Zavrieť

Porady

Doodpisovany DM

Dobrý deň, chcem sa opýtať či v prípade keď som doodpisovala tento rok dlhodobý majetok ho musím automaticky aj vyradiť z používania. Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Keďže si písala za seba tak som predpokladal, že si FO.
    Ak si právnická osoba, tak majetok môžeš vyradiť napríklad predajom, prípadne likvidáciou(zošrotovaním).
    Neviem si predstaviť, komu by ten majetok potom patril, ak by si ho iba "vyradila". Kto by potom platil PZP, STK a EK(ak by išlo o auto)?

    PS.
    Aj FO účtujúca v PU môže majetok preradiť z podnikania do osobného majetku. Na účet 491.
    http://www.ako-uctovat.sk/ucet.php?u...nikatela&i=190
    Naposledy upravil marjankaj : 10.01.13 at 09:49

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Nemusíš ho vyradiť. Ale ak by si ho predala skôr ako uplynie 5 rokov od vyradenia, tak príjem z predaja bude podliehať zdaneniu.

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    janka0412 Pozri príspevok
    Dobrý deň, chcem sa opýtať či v prípade keď som doodpisovala tento rok dlhodobý majetok ho musím automaticky aj vyradiť z používania. Ďakujem za odpoveď.
    ...samozrejme, že majetok len tak vyradiť nemôžeš. Aj keď je odpísaný.... Používaš ho naďalej, eviduješ ho na účte 02x a oprávky k nemu na O8x ....

    danielaz je offline (nepripojený) danielaz

    danielaz
    prosím Vás o radu, mám takýto prípad. Na účte 022 je evidovaný majetok k 31.12.2007 v hodnote 15tis., 082 sú oprávky k majetku k 31.12.2007 v sume 15tis. Avšak, predchádzajúci konateľ nebol ochotný predložiť inventárne karty, prípadne uviesť o aký majetok sa jedná. Účtovná hodnota neidentifikovateľného majetku je 0. Moja úloha je, vyradiť majetok z evidencie, cez inventarizačný rozdiel, nakoľko nevieme zdokladovať aký majetok je evidovaný na účtoch. Budem to správne účtovať na 549 (nedaňový náklad)?

    A ešte ma napadla otázka, účtujem o sume 15tis, hoci majetok je odpísaný v plnej sume?
    Ďakujem za pomoc.
    Naposledy upravil danielaz : 15.02.13 at 06:29 Dôvod: doplnenie otázky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.