Zavrieť

Porady

dohodar - pravidelny ci nepravidelny prijem...?

Nie je mi celkom jasne, ako rozlisovat Dohodarov (akychkolvek) s pravidelnym prijmom a nepravidelnym prijmom...
Nasiel som toto "vysvetlenie" ale jasne mi to stale nie je.

Pre posúdenie, či pôjde o dohodára, ktorý je zamestnancom na účely nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti alebo zamestnanca len na účely dôchodkového poistenia, a teda aké odvody bude platiť z odmeny dohodára, bude rozhodujúce, či má právo na pravidelný mesačný príjem z dohody alebo na nepravidelný príjem, resp. či je poberateľom niektorej dôchodkovej dávky a aký typ dohody má uzatvorený. V prípade, ak právny vzťah na základe dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru trvá kratšie ako jeden kalendárny mesiac, pôjde vždy o dohodu s nepravidelným príjmom.

Vedel by to niekto PROSIM vysvetlit zrozumitelne...?
VELMI mu DAKUJEM !
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

    Betina2
    No u nás me to poriešili nasledovne:

    1) Zamestnanec na DVP nastúpil v priebehu decmbra 2012. Riadne sme ho ako dohodára na DVP prihlásili do SP ešte v 12/2012 na starom formulári. Pôvodne sa mala dohoda uzavrieť až asi do 25.1.2013. No kedže prišla legislatívna zmena, uzavreli sme 1 dohodu na december do 31.12.2012 a druhú Dohodu od 1.1.2013 do skoro konca januára. S tým, že z každej z týchto 2 dohôd je odmena splatná v riadnom výplatnom termíne (tj v nasledujúcom mesiaci), prípadne po dokončení a odovzdaní úlohy. Jednalo sa o jednorazovú záležitosť a najbližších niekolko mesiacov pre nás tento človek nebude pracovať ani na dohodu ani inak. Píše sa, že nepravidelný príjem je vtedy, ak sa vyplatí až po skončení Dohody.... tj v našom prípade sa vyplatí odmena za január vo februári až po skončení dohody...Tak dúfam, že som pochopila správne, ak som tohto dohodára odhlásila k poslednému dňu trvania Dohody ako pracovníka s nepravidelným príjmom.

    2) Otázkou pre mňa zostáva, či ho musím odhlásiť ako dohodára k 31.12.2012 (stré formulárie už asi nevezmú elektronicky) a nanovo prihlásiť od 1.1.2012 ako toho dohodára s nepravidelným príjmom. V tomto druhom bode mi prosím poraďte, lebo terza je len prihlásený v decembri a odhlásený na novom formulári v januári.

    dohodar - pravidelny ci nepravidelny prijem...?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.