Zavrieť

Porady

Hambalkový krov

Staviam malý podkrovný dom z rozmermi 7,5x9m a mam tam naprojektovaný jednoduchý hambalkový strop , sklon 35% , 14 párov krokiev v rozostupe 90cm , krytina bude betonová.
je podla vas takýto krov bezpečný? stavebný dozor mi vraví že je to ok a že v katalogových projektoch to je aj tak predimenzované ale všade čítam o velkých tlakoch čo vyvíja hambalkový krov na pomurnice. priznám sa že ja by som tam ešte najradšej pridal stredové vaznice len v podkrový mam len jednu nosnú stenu a je približne v strede domu , takže by tie vaznice boly bez podoprenia cca 4,5m. mam ich tam podla vas dat alebo je to zbytočné? Podotýkam že steny v pokrový mam vysoké 1,75m takže aj klieštiny su nízko čo je pri hambalku dobre.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ciners je offline (nepripojený) ciners

    ciners
    Treba poznat aj to, na com je krov ulozeny, takto sa to neda posudit. Priloz sem pls rez

    chandler je offline (nepripojený) chandler

    chandler
    pocul som ze katalogove domy mali problemy s hambalkom. rozchadzali sa im steny od tych tlakov na pomurnicu. ZB vence musia byt previazane s doskou, alebo previazane v rohoch - ak previazes veniec nad stredovou stenou s obvodovym vencov + v rohoch tak by to malo byt ok 4,5m nie je az tak vela. ale treba poriadne vystuzit ten veniec.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.