Zavrieť

Porady

Daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosti

Minulý rok som zdedila nehnuteľnosti, tak ako aj traja ostatní. Čiže nehnuteľnosť vlastnia 4 spoluvlastníci. Akonáhle sa skončilo dedičstvo, nehnuteľnosť sme predali (2005) na základe kúpnej zmluvy. Daň z prevodu a prechodu nehnuteľnosti sa neplatí?
Čítala som, že ten kto predal nehnuteľnosť po roku 2004, daň z prevodu a prechodu nehnuteľností neplatí - je zrušená táto daň.
Ď
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    áno táto daň je zrušená, ale platiť budete daň z príjmu.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    mysimis
    áno táto daň je zrušená, ale platiť budete daň z príjmu.
    Nie je isté

    skvarki je offline (nepripojený) skvarki

    skvarki
    Nebudete platit ani dan z prijmu ak uplynulo aspon 5 rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnutelnosti preukázatelne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva porucitela.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    skvarki
    Nebudete platit ani dan z prijmu ak uplynulo aspon 5 rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnutelnosti preukázatelne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva porucitela.
    Hej - pokiaľ boli dedičmi v priamom rade.

    Barbara je offline (nepripojený) Barbara

    no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac Barbara
    skvarki
    Nebudete platit ani dan z prijmu ak uplynulo aspon 5 rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnutelnosti preukázatelne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva porucitela.


    súhlasím s Skvarki a ešte by som pridala, že jedine v tom prípade by ste neplatili ani daň z príjmu, keby ste mali trvalý pobyt 2 roky pred predajom v tom byte, alebo v dome.
    možno u niektorého z Vás to platí, že tam býval 2 roky.:p

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Ak si dobre pozriete zadanie témy, Gong píše, že nehnuteľnosť zdedila vlani. Čiže sa jej nemôže týkať ani trvalý pobyt 2 roky ani vlastníctvo 5 rokov

    svojar je offline (nepripojený) svojar

    svojar
    Aj keď je to možno zle zaradené, pokliaľ si dedič v priamom rade a poručiteľ mal nehnuteľnosť vo vlastníctve(spoluvlastníctve) aspoň 5 rokov ,od dane z príjmu je tento predaj oslobodený. Žiadna podmienka trvalého pobytu tam nie je. - Zákon o dani z príjmov č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v platnom znení § 9,odst. 1 písm. c).

    annamari77 je offline (nepripojený) annamari77

    DOCHODCA annamari77
    Mam podobny problem, zdedeny dom, ktory je nasledne po 2 mesiacoch predany. Na danovom urade mi kazdy pracovnik(4) povedal nieco ine. Ze vraj budeme platit dan len z rozdielu medzi cenou domu, urcenu znalcom a sumou, za ktoru sme ho predali. Moze mi o tom niekto poradit? Tiez ako mam dalej postupovat, podat danove priznanie aj v pripade, ak nie je ziaden rozdiel alebo je cena predaja nizsia ako znalecky posudok?

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Pozri § 9/1a a§ 9/1c, ak spĺňate podmienky, môže to byť od dane oslobodené.

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    annamari77
    Mam podobny problem, zdedeny dom, ktory je nasledne po 2 mesiacoch predany. Na danovom urade mi kazdy pracovnik(4) povedal nieco ine. Ze vraj budeme platit dan len z rozdielu medzi cenou domu, urcenu znalcom a sumou, za ktoru sme ho predali. Moze mi o tom niekto poradit? Tiez ako mam dalej postupovat, podat danove priznanie aj v pripade, ak nie je ziaden rozdiel alebo je cena predaja nizsia ako znalecky posudok?
    Zdedený dom - treba niečo bližšie - bol dedený v priamom rade /deti,vnuci/? Ak áno, po akú dobu ho poručiteľ vlastnil?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.