Zavrieť

Porady

Odvody - výsluhový dôchodca, zamestnanec a SZČO

Manžel je výsluhový dôchodca, zamestnanec a zároveň SZČO. V zamestnaní mu zrážajú odvody zo mzdy, zo živnosti platí odvody do SP z min. VZ a do ZP neplatí. V roku 2011 mal príjmy zo živnosti cca 11 000,- EUR, zisk nejakých 5,- EUR. Teraz prišiel s tým, že odvody do sociálky platiť zo živnosti nemusel, takže by som potrebovala len vedieť, či ozaj platil zbytočne???
Zo ZP mu zas prišlo oznámenie o výške preddavku na rok 2013 a tam mu vyrátali 7,97 EUR. Vyrátali mu to zo ZD - 2,- EUR + poistné na SP - 1296,- EUR. V podstate bude platiť preddavok ZP z poistného na SP???
Ivka90 Ja by som chcela vedieť, keď som na výsluhovom dôchodku za rok 2013 som neplatila žiadne odvody ako SZČO, bola som v strate 2000€. Tento rok mám príjmy okolo 3500€. Ako je to s odvodmi do zdravotnej poisťovni? Budem platiť aj preddavky tento rok 2015, alebo radšej pozastaviť živnosť, v tomto prípade by som ich neplatila? Kedže neviem, či budem mať nejakú prácu...
Anik otvor si samostatnú tému, takto tu Ti to zanikne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Odvody do SP platiť do 30.6.2013 musí, lebo jeho príjem za rok 2012 presiahol 12-násobok min. VZ. Či bude platiť aj od 1.7.2013. závisí od výšky jeho príjmov za rok 2012.

    Čo sa týka preddavku na ZP od 1.1.2013, ten ZP vypočítala :

    základ dane + zapl.poistné za rok 2011 (ZP+SP)/1,9/počet mesiacov podnikania*14%. (Výsluhový dôchodca v súbehu so zamestnaním neplatí preddavky z minima).
    Naposledy upravil veronikasad : 30.01.13 at 23:35

    mondes je offline (nepripojený) mondes

    mondes
    Prosím Vás, štát platí za výsluhového dôchodcu odvody aj do SP, alebo len do ZP? Ďakujem.
    mondes Ďakujem.

    Odvody - výsluhový dôchodca, zamestnanec a SZČO

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.