Zavrieť

Porady

Dôchodca a ročné zúčtovanie za rok 2012

Dobrý deň,
chcela by som Vás touto cestou požiadať o radu, či si môže starobný dôchodca, ktorý pracoval na základe dohody o vykonaní práce resp. pracovnej činnosti v priebehu roka 2012 požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane alebo si musí robiť daňové priznanie. Príjem jedného dohodára bol cez 4000 eur a druhého len 600 eur. Môžu požiadať svojich zamestnávateľov o vykonanie RZD za rok 2012?

Ďakujem,
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    VÍNO NITRA je offline (nepripojený) VÍNO NITRA

    VÍNO NITRA
    Ten, ktorý mal príjem 600,00 €, by si mal urobiť daňové priznanie, aby sa mu vrátila daň, ktorú zaplatil.
    Cez RZD sa mu nevráti, ak je poberateľom starobného dôchodku k 1.1. 2012 a jeho výška je mesačne
    vyššia, ako NČZD.

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    drobeceva Pozri príspevok
    Doteraz som myslela, že je to možné.
    Prikladám stanovisko...podľa toho vyzerá, že z-ľ nemôže robiť RZD
    Evka môže, ale zaplatená daň sa mu nevráti. Ale tento stav je už dosť dlho, minimálne 3-4 roky. Jedine DP, aby sa mu daň vrátila.
    drobeceva no veď ide o to, aby sa mu daň vrátila

    drobeceva je offline (nepripojený) drobeceva

    drobeceva
    Doteraz som myslela, že je to možné.
    Prikladám stanovisko...podľa toho vyzerá, že z-ľ nemôže robiť RZD

    japis je offline (nepripojený) japis

    japis
    zamestnávateľ môže urobiť dôchodcovi RZ, ale v prípade nízkeho zárobku dôchodcu je to pre dôchodcu nevýhodné, lebo keby si sám podal DP, tak sa mu odvedená daň vráti. V prípade RZ nie.

    romy16 je offline (nepripojený) romy16

    romy16
    Dobrý deň,
    máme zamestnanca - dôchodcu, budem mu robiť ročné zúčtovanie dane. Príjem zo zamestnania v roku 2012 mal 3328, takže jemu sa neoplatí podávať daňové priznanie?
    Mohol by si uplatniť NČZD na maželku?
    Dôchodok poberal počas celého roka 2012 - do 31.1.2012 predčasný dôchodok a potom normálny starobný dôchodok. Musí mi výšku vyplateného dôchodku vydokladovať?

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    romy16 Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    máme zamestnanca - dôchodcu, budem mu robiť ročné zúčtovanie dane. Príjem zo zamestnania v roku 2012 mal 3328, takže jemu sa neoplatí podávať daňové priznanie? Dôchodok poberal počas celého roka 2012 - do 31.1.2012 predčasný dôchodok a potom normálny starobný dôchodok. Musí mi výšku vyplateného dôchodku vydokladovať?
    Ak si chce uplatniť časť NČZD (rozdiel medzi ročnou NČZD a vyplateným dôchodkom), mal by mať doklad o výplate dôchodku. Nemusí ti ho odovzdať, stačí keď sumu napíše do žiadosti a doklad si nechá pre prípad kontroly.
    Ak je suma vyššia ako NČZD, stačí keď tam uvedie sumu napr. 3700€, vtedy mu nárok na NČZD nevzniká.

    Manželka je tiež SD ? Aké mala príjmy ?
    romy16 Ďakujem, čo sa týka manželky ešte neviem, prinesie mi potvrdenia.

    boza1 je offline (nepripojený) boza1

    uctovnicka boza1
    Aká je hranica príjmu, z ktorého dôchodcovi je možné vrátiť zrazenú daň na základe podaného DP. Je to 1822,37?
    Ďakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    boza1 Pozri príspevok
    Aká je hranica príjmu, z ktorého dôchodcovi je možné vrátiť zrazenú daň na základe podaného DP. Je to 1822,37?
    Ďakujem
    ÁNo, ak podá DP, preddavky budú vrátené.
    Dôchodca má príjem na DOV za rok 2012 406,08 EUR, preddavok na dan -77,11 EUR
    Dôchodok za rok 2012podľa dokladu zo Sociálnej poistovne 5669,11má si urobit ročné zúčtovanie dane , oplatí sa mu to vrátia mu preddavok na dan

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Anežka Fajbiková Pozri príspevok
    Dôchodca má príjem na DOV za rok 2012 406,08 EUR, preddavok na dan -77,11 EUR
    Dôchodok za rok 2012podľa dokladu zo Sociálnej poistovne 5669,11má si urobit ročné zúčtovanie dane , oplatí sa mu to vrátia mu preddavok na dan
    V príspvevku nad tvojím je odpoveď, treba len čítať.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.