Zavrieť

Porady

pozička spoločníkovi

Zdravím vás milí poradci, možete mi někdo prosím poradit?
Poprvé jsem si vzal pozičku zo slovenskej spoločnosti (s.r.o.), kde jsem společníkem a konatelem. Nemám s tím totálně zkušenost. V januáru jsem si vzal pozičku, nevím jestli tam je úrok při splátce či ne, jak se to pak účtuje, i kdyby byla bezúročná? Jak se to daní, když je bezúročná? A jak by měla správně vypadat zmluva o tejto pozičce? Zkuste mi to vysvetlit po lopatě.

Opravdu nemám v tomto ani nejmenší zkušenost, jak už jde vidět Díky za všem za rady
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Robin24 je offline (nepripojený) Robin24

    Robin24
    IvoM Pozri príspevok
    .

    Děkuji Vám za odpovědi na každou moji otázku.
    Já jakožto jediný společník jsem zároveň i konatel, též ale nechápu, proč společníkovi může být pozička poskytnuta i bez úroku a u konatele je to už problém?
    Jak to myslíte, že mi odvaha nechybí, pokud nemám aspoň zkušenosti s českým DP a českým účetnictvím? To se se slovenským účetnictvím tolik liší? Popravdě řečeno s účetnictvím zkušenosti nemám, snažím se ale zatím získávat správné informace, abych měl vše v pořádku.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    len krátko - treba rozlíšiť
    pôžička konateľovi je problém, ak je bezúročná, bližšie vzhľadom na toto náročné obdobie nerozvádzam.
    pôžička spoločníkovi - nie je problém, účtovanie 355/221,211
    bežne zmluvy nerobíme, ale pri kontrole na požiadanie máme vždy poruke, čo treba.
    Vzory nie sú, stačí obyčajne - pár vetami.

    Robin24 je offline (nepripojený) Robin24

    Robin24
    KEJKA Pozri príspevok
    len krátko - treba rozlíšiť
    pôžička konateľovi je problém, ak je bezúročná, bližšie vzhľadom na toto náročné obdobie nerozvádzam.
    pôžička spoločníkovi - nie je problém, účtovanie 355/221,211
    bežne zmluvy nerobíme, ale pri kontrole na požiadanie máme vždy poruke, čo treba.
    Vzory nie sú, stačí obyčajne - pár vetami.

    Můžete mi ještě prosím říct jaká by byla minimální úroková sazba (obvyklá sazba) při poskytnutie pozičky konatelovi, Kolik cca procent? Tak aby bylo na daňovém úradu vše v poriadku.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Obykla sadzba na trhu v case poskytnutia pozicky. Treba pozriet aspon bankove uvery a podmienky ich poskytovania.

    Robin24 je offline (nepripojený) Robin24

    Robin24
    Jsem jediným společníkem a jednatelem, čili žádná valná hromada neexistuje, můžu tak rozhodnout o půjčce doufám sám..? Také bych se rád zeptal, při poskytnutí půjčky jednateli za dohodnutí určitého úroku, nemá doufám s tímto daň z přidané hodnoty nic společného? Pouze daň z příjmu právnické osoby, která se platí jednou ročně a tyto výdaje a příjmy (myslím tím poskytnutou půjčku a vrácenou půjčku i s úrokem) zapíšu dohromady i s ostatními výdaji a příjmy do formuláře pro daňový úřad?
    Nemám zatím svého účetního, tak se chci informovat zatím zde. Děkuji za odpovědi

    IvoM je offline (nepripojený) IvoM

    IvoM
    Robin24 Pozri príspevok
    Jsem jediným společníkem a jednatelem, čili žádná valná hromada neexistuje, můžu tak rozhodnout o půjčce doufám sám..?
    Áno
    Také bych se rád zeptal, při poskytnutí půjčky jednateli za dohodnutí určitého úroku, nemá doufám s tímto daň z přidané hodnoty nic společného?
    Pokiaľ pôjde o príležitostné pôžičky tak nie, stále ale nechápem prečo ide o pôžičku konateľovi keď je to tá istá osoba ako spoločník viď vyššie od Kejky.
    Pouze daň z příjmu právnické osoby, která se platí jednou ročně a tyto výdaje a příjmy (myslím tím poskytnutou půjčku a vrácenou půjčku i s úrokem) zapíšu dohromady i s ostatními výdaji a příjmy do formuláře pro daňový úřad?
    Ak sú tým myslené celkové náklady a výnosy /tabuľka G2 DP/ tak áno.
    Nemám zatím svého účetního, tak se chci informovat zatím zde.
    Pokiaľ nemáte aspoň skúsenosti s českým DP a českým účtovníctvom tak teda odvaha Vám nechýba :-)
    Děkuji za odpovědi
    .

    pozička spoločníkovi

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.