Zavrieť

Porady

Vloženie auta zo súkr.majetku do s.r.o.

Poprosím o radu, napriek tomu, že som tu prečítala veľa diskusií na túto tému, nenašla som jednoznačnú odpoveď

1/ jednoosobová s.r.o. vznikla v 02/2013, konateľ - spoločník vložil do obchodného majetku vozidlo zo svojho súkromného majetku - prepis na polícii v 03/2013 na firmu. Auto pôvodne obstaral v 04/2010
- podnikateľ si chce uplatniť odpis auta, keďže auto ešte nemá 4 roky, môže si za posledný 4tý rok uplatniť ročný odpis vo svojej s.r.o. ?

- vklad auta nechce riešiť navýšením ZI - aký je iný spôsob aby si mohol uplatniť odpis?

- v akej cene bude auto vložené do podnikania? je možný aj iný spôsob ako znalecký posudok ? (toto odmieta)

2/ jednoosobová s.r.o. vznikla v 02/2013 - auto zaradené do podnikania v 03/2013 - auto sa už nebude odpisovať, bude si naň iba uplatňovať PHM a ostatné náklady,
akým spôsobom ho zaúčtujem aby sa mi dostalo do účtovníctva a v akej cene

veľmi pekne dakujem ochotným ľuďom za pomoc
Naposledy upravil Katarina-fa : 17.03.13 at 10:11
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katarina-fa je offline (nepripojený) Katarina-fa

    Katarina-fa
    Adiks Pozri príspevok
    Iba ťa opravím, jednoosobová s.r.o., nie jednoosobná s.r.o.

    vďaka, veľmi si mi pomohla

    Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

    Ivenka
    Toto som našla len tak narýchlo ale tuším predvčerom tu o tom písala aj Kejka, skús pohľadať v jej príspevkoch


    Otázka:
    Ako spávne preradiť osobné auto (príp. iný majetok) z podnikania SZČO FO ak ukončím živnosť? Chcem ho vložiť do novej s.r.o, kde budem konateľom a najlepšie by bolo ak by sa jednalo o nejaký bezplatný vklad do majetku, nie do ZI. Auto bolo kúpené na lízing a v roku 2008 lízing bol splatený. Ako ho správne vyradiť v JÚ a zároveň zaradiť do s.r.o. akou cenou a na aký účet?
    Odpoveď:
    Ak dôjde k preradeniu majetku z obchodného majetku podnikateľa – fyzickej osoby do osobného užívania v priebehu podnikania (t.j. pred ukončením živnosti), tento akt je potrebné v účtovníctve zrealizovať prostredníctvom protokolu o preradení majetku. V prípade ukončenia živnosti sa obchodný majetok po tomto ukončení automaticky stáva súčasťou osobného majetku fyzickej osoby.
    Následné bezodplatné vloženie majetku do spoločnosti s ručením obmedzeným, ktorej spoločníkom je vkladateľ, pričom tento vklad nezvyšuje základné imanie obchodnej spoločnosti sa v zmysle § 33 ods.4 Postupov účtovania pre podnikateľov účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva (Opatrenie MF SR č.23054/2002-92) je v s.r.o. potrebné zaúčtovať na ťarchu účtu účtovej skupiny 042 – Obstaranie dlhodobého hmotného majetku a so súvzťažným zápisom v prospech účtu 413 – Ostatné kapitálové fondy. Pre účtovné účely by sa takto vložený majetok obstaral tzv. reprodukčnou obstarávacou cenou (viď § 25 ods.1 písm. d) bod 1 zákona č.431/2002 Z.z. o účtovníctve v z.n.p.), no pre účely uplatňovania daňových odpisov pôjde v predmetnom prípade zrejme o nulovú hodnotu a to v zmysle ustanovenia § 25 ods.1 písm. f) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov v z.n.p..
    Spracoval: Ing. Ján Mintál (30.12.2009)

    Katarina-fa je offline (nepripojený) Katarina-fa

    Katarina-fa
    dakujem....idem este prestudovat znova vsetky temy, hladam najvhodnejsi sposob pre podnikatela ako to urobit a ci vobec sa oplati este riesit ten odpis, alebo to nechat tak a uplatnovat iba ostatne naklady v suvislosti s autom

    Katarina-fa je offline (nepripojený) Katarina-fa

    Katarina-fa
    viete mi odobriť takýto postup k môjmu zadaniu ? :

    k bodu 1/
    - urobím darovaciu zmluvu medzi FO a s.r.o.
    - auto ocením z hľadiska daňového vstupnou cenou, ktorú vypočítam tak, že z reálnej faktúry za auto z roku 2010 odpočítam fiktívne odpisy za roky 2010,2011,2012 a 01,02/2013, tzn. OC-fiktívny odpis = Vstupná cena
    - auto ocením z hľadiska účtovného reprodukčnou OC, ktorú získam z bazárov pri porovnaní cien podobného automobilu
    zaúčtujem:
    1/ cez ID - bezodplatný vklad automobilu do spoločnosti vo vstupnej cene 042/413
    2/ zaraďovací protokol - zaradenie automobilu vo vstupnej cene 022/042
    3/ mesačne odpis od 03/2013-12/2013 551/022
    na konci roka bude účet 022 nulový

    k bodu 2/ auto sa už nebude odpisovať, vstupná cena bude 0,iba ho ocením z účtovného hľadiska reprodukčnou OC
    urobím iba inventárnu kartu pre auto so vstupnou cenou 0

    môže to byť takto?

    Katarina-fa je offline (nepripojený) Katarina-fa

    Katarina-fa
    Adiks Pozri príspevok
    Odpisy 551/082.
    jasné, chybička sa stala z mojej strany a inak môže byť takýto postup?

    Vloženie auta zo súkr.majetku do s.r.o.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.