Zavrieť

Porady

Fotografovanie zo zrkadlovkou

Dobry den, chcela by som sa opýtat , že ked chcem fotit napr: moju vnučku v prirode a chcela by som aby ona bola zaostrena a pozadie take akoby rozmazane a potom naopak , pozadie bolo naostrene a ona rozmazane čo si mám nastavit na mojom canon 500D prikladam vzor , že na čo vlastne myslim. tieto som fotila ja ale už neviem ako .
IMG_2146.jpg  
IMG_2147.jpg  
1/1
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    vlado 33 je offline (nepripojený) vlado 33

    vlado 33
    Ja by som ti skôr odporučil túto knihu, je skoro určená pre tvoj foťák a sú tam úplné základy fotenia: http://www.faxcopy.sk/produkt/foto-v...um-kniha_57875. Pamätám, že k nejakej EOS amatérskej zrkadlovke bolo aj náukové DVD ale neviem si spomenúť ku ktorej. Ale niečo mi hovorí, že to bolo na predaj vo FAXCOPY a neviem ani názov videa. A neviem to nájsť na nete.
    Naposledy upravil vlado 33 : 27.02.13 at 00:03

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    ostris na to co chces aby bolo ostre.
    hlbka ostrosti bude tym mensia, cim bude nizsie clonove cislo a dlhsie ohnisko.

    ak nerozumies tejto odpovedi, zacni najskor studovat teoriu na nejakych odbornych strankach, dost je jej napr. tu:
    http://www.fotoroman.cz/techniques2.htm

    verads je offline (nepripojený) verads

    verads
    no pár veci som vyskúšala zo stránky fotoroman , presne tak ako to bolo popísane aj nočne fotenie atd.. no dostala som uplne iny obraz bola som sklamana . učím sa učím , ale mi to nejak nejde.

    jumo je offline (nepripojený) jumo

    jumo
    Asi Ta nebudem zatazovat odbornym vykladom preco to tak funguje takze povedane laicky - na fotaku si nastav rezim "Av" (priorita clony) a clonu nastav 2,8 alebo 3,5 (respektive najmensiu moznu). Zaostrovacim bodom zaostri na osobu a fot. Pozadie bude rozmazane. Ak chces mat rozmazane popredie, tak urob to iste ale zaostri na pozadie. V jednoduchosti povedane ak si nastavis co najnizsiu clonu tak vsetko pred a za bodom na ktory si zaostrila bude rozmazane (cim dalej od toho bodu, tym viac).
    Dufam ze je to zrozumitelne, ak nie kludne sa pytaj :-)

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    verads Pozri príspevok
    no pár veci som vyskúšala zo stránky fotoroman , presne tak ako to bolo popísane aj nočne fotenie atd.. no dostala som uplne iny obraz bola som sklamana . učím sa učím , ale mi to nejak nejde.
    nie, nie ... nocne fotenie a pod. je uz aplikacia urcitych vedomosti v urcitej konkretnej situacii ..
    najskor ziskaj tie vedomosti, teda zaklady techniky fotenia (lavy stlpec v linku), zameraj sa na clanky v casti "Expozice" a "Optika" ... az potom prejdi na pravy stlpec "Fotografujeme"
    Naposledy upravil bubkoch : 25.02.13 at 18:54

    expeeert je offline (nepripojený) expeeert

    expeeert
    Skús si kúpiť túto knihu je to tam celkom dobre rozpísané aj pre laika: http://www.befoto.cz/libs/showimage....s&size=640x428
    (Kniha sa dá kúpiť kdekoľvek, nie len priamo zo stránky, bol to prvý link z googla)

    Inak je to viacmenej to isté čo je v tom linku vyššie (ten istý autor) len to tam je viac rozpísané

    Dúfam že to nebude brané ako reklama.

    vlado 33 je offline (nepripojený) vlado 33

    vlado 33
    To záleží aj od ohniska objektívu, napríklad ohnisko 15 mm bude mať väčšiu hĺbku ostrosti ako napr. 100. To znamená, keď dáš ( predpokladám, že máš objektív 18-55clona f 3,5-5,6) ohnisko 55 a najnižšiu možnú clonu 3,5 budeš mať najmenšiu možnú hĺbku ostrosti ktorá záleží aj od vzdialenosti objektu ktorý fotografuješ. Čim bližšie je objekt, tým hĺbka ostrosti bude menšia. Vyskúšaj toto: http://www.dobre-svetlo.cz/dof.php?volba=1 aby si mala predstavu ako to funguje. Ty máš čip APSC takže ohnisko musíš násobiť 1,6 napr.ohnisko 18 pri tvojom čipe je v skutočnosti 28,8 mm
    Naposledy upravil vlado 33 : 26.02.13 at 11:17
    vlado 33 Keď budeš fotiť vnučku, daj bodové ostrenie. Bodom zaostríš na vnučku alebo prepneš na manuálne ostrenie.

    verads je offline (nepripojený) verads

    verads
    páni , bodové ostrenie je to ked tie červene bodky vidím ? no lebo ja naostrujem stále tak , ale tie bodky su každú chvilu inde :-( tak myslim , že naostrujem na vnučku a napr nestlačim spúšt a naostrujem znova ale som sa ani nepohla a ani vnučka už inde bliknu tie červene body a niekedy len jedna blikne niekedy 3 bože som z toho pako... ano teraz mám nasadeny objektív 18-55 a je tam detail tulipan 0.28/0.9ft na tom objektive to čo píšeš f 3,5-5,6 to mi islo tu v izbe na max 4,0 a to ohnisko 55 to neviem a priložila som obrazok z netu , to čom som označila tak ja tam mam 1/13 a skače to max do 20 a ISO mám 800
    500d_bk_05_ca - kópia.jpg  

    expeeert je offline (nepripojený) expeeert

    expeeert
    Tulipán a všetky tie obrázkové symboly sú určené pre automatiku - fotoaparát si podľa zvoleného symbolu určí, čo je pre danú fotku technicky najlepšie - ostrosť, vyváženie bielej, clona a podobne. Pokiaľ chceš fotiť podľa "seba" tak si tam musíš nastaviť tie písmenkové režimy - Av, Tv, M alebo P. Tu je popis, čo ktorý režim robí: http://www.fotoroman.cz/techniques2/exposure_strat.htm
    Obrázkové symboly sú dobré, keď potrebuješ cvakať napr. rodinné oslavy a pod. kde nemáš čas a chuť nastavovať foťák, ak chceš skúšať "umelecké" fotky, tak si tam treba dať tie písmenkové režimy (ale najskôr sa naučiť, ako ktorý funguje)

    Ťažko to takto v pár riadkoch vysvetľovať, treba si prezrieť tú stránku a zobrať manuál od foťáku, študovať a skúšať
    Prejdi si tú stránku a skúšaj podľa nej nastavovať foťák a tak najlepšie uvidíš, čo tvoj foťák robí. Ostatné príde časom.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.