Zavrieť

Porady

Dom bez stavebného povolenia

Ahojte, bývame v rodinnom dome, ktorý vlastním na polovicu s mamou. Bývame tu s manželom od roku 2004 keď dom vlastnil ešte mamin priateľ. Ja s manželom sme si prerobili vrch na podkrovie a mama s priateľom zostala na prízemí. Medzičasom sa mama s priateľom rozišla a ona ostala sama v spodnej časti domu. Dom sme odkúpili v roku 2010 od maminho priateľa Všetko bolo v poriadku, kým sa nenasťahovali naspäť moji dvaja bratia, jeden z nich aj s dieťaťom. Ja som v r. 2011 zainvestovala do celého domu (dali sme nové ústredné kúrenie, solár, fasáda, ploty, elektrika na prízemí, kúpeľňa na prízemí čo využíva mama a jej dvaja synovia). Vyhrážajú sa mi, že nemám stav. povolenie na podkrovie, ktoré bolo postavené v r. 2006 a na kotolňu, ktorá je pristavená k domu v rozmere 3x4 m, lenže mi sme dom odkúpili bez týchto povolení. Bratia tu nemajú trvalý pobyt a ani sa nepodieľajú na žiadnych výdavkoch spojených s prevádzkou domu.Chcem sa spýtať, či mi treba stav. povolenie a či mám nárok na vyplatenie polovice peňazí, ktoré som investovala do prerábky domu. Bola som aj za nimi nech prispievajú na chod domu alebo nech ma vyplatia a ja s manželom a dvomi maloletými deťmi odídem. No nereagujú na nič a mama ich v tom ešte aj podporuje. Psychicky nás týrajú a chcú aby sme odišli bez koruny lebo máme len povalu. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    oondrejj je offline (nepripojený) oondrejj

    oondrejj
    ehm nelichotivá situácia ale akosi som v celom tom článku nepostrehol čo sa tu na fóre snažíš docieliť. Asi preto že v celom tom texte som nenašiel otázku na čo sa pýtaš. Takže by si asi chcela poradiť čo s tým môžeš robiť je to tak? ohľadne toho povolenia alebo čo?

    hubatá je offline (nepripojený) hubatá

    hubatá
    Tu asi treba dať urýchlene na súd návrh aby vás vyplatili do čoho ste investovali, aby ste mohli odísť a zabezpečiť si za tie peniaze pokoj. Tak ako si to tu napísala, tak to podrobne napíš aj do návrhu. Samozrejme zdokladujte čo ste investovali do prerábky. Trvá to dosť dlho a nech to máte čím skôr za sebou a môžte sa osamostatniť.

    nera738 je offline (nepripojený) nera738

    nera738
    No v prvom rade by som od nich chcela polovicu investícií, ktoré som dala do domu na prerábku a potom sa môže dom deliť na polovicu a z toho nech ma vyplatia. Len neviem čo s tým stavebným povolením, či je to potrebné. Dom je založený v prospech banky a banka od nás nepýtala SP. Neviem či je to možné vymôcť aj nejak mimosúdne. Boli sme aj za právnikom, ten nám povedal, že si máme dať ohodnotiť dom a z toho bude vymáhať polovicu,lenže ja by som najskôr chcela vysporiadať to kúrenie, solár, fasádu a neviem či sa to dá, lebo tento právnik povedal, že toto nie, lebo som si bola vedomá, že investujem nielen do môjho majetku. Poraďte mi prosím.

    ciners je offline (nepripojený) ciners

    ciners
    Tak zaplatite maximalne nejaku trapnu pokutu, ktora pri podkrovi bude mozno 200€. Pripadne poziadajte dodatocne o stavebne povolenie, ludia bezne takto legalizuju stavby a vsetci ziju, nesudia sa, urad Vas urcite nepotopi.

    SERVIS je offline (nepripojený) SERVIS

    SERVIS
    Ja keď som pátrala po odpovediach na niečo podobné, tak mi bolo povedané že si môžem nárokovať čo som investovala do cudzieho majetku - len 3 roky dozadu .. ty si investovala napr. do matkinho.. So stavebným povolením sa to dá vyriešiť tak ako píšu hore, to by bol ten najmenší problém..

    nera738 je offline (nepripojený) nera738

    nera738
    tak to stavebko by bolo. Len neviem prečo mi právnik povedal že takto to nepôjde. Myslím to vysporiadanie investície.

    Dom bez stavebného povolenia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.