Zavrieť

Porady

pracujúci študent v ČR a rezidencia resp. DP

Dobrý deň,
po prečítaní rôznych príspevkov k tejto téme nie som si vôbec istý ako mám postupovať v mojom prípade.
Študujem v ČR na VŠ a celý rok 2012 som popri štúdiu aj pracoval v ČR(Dohoda o pracovnej činnosti - každý pracovný deň 4hod.). V Česku som aj platil odvody do ZP, SP a tiež daň. Bývam na internáte(trvalý pobyt mám na Slovensku) a zdržoval som sa v ČR asi 300 dní v roku.
Potrebujem poradiť:
1)či som rezidentom ČR alebo SR
2)podávam DP na Slovensku, alebo mi stačí požiadať českého zamestnávateľa o ročné zúčtovanie v ČR?
Ďakujem za odpovede.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    v priebehu roka 2012 bolo potrebné tú rezidenciu vybaviť, ohlásiť, skrátka usporiadať si vzťahy.
    Urob to aspoň teraz, ak SR DU tú rezidenciu uzná spätne tak podáš len DPFO v Česku, resp. požiadaš o ročné zúčtovanie v Česku.
    ak ti to spätne neuznajú, požiadaš o potvrdenie o príjme aj s vyčíslením odvodov a dane, podáš následne v SR z celosvetových príjmov.

    MarkaK je offline (nepripojený) MarkaK

    MarkaK
    V SR môžem vyňať príjmy, alebo ich musím započítať? V ČR majú 15-percentnú daň. Pri započítaní príjmov by som musel dodaňovať na Slovensku, ak to dobre chápem.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    našťastie môžeš tak i tak, čo je pre teba výhodnejšie.

    MarkaK je offline (nepripojený) MarkaK

    MarkaK
    Ešte jedná otázka, mám si dať v ČR spraviť ročné zúčtovanie dane, ak na Slovensku podám DP(vyňatie príjmov z ČR), alebo mi stačí len potvrdenie o príjme od českého zamestnávateľa s vyčíslením dane .

    evuš je offline (nepripojený) evuš

    evuš
    Poprosím o radu : Trvalý pobyt v SR, rezident v ČR .... v Čechách robí zamestnávateľ ročné zúčtovanie, vypláca taktiež DB... pracoval na DoPČ aj na SK...môže si urobiť DP A na SK a zaplatenú daň žiadať späť ??? Aké treba k DP pridať potvrdenia, musí sa zmieniť o príjmoch v Čechách, ktoré sú vlastne zdanené tam ?? Vďaka

    evuš je offline (nepripojený) evuš

    evuš
    ..nevie nikto poradiť ?? ...a ešte jedna otázka..
    ..môže si jeden mesiac uplatniť DB na dieťa tu na SK /1 mesiac pracoval na SK na TPP/ v daňovom priznaní, zbytok /11 mesiacov/ v ČR ??

    pracujúci študent v ČR a rezidencia resp. DP

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.