Zavrieť

Porady

Autorský honorár

V roku 2012 mi autorská spoločnosť poukázala na účet autorský honorár zúčtovaný dňa 12.10.2012

Honorár brutto 901,46
Režijná zrážkka LITA 27,89
2% podla zákona o umel.fondoch 16,70
Poukázané na účet 856,87
Potrebujem poradiť, akú čiastku uvediem do daňového priznania za rok 2012?
Uvediem ju do oddielu VIII riadok 7(podľa § 8 ods.1 písm. g)
alebo do oddielu VI riadok 5- podľa § 6 ods. 2 písm a, alebo v odd.VI riadok 11 ods.4.
Prosím o radu.
Ďakujem
LUcia
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Zdravím!
    Mám podobný problém-som riadne zamestnaný a dostal som autorskú odmenu od SOZA vo výške 5eur...
    Aký typ daňového priznania mám podať? resp. ak dám B, môžem to zapísať do príjmov VIII. oddiel 1 - z príležitostných činností?
    VĎAKA za pomoc...
    jozef

    Idiotka je offline (nepripojený) Idiotka

    Idiotka
    V daňovom priznaní sa uvádza suma honoráru brutto.

    Podľa textu vyúčtovania sa môže jednať o
    honorár za (podľa ZoDP)
    a) z vytvorenia diela a umeleckého výkonu27) a z použitia alebo poskytnutia práv z priemyselného alebo iného duševného vlastníctva,

    alebo

    honorár za ...

    Príjmami z použitia diela a použitia umeleckého výkonu sú príjmy vyplácané podľa osobitného predpisu, 29b) ak nepatria do príjmov uvedených v odseku 2 písm. a).
    v obidvoch prípadoch sa dajú použiť tzv. paušálne náklady vo výške 40 %, ku ktorým sa dá pripočítať aj zákonom určený príspevok vo výške 2% z brutto honorára - to číslo nákladov bude teda súčtom 40% z príjmov a 2% -neho príspevku Literárnemu fondu SR alebo Slov. fondu výtvarných umelcov.

    Ak budú honoráre tzv. aktívne (licenčná zmluva ap), tak budú v tabuľke 1 v riadku 5, a budú "základom" aj pre výpočet zdravotného poistenia. odpočítateľná čiastka ich znižuje.

    Ak budú honoráre tzv. pasívne, budú v tabuľke 1 v riadku 11, odpočítateľná čiastka ich NEZNIžUJE a nevyrubuje sa z nich zdravotné poistenie.

    toto mi prislo, ale nie som zivnostnik, tak preto som z toho vedla...a do tab. 1 vpisuju zivnostnici, nie?
    dakujem!
    no, to ma logiku, len vcera mi na danovom urade tvrdili, ze musim byt zivnostnik, ak chcem vpisovat do tab c.1...
    takze asi to bude v 11 riadku, tak ako pisete, to sa mi zda najrozumnejsie...
    vdaka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.