Zavrieť

Porady

živnosť popri zamestnaní

Dobrý večer,

chcem sa spýtať ako je to keď si FO popri zamestnaní chce založiť aj živnosť. Viem, že odvody do SP sa platia po dosiahnutí 12nasobku min. .. (aká to je vlastne suma ?? ) No chcem vedieť z akého vymeriavacieho základu sa potom odvody do SP počítajú (z akej sumy) ? Berie sa tu aj ohlad na vyplácanú mzdu a odvody zamestnanca ?
vďaka veliká
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    genko Pozri príspevok
    Ahojte, zaujimalo by ma, ze ked pracujem na HPP a zaroven som aj SZCO - ako prekladatel pre zahranicneho partnera, ako by to u mna vyzeralo so zivnostou, kebyze pridem o ten HPP. Je mi jasne, ze nemozem byt aj evidovana na UP aj SZCO. Moj prijem zo SZCO je vsak mesacne velmi nizky a poberat podporu by sa mi v pripade straty HPP oplatilo viacej. Moja otazka: Mozem v takomto pripade zivnost len pozastavit alebo ju musim uplne zrusit? Da sa potom namiesto zivnosti spolupracovat so zahranicnym partnerom len na dohodu do vysky odmeny 143 eur mesacne a popritom poberat podporu? Dakujem za info.
    Stačí živnosť pozastaviť, ale nedá sa na menej ako 6 mesiacov.
    Počas evidencie na UP môžeš mať (zatial-pripravujú sa zmeny), príjem na dohodu 143,40€ mesačne

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Povinná registrácia v SP vzniká, ak príjem z podnikania prekročí 12-násobok min.VZ, pre registráciu od 1.7.2013 je to príjem=tržby za rok 2012 v sume 12*393€. Výška odvodov závisí od základu dane, ak vznikne povinná registrácia platia sa najmenej z minima, pokial príjem zo zamestnania nepresiahne maximálny vymer.základ.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    mamamiaaa Pozri príspevok
    ďakujem veronika . a čo to zamestnanie . je tam nejaký vplyv alebo vôbec ?
    je vplyv, v tom prípade, že za mesiac ak by bol príjem zo zamestnania rovný popr. vyšší ako 3930 € platby ako SZČO by sa krátili......

    genko je offline (nepripojený) genko

    genko
    Ahojte, zaujimalo by ma, ze ked pracujem na HPP a zaroven som aj SZCO - ako prekladatel pre zahranicneho partnera, ako by to u mna vyzeralo so zivnostou, kebyze pridem o ten HPP. Je mi jasne, ze nemozem byt aj evidovana na UP aj SZCO. Moj prijem zo SZCO je vsak mesacne velmi nizky a poberat podporu by sa mi v pripade straty HPP oplatilo viacej. Moja otazka: Mozem v takomto pripade zivnost len pozastavit alebo ju musim uplne zrusit? Da sa potom namiesto zivnosti spolupracovat so zahranicnym partnerom len na dohodu do vysky odmeny 143 eur mesacne a popritom poberat podporu? Dakujem za info.

    živnosť popri zamestnaní

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.