Zavrieť

Porady

Paragraf na odpredaj pozemku.

Ahojte poraďáci,

mám na vás prosbu. Vedeli by ste mi poradiť ako mám odkúpiť od Obce prístupovú cestu k pozemku?
Môj problém spočíva v tom, že som vlastníkom záhrady (zatiaľ trvalého trávnatého porastu), ktorý by som chcel vynať z pôdneho fondu a preklasifikovať ho na stavebný pozemok. Záhrada sa nachádza za starorodičovským domom. Pôvodne bola dlhá a siahala až po asfaltovú cestu, ale nakoľko to starý otec pred cca 15 rokmi odpredal obci, tá parcela sa zmenšila na polovicu a jediný spôsob ako sa tam teraz dostať je od domu starých rodičov. Snažil som sa to ako tak nakresliť a priložiť k môjmu problému. Tento rok som si podal už tretiu žiadosť na odkúpenie, prípadne zriadenie vecného bremena na prístup k môjmu pozemku, ale predpokladám, že ako aj predošlé dve žiadosti, aj túto mi zamietnú. Preto by som sa chcel spýtať, či existuje niečo ako "zákon osobitého zreteľa" a obec mi musí, resp.mohla by mi zabezpečiť prístup.
Ja som navrhol odkúpiť pás po dĺžke parcely v šírke 3 m (na obr.vyznačený bielou farbou.)
Bez názvu.jpg  
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    wagner je offline (nepripojený) wagner

    wagner
    Najprv si over u starostu, či Ti dá súhlas s vyňatím z pôdneho fondu záhrady na stavebný pozemok a či sa tam podľa územného plánu obce môže stavať. Ak áno, požiadaj o nahliadnutie do Zásad hospodárenia s majetkom obce. Zásady schvaľujú poslanci a veľa by si sa tam mal dozvedieť. Potom si naštuduj zákon o majetku obcí č. 138/1991 Zb. kde zákon hovorí aj o osobitnom zreteli:
    V § 9a ods. 8 písmeno e) znie:
    "e) pri prevodoch «majetku» «obce» z dôvodu hodného osobitného zreteľa, o ktorých obecné zastupiteľstvo rozhodne trojpätinovou väčšinou všetkých poslancov, pričom osobitný zreteľ musí byť zdôvodnený; zámer previesť majetok týmto spôsobom je obec povinná zverejniť najmenej 15 dní pred schvaľovaním prevodu obecným zastupiteľstvom na svojej úradnej tabuli a na svojej internetovej stránke, ak ju má obec zriadenú, pričom tento zámer musí byť zverejnený počas celej tejto doby.".
    Pokiaľ sa tam podľa ÚP zatiaľ neplánuje stavať, musíš najskôr požiadať poslancov o súhlas so zmenou ÚP v tom, že sa tam povolí výstavba RD. Všetko majú v rukách poslanci a starosta.

    Paragraf na odpredaj pozemku.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.