    Ked kupime klobasu,zavesime ju do garaze, ci do sopy na drevenu tyc aby sa vysusila,po par dnoch sa zacne na povrchu tvorit biela plesen.
    Kupujeme u jedneho znameho masiara. Ked si ju necham vysusit u neho, je cistucka.Ale ak ju zavesime doma,uz to nie je ono.Pritom je to jeden druh...

    Viete poradit,kde robime chybu? Ako spravne skladovat klobasu,aby sa pekne vysusila a nechytala pliesen?
    Keď dvaja robia to isté , nie je vždy to isté .......

    Skladovanie s tým nemá nič .......

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.