Zavrieť

Porady

ročné zúčtovanie - presun zamestnancov

Neriešili ste niekedy čo s ročným zúčtovaním pri presune zamestnancov ?
K 1.1.2006 sme časť zamestnancov presunuli z firmy A do firmy B zmluvou o prechode pracovných pomerov.
Má im ročné zúčtovanie urobiť firma A a aj im poslat preplatky a vymahat nedoplatky?
Alebo to firma A prefakturuje (s DPH ?) firme B a ta si to vysporiada v ramci vyplatenenj mzdy za marec 2006 ?
Alebo to firma A iba spracuje a postúpi firme B-ta si to nahra do miezd - to by ale protestovali danovaci ,lebo by firma B uviedla spracovanie ročného zúčtovania a pri tom tam v roku 2005 nikto nepracoval.
Máte niekto nápad ako to riešiť alebo akúsenosť s tým ?
vopred dakujem za pomoc
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Barbara je offline (nepripojený) Barbara

    no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac Barbara
    mimuška
    Neriešili ste niekedy čo s ročným zúčtovaním pri presune zamestnancov ?
    K 1.1.2006 sme časť zamestnancov presunuli z firmy A do firmy B zmluvou o prechode pracovných pomerov.
    Má im ročné zúčtovanie urobiť firma A a aj im poslat preplatky a vymahat nedoplatky?
    Alebo to firma A prefakturuje (s DPH ?) firme B a ta si to vysporiada v ramci vyplatenenj mzdy za marec 2006 ?
    Alebo to firma A iba spracuje a postúpi firme B-ta si to nahra do miezd - to by ale protestovali danovaci ,lebo by firma B uviedla spracovanie ročného zúčtovania a pri tom tam v roku 2005 nikto nepracoval.
    Máte niekto nápad ako to riešiť alebo akúsenosť s tým ?
    vopred dakujem za pomoc

    ja si myslím, keď až od 1.1.2006 ste presunuli zamestnancov, tak by firma A im má spraviť ročné zúčt. dane.:p

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    mimuška
    Neriešili ste niekedy čo s ročným zúčtovaním pri presune zamestnancov ?
    K 1.1.2006 sme časť zamestnancov presunuli z firmy A do firmy B zmluvou o prechode pracovných pomerov.
    Má im ročné zúčtovanie urobiť firma A a aj im poslat preplatky a vymahat nedoplatky?
    Alebo to firma A prefakturuje (s DPH ?) firme B a ta si to vysporiada v ramci vyplatenenj mzdy za marec 2006 ?
    Alebo to firma A iba spracuje a postúpi firme B-ta si to nahra do miezd - to by ale protestovali danovaci ,lebo by firma B uviedla spracovanie ročného zúčtovania a pri tom tam v roku 2005 nikto nepracoval.
    Máte niekto nápad ako to riešiť alebo akúsenosť s tým ?
    vopred dakujem za pomoc
    Mimuška, akosi komplikovane je sformulovaná otázka.

    Pri mojom pochopení obsahu otázky je odpoveď takáto:

    Prechod práv a povinností nemá vplyv na to, kto má vykonať ročné zúčtovanie.
    Ročné zúčtovanie vykoná ten zamestnávateľ, ktorého o to požiadal zamestnanec do 15.2.
    Pravidlá pre rozhodovanie o tom, ktorého zamestnávateľa môže zamestnanec požiadať o vykonanie ročného zúčtovania sú sformulované v §38 zákona o dani z príjmov. Je to najmä odsek 1.

    V uvedenom príklade to nemôže byť firma B. Táto prevzala zamestnancov od firmy A až k 1.1.2006. V roku 2005 im žiadnu mzdu nevyplácala a nemôže im preto ani vykonať zúčtovanie preddavkov za rok 2005.

    Prefaktúrovanie a podobné záležitosti sú v tomto prípade neaktuálne. Ide o povinnosti zamestnávateľa vyplývajúce zo zákona.

    Alebo otázka smerovala niekam inam?

    mimuška je offline (nepripojený) mimuška

    mimuška
    Barbara
    ja si myslím, keď až od 1.1.2006 ste presunuli zamestnancov, tak by firma A im má spraviť ročné zúčt. dane.:p
    tak som to aj urobila
    ale teraz vlastne im firma A musi vyplatit preplatky a firma B im strhne bezny preddavok na dan
    a zase sa na tom prizivia banky na poplatkoch,lebo budem posielat vyplatu aj firmy A aj z B
    hm..........asi tu uz nikoho nič nenapadne .............

    DanielaSL je offline (nepripojený) DanielaSL

    Mama troch dospelých detí DanielaSL
    Firma A im vyplatí preplatky , ale zároveň požiada o vrátenie DÚ , keďže už nemá z čoho si to vykompenzovať. Aspoň ja som to takto robila.

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    mimuška
    tak som to aj urobila
    ale teraz vlastne im firma A musi vyplatit preplatky a firma B im strhne bezny preddavok na dan
    a zase sa na tom prizivia banky na poplatkoch,lebo budem posielat vyplatu aj firmy A aj z B
    hm..........asi tu uz nikoho nič nenapadne .............
    Napadnúť nás asi ťažko môže niečo iné. Pravidlá určené zákonom nie je možné meniť iba preto, že by to bolo lacnejšie. S tými bankami máš v tomto prípade pravdu. Ale to sú veci medzi nebou a zemou, na ktoré nemáme vplyv.

    mimuška je offline (nepripojený) mimuška

    mimuška
    endrju
    Napadnúť nás asi ťažko môže niečo iné. Pravidlá určené zákonom nie je možné meniť iba preto, že by to bolo lacnejšie. S tými bankami máš v tomto prípade pravdu. Ale to sú veci medzi nebou a zemou, na ktoré nemáme vplyv.

    ja som len myslela ,či to niekto neskúšal fakturačne vysporiadať medzi firmami
    firma A im sice urobi ročné zúčtovanie ,ale vyplati im to firma B a firmy si to navzajom vysporiadaju
    ale to asi nie je šťastné riešenie
    v každom prípade moc ďakujem za všetky rady z tejto porady a prajem ešte pekný zvyšok jarného dňa

    Dadena je offline (nepripojený) Dadena

    Dadena
    Ak vzniknú nedoplatky na dani a Vy už nevyplácate mzdy zamestnancom (A), treba tieto oznámiť príslušnému daňovému úradu v mieste bydliska zamestnanca, a ten si ich o nich vyžiada. Nemôže firma B strhávať nedoplatky na dani zamestnancom z firmy A, aj keď ide o stále tých istých. Sú to predsa dve rôzne firmy, aj keby mali spoločné sídlo, konateľa a pod. Pre DÚ sú to dva samostatné subjekty.

    ročné zúčtovanie - presun zamestnancov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.