Zavrieť

Porady

Danovy zaklad 114tis.-ake odvody do soc. a zdr.

Ahojte.
V danovom priznani za rok 2005 mi vysiel zaklad dane cca 114tis.
Neviete niekto ake odvody budem platit od 1.7.2006.
Podnikam od r. 2004 a uz minuly rok som si platil minimalne odvody.
Vie mi niekto poradit?
Naposledy upravil zdendo : 28.02.06 at 08:50
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dogicka je offline (nepripojený) dogicka

    dogicka
    Budeš znova platiť minimálne odvody (114000,-:12:2 = 4750,-) to je tvoj vymeriavací základ ( za predpokladu, že si mal živnosť celý rok 2005) a odvody sa počítajú minimálne z 6900,-Sk.

    Aknazuz je offline (nepripojený) Aknazuz

    certifikovaná účtovníčka Aknazuz
    zdendo
    Ahojte.
    V danovom priznani za rok 2005 mi vysiel zaklad dane cca 114tis.
    Neviete niekto ake odvody budem platit od 1.7.2006.
    Podnikam od r. 2004 a uz minuly rok som si platil minimalne odvody.
    Vie mi niekto poradit?
    Výpočet pre ZP je trochu iny - 114000+odvody do ZP deleno 2,14 deleno 12 mesiacov,
    ale podla zakladu dane Ti asi vyjde platit z minimalnej mzdy t.j. 966,- Sk

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    Aknazuz
    Výpočet pre ZP je trochu iny - 114000+odvody do ZP deleno 2,14 deleno 12 mesiacov,
    ale podla zakladu dane Ti asi vyjde platit z minimalnej mzdy t.j. 966,- Sk
    Berú sa len odvody zaplatené v čase od 1.1.05 do 31.12.05?????
    Naposledy upravil Dada : 03.03.06 at 05:08

    Barbara je offline (nepripojený) Barbara

    no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac Barbara
    Dada
    Berú sa len odvody zaplatené v čase od 1.1.05 do 31.12.05?????


    áno, berie sa len rok 2005

    Lara11 je offline (nepripojený) Lara11

    Lara11
    Viete mi napísať ešte aké sú sadzby poistného do sociálnej poisťovne a do zdravotnej pre SZČO? A ten vymeriavací základ dane pre sociálku sa počíta: Základ dane : 12 mesiacov : 2??? Minimálny vymeriavací základ je 6900 SK? A pre zdravotnú sa ráta ako? Veľmi pekne ďakujem.

    dogicka je offline (nepripojený) dogicka

    dogicka
    Lara11
    Viete mi napísať ešte aké sú sadzby poistného do sociálnej poisťovne a do zdravotnej pre SZČO? A ten vymeriavací základ dane pre sociálku sa počíta: Základ dane : 12 mesiacov : 2??? Minimálny vymeriavací základ je 6900 SK? A pre zdravotnú sa ráta ako? Veľmi pekne ďakujem.
    Do zdrav.p. je sadzba 14% vymeriavací základ za počíta: ZD+odvody do Zdr.p. za minulý rok:2,14:12 = VZ ale minimálne 6900,-

    Do sociálnej p. sa vymeriavací základ počíta: ZD:2:12 = VZ tiež minim.6900,-
    Sadzby poistného do sociálnej p.:
    -nemocenské poistenie 4,4%
    -starobné poistenie 20%
    -invalidné poistenie 6%
    -rezervný fond 2,75%
    Všetky výpočty treba osobitne zaokrúhliť smerom nahor a až potom spočítať do výslednej sumy.
    A ešte môže platiť 2% na poistenie v nezamestnanosti, ale to už nie je povinné, je to dobrovoľné.

    Lara11 je offline (nepripojený) Lara11

    Lara11
    Ďakujem veľmi pekne Nezaoberám sa tým každý deň alebo mesiac, až na konci roka, tak si mi pomohla. Ešte raz ďakujem. A povinnosť prihlásiť sa do sociálky vzniká pri vymeriavacom základe 82.800 Sk?

    ZuzanaA je offline (nepripojený) ZuzanaA

    ZuzanaA
    Lara11
    Ďakujem veľmi pekne Nezaoberám sa tým každý deň alebo mesiac, až na konci roka, tak si mi pomohla. Ešte raz ďakujem. A povinnosť prihlásiť sa do sociálky vzniká pri vymeriavacom základe 82.800 Sk?
    Nie pri vymeriavacom základe 82 800, ale pri príjmoch vyšších ako 82 800...

    dogicka je offline (nepripojený) dogicka

    dogicka
    ZuzanaA
    Nie pri vymeriavacom základe 82 800, ale pri príjmoch vyšších ako 82 800...
    Ospravedlňujem sa za chybu, musím pozornejšie čítať.... Súhlasím so ZuzanouA

    Daska je offline (nepripojený) Daska

    RAK Daska
    Lara11
    Viete mi napísať ešte aké sú sadzby poistného do sociálnej poisťovne a do zdravotnej pre SZČO? A ten vymeriavací základ dane pre sociálku sa počíta: Základ dane : 12 mesiacov : 2??? Minimálny vymeriavací základ je 6900 SK? A pre zdravotnú sa ráta ako? Veľmi pekne ďakujem.
    Na stranke SP su pekne prehladne odvody pre jednotlive kategorie:

    http://www.socpoist.sk/index/podstra...id=495&lang=sk

    chudaska je offline (nepripojený) chudaska

    chudaska
    Prečo sa VZ deli 12 mesacmi,to mi je jasne a preco este :2?
    Ked niekto podnikal v roku 2005 len 4 mesiace, potom budem delit 4? a dalej?

    dogicka je offline (nepripojený) dogicka

    dogicka
    chudaska
    Prečo sa VZ deli 12 mesacmi,to mi je jasne a preco este :2?
    Ked niekto podnikal v roku 2005 len 4 mesiace, potom budem delit 4? a dalej?
    Keď niekto podnikal len 4 mesiace budeš ZD:4:2.
    Preto delíš dvoma, lebo zákon o sociálnom poistení hovorí: vymeriavací základ je polovica pomernej časti základe dane.....
    Preto delíš len počtom mesiacov v ktorých podnikal lebo zákon hovorí o pomernej časti ZD.

    jjendro je offline (nepripojený) jjendro

    jjendro
    Ten vymeriavací základ pre SP - pri uplatňovaní paušálnych výdavkoch je vlastne príjem - paušálne výdavky? alebo ešte mínus odvody.

    dogicka je offline (nepripojený) dogicka

    dogicka
    jjendro
    Ten vymeriavací základ pre SP - pri uplatňovaní paušálnych výdavkoch je vlastne príjem - paušálne výdavky? alebo ešte mínus odvody.
    Príjem - paušálne výdavky - odvody.

    Eduso je offline (nepripojený) Eduso

    Eduso
    Rad by som sa opytal, ci uvazujem spravne. Ak mam Rozdiel medzi prijmom a vydavkami cca 160.000 a pripocitam k tomu zdravotne odvody cca 12.000 potom to vydelim 2,14 a delim 12 mesiacmi - vyjde mi vymeriavaci zaklad mensi ako 6900. Budem teda od jula 2007 platit nadalej odvody do socialky z minimalnej mzdy ?

    Anja111 je offline (nepripojený) Anja111

    Anja111
    Eduso
    Rad by som sa opytal, ci uvazujem spravne. Ak mam Rozdiel medzi prijmom a vydavkami cca 160.000 a pripocitam k tomu zdravotne odvody cca 12.000 potom to vydelim 2,14 a delim 12 mesiacmi - vyjde mi vymeriavaci zaklad mensi ako 6900. Budem teda od jula 2007 platit nadalej odvody do socialky z minimalnej mzdy ?
    Vypadá to, že si platil doteraz len odvody do ZP. Aj Tvoj výpočet je pre zdravotné poistenie... Ale podľa horeuvedených údajov, budeš skutočne platiť odvody do SP aj do ZP z minimálnej mzdy (7600,-- Sk).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.