Zavrieť

Porady

účtovanie odvodu ZP - neplatené voľno

Napíše mi niekto prosím kontácie účtovania ZP, keď je zamestnanec na neplatenom voľne a zamestnávateľ je povinný odviesť 910,- Sk v zložení
260,- za zamestnanca a 650,- za zamestnávateľa.
Ešte by som potrebovala poradiť, keď zamestnávateľ žiada od zamestnanca tento odvod uhradiť. Poraďte ako nakontovať pohľadávku na úhradu zaplateného poistného vo výške 910,- , ktoré bolo uhradené zamestnávateľom do zdravotnej poisťovni.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Kde ste kolegovia? Máte plné hlavičky práce? Ozve sa mi niekto? Isto ste niekto riešili takéto kontácie.

    sarmantna je offline (nepripojený) sarmantna

    sarmantna
    Povinný odvod do poisťovne - predpis 521/336, podľa toho, aké máš analytiky a predpis pohľadávky voči zamestnancovi 335/521.

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    sarmantna
    Povinný odvod do poisťovne - predpis 521/336, podľa toho, aké máš analytiky a predpis pohľadávky voči zamestnancovi 335/521.
    Ale toto nie je mzdový náklad. Za zamestnávateľa by som účtovala 524/336 a zamestnanec 335/336 alebo ako?

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    kalkulka
    Ale toto nie je mzdový náklad. Za zamestnávateľa by som účtovala 524/336 a zamestnanec 335/336 alebo ako?
    A je zamestnávateľ povinný platiť za zamestnanca odvod do ZP? Nie je to povinnosť zamestnanca?

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    JAJA11
    A je zamestnávateľ povinný platiť za zamestnanca odvod do ZP? Nie je to povinnosť zamestnanca?
    Je to povinnosť zamestnávateľa. Zamestnanec je totiž ešte stále v PP.

    GABRIELA je offline (nepripojený) GABRIELA

    GABRIELA
    kalkulka
    Ale toto nie je mzdový náklad. Za zamestnávateľa by som účtovala 524/336 a zamestnanec 335/336 alebo ako?


    Ja by som asi zaúčtovala zamestanca 331/336 a potom predpis pohľadávky na neho 335/331 a ak to uhradí 221,211/335. Ale aj tak ako si to napísala to nie je zlé.

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    kalkulka
    Je to povinnosť zamestnávateľa. Zamestnanec je totiž ešte stále v PP.
    Ale určite by som sa dohodla so zamestnancom, že mi to vráti, inak by som mu to voľno nedala!

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    GABRIELA
    Ja by som asi zaúčtovala zamestanca 331/336 a potom predpis pohľadávky na neho 335/331 a ak to uhradí 221,211/335. Ale aj tak ako si to napísala to nie je zlé.
    Tvoje kontácie sa mi pozdávajú najviac. Myslím si, že je to najsprávnejšie a všetky strany sa mi pekne vyrovnajú. Ale ešte mi vadí niečo, ak zamestnanec uhradí aj odvod za zamestnávateľa - tých 650,- a ja to budem mať naúčtované 524/336, tak takúto pohľadávku by som nemala náhodou účtovať 335/648?, ak to bolo v nákladoch zaúčtované a on mi to uhradí, nemám mať náhodou naúčtovaný aj výnos?

    sarmantna je offline (nepripojený) sarmantna

    sarmantna
    Sorry, opravujem moju kontáciu. Predpis poistného, ktoré platí zamestnávateľ za zamestnancia 524/336, predpis voči zamestnancovi 335/524, úhrada z účtu zamestnávateľa 336/221, úhrada od zamestnanca 211,221/335. Mala som jedného zamestnancia rok na neplatenom voľne, už som mala kontrolu i z poisťovne a bolo to ok, tiež audítori s tým súhlasili.

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    Ďakujem za odpoveď. Takže podľa tohto mala by som vlastne naúčtovať aj výnos, keď mi to uhradia. Myslela som si to.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.