Zavrieť

Porady

Dohoda a hmotná núdza

Dobrý deň prajem,
som nezamestnaná, nemám nijaký vlastný príjem, poberám dávku v hmotnej núdzi 62,50 mesačne. Pri ktorom druhu dohode mi nekrátia dávku v HN: pri dohode o vykonaní práce, či pri dohode o vykonaní pracovnej činnosti?
Ďakujem za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Za príjem sa na účely posudzovania hmotnej núdze, zabezpečenia základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi považuje príjem podľa zákona č. 601/2003 Z.z. o životnom minime v znení neskorších predpisov:
    · príjmy fyzických osôb, ktoré sú predmetom dane z príjmu po odpočítaní poistného na zdravotné, nemocenské, starobné, invalidné poistenie a poistenie v nezamestnanosti, preddavku na daň alebo dane z príjmov fyzických osôb,
    Za príjem podľa zákona č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi sa nepovažuje:
    · 25% z príjmu zo závislej činnosti osôb,

    Môj názor :
    Kedže už aj z dohôd sa platia odvody, tak sa považujú dohody za príjem ... takže ak zarobíš 50 eur na dohodu tak sa nebude považovať za príjem suma 12,50 eur. Zvyšná suma bude tvojim príjmom takže dávka v hmotnej núdzi sa Ti bude krátiť o 37,50 eur .. Takže Ti doplatia len 25 eur dávku v hmotnej núdzi.
    Naposledy upravil Xanti : 09.02.13 at 09:33

    ildiko86 je offline (nepripojený) ildiko86

    ildiko86
    Ďakujem za odpovede. Na úrade práce mi povedali, že už je jedno, o ktorej dohode ide, považujú za príjem a krátia HN.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    · príjem z príležitostných činností, náhodné a jednorazové príjmy do výšky dvojnásobku životného minima získané za 12 mesiacov,


    Za príjem z príležitostnej činnosti sa považuje dohoda o vykonaní práce.
    Xanti Ktohovie ako to berú teraz, ked sa platia odvody z dohôd. Tuším to nedali do súladu zo zákonníkom práce.

    Dohoda a hmotná núdza

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.