Zavrieť

Porady

vrátenie PvN u dôchodcu

Dôchodcovi bol spätne vypočítaný dôchodok k 30.6.2005, Rozhodnutie odovzdal vo februári 2006. Chcem požiadať sociálnu poisťovňu o vrátenie PvN za obdobie jún 2005 - január 2006. Máte s tým niekto skúsenosti?
Na porade som sa dočítala, že je nutné uviesť správny kód výnimky na výkaze. Na tlačenej verzii výkazu sa ale žiadne kódy neuvádzajú. Neposielam výkazy elektronicky.
Stačí teda zaslať výkaz za február 2006 s mínusovou hodnotou preddavku PvN? Alebo musím poslať elektronický výkaz s príslúšným kódom výnimky? Treba pripojiť aj nejakú žiadosť?
Vopred vďaka za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    stonozka je offline (nepripojený) stonozka

    stonozka
    Do mesačného výkazu pre SP treba napísať mínusové hodnoty a odčítať od celkovej sumy. Ja som vracala viac ako rok spatne IP a Pvn . Do SP netreba nič oznámiť ale treba si založiť k výkazom rozhodnutia o dôchodku (dôchodkoch) a predložiť ich pri kontrole. Ja som to takto robila a mala som to pri kontrole dobre. Len pri elektronických výkazoch treba zadať výnimku aby prešli cez informačný systém aby boli výkazy akceptované. Ala ak vyplňuješ ručne tak napíšeš sumy mínusom do príslušných riadkov.

    alex777 je offline (nepripojený) alex777

    alex777
    veľmi pekne ďakujem za odpoveď. volala som do SP x-krát, 3 pracovníčky mi nevedeli poradiť a vždy ma odporúčili na ďalšiu, ktorá na tom nebola o nič lepšie a na posledné odporúčané číslo som sa už druhý deň nevedela dovolať. mohlo ma hneď napadnúť, že na porade zoženiem odpoveď oveľa rýchlejšie

    alex777 je offline (nepripojený) alex777

    alex777
    ešte jeden dotaz k vrátenému poistnému. niekde som sa dočítala (a teraz to nemôžem nájsť), že ak dôchodcovi bude vrátené poistné, je povinný spraviť si daňové priznanie a zdaniť vrátené poistné podľa §8 ako ostatné príjmy. aj zákon o dani z príjmu to potvrdzuje (§8, ods. 1, písm. k).
    aký podklad ja dám dôchodcovi-zamestnancovi, aby si mohol to DP spraviť? v potvrdení o príjme sa samozrejme vrátené poistné neuvádza.

    vrátenie PvN u dôchodcu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.