Zavrieť

Porady

ODPISY - jednoraz. odpis

Dobrý deň, chcela by som poradiť. Ak mám majetok, ktorý má hodnotu nižšiu ako 30.000 a chcem ho evidovať ako dlhodobý majetok - ostatný dlhod. hmotný majetok. Môžem v roku obstarania použiť jednorazový odpis, alebo ho musím riadne odpisovať? Neplatí tento jednorazový odpis ( spotreba ) iba v prípade, ak o majetku účtujem ako o zásobách?
Ďakujem a prajem pekný dník.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    kmonsk
    Dobrý deň, chcela by som poradiť. Ak mám majetok, ktorý má hodnotu nižšiu ako 30.000 a chcem ho evidovať ako dlhodobý majetok - ostatný dlhod. hmotný majetok. Môžem v roku obstarania použiť jednorazový odpis, alebo ho musím riadne odpisovať? Neplatí tento jednorazový odpis ( spotreba ) iba v prípade, ak o majetku účtujem ako o zásobách?
    Ďakujem a prajem pekný dník.
    Môžeš ho jednorázovo odpísať do nákladov,(501) alebo ho môžeš zaradiť. a teda odpisovať s ostatným majetkom.
    Naposledy upravil Tweety : 02.03.06 at 11:13

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    No, aby sme boli presný - majetok, ktorý nespĺňa podmienku ocenenia, môžeš zaradiť tiež do dlhodobého majetku, ale v tom prípade ho musíš odpisovať minimálne 2 roky - aby bola splnená podmienka doby použiteľnosti nad jeden rok. Nemôžeš urobiť 100% účtovný odpis v roku zaradenia do dlhodobého majetku.
    Ak sa rozhodneš, že ho nebudeš evidovať ako dlhodobý majetok, v tomto prípade o ňom samozrejme účtuješ ako o zásobách a to znamená, že ho dáš do náklado v cez účet 501 v plnej výške.

    ormika je offline (nepripojený) ormika

    ormika
    A práve na toto nás upozorňovali na školení, že ak budeme účtovať o dlhodobom majetku, čiže nie rovno do nákladov, tak musíme majetok odpisovať aspoň dva roky, ak keď je to do 30 000. Ak to bude účtované hneď do nákladov na 501 a nebude sa účtovať cez majetkové účty, tak to bude v nákladoch naraz.

    ODPISY - jednoraz. odpis

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.