Zavrieť

Porady

paušálne výdavky

dobrý deň,

potrebovala by som poradiť či môžem u SZČO uplatniť paušálne výdavky v prípade ak mal v 2012 zamestnancov - dohodárov? výhodnejšie však by boli pre neho paušálne výdavky...

ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    ZDP § 6, ods 10 znie....


    (10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 a 4 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

    podľa môjho názoru si môže uplatniť paušálne výdavky,ale nemôže použiť DE , podľa § 6,, ods 14 ZDP

    zanetth je offline (nepripojený) zanetth

    zanetth
    Porovnanie paušálnych výdavkov, daňovej evidencie a jednoduchého účtovníctva
    Paušálne výdavky Daňová evidencia Jednoduché účtovníctvo
    Uplatňovanie výdavkov paušálne výdavky 40 % z príjmov zvýšené o výdavky na poistné a príspevky skutočné daňové výdavky skutočné daňové výdavky
    Účtovné knihy/evidencia evidencia o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach evidencia o príjmoch
    a daňových výdavkoch v časovom slede, evidencia o hmotnom a nehmotnom
    majetku, o zásobách, pohľadávkach a záväzkoch
    peňažný denník,
    kniha pohľadávok, kniha záväzkov, pomocné knihy
    Podmienky pre možnosť použitia
    Maximálna výška príjmov daňovníka nie je stanovená, nepriamo však vyplýva z obratu na povinnú registráciu pre DPH (49790 eur) 170 000 eur za predchádzajúce obdobie nie je stanovená
    Daňovník môže zamestnávať zamestnancov áno nie áno
    Daňovník môže byť platiteľom DPH nie (alebo len časť zdaňovacieho obdobia) áno áno

    Môže ak nebol platiteľom DPH.( viď tabuľka )

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Nie, nemôžeš. Vzdávam sa, opravujem teda, ak nie je platiteľom dph celý rok, tak aj napriek tom, že zamestnáva, môže si uplatniť paušálne výdavky.
    Naposledy upravil Tweety : 22.03.13 at 13:38

    MarcelaV je offline (nepripojený) MarcelaV

    začínam podnikať v učtovníctve ...viac MarcelaV
    Toto je síce článok ešte z roku 2010, ale v tabuľke je dobré porovnanie JU, DE a PV. http://www.podnikajte.sk/prevadzka-f...videncia.xhtml
    monikahmonika
    Ja sa chcem spýtať, že SZČO mal živnosť len do 31.3.2012, príjem mal 0,-eur, ale na sociálku a zdravotnú poisť. platil až do konca kalen.roka 2012 (ak keď nepravidelne, no nejaké nedoplatky tam platil tiež). DP typ "B" si má dať do r. 2 v odd.VI. v príjmoch 0,.eur, a v stĺpci výdavky sumu čo vyplatil odvody za rok? a potom vypisujem aj odd. IX s nulami, aj odd. X. s nulami ? a v riadku č. 113 bude tiež 0,- eur. Je to takto správne? lebo v tomto novom DP sa nikde nedá doplniť počet mesiacov vykonávania SZČ.

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    Dievčatá...pomóóóóóóóóc.

    Taká blbá otázka
    Pri paušálnych výdavkoch je možné ešte odrátať zaplatenie poistného do SP a ZP ?

    Asi si bude musieť jedna dôchodkyňa poriadne oprášiť vedomosti.

    Nehnevajte sa na mňa a ďakujem.
    jamis Prepáč....ale ďakujem za info.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    jamis Pozri príspevok
    Dievčatá...pomóóóóóóóóc.

    Taká blbá otázka
    Pri paušálnych výdavkoch je možné ešte odrátať zaplatenie poistného do SP a ZP ?

    Asi si bude musieť jedna dôchodkyňa poriadne oprášiť vedomosti.

    Nehnevajte sa na mňa a ďakujem.
    však kukni - že ako sme sa predbiehali kôli tebe http://www.porada.sk/t213029-evidenc...ch-format.html

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    Prepáč, už som tu dlho nebola a ja sprostá som to zadala na 2 miesta.
    Ďakujem.....

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    jamis Pozri príspevok
    Prepáč, už som tu dlho nebola a ja sprostá som to zadala na 2 miesta.
    Ďakujem.....
    No, preto si vari do sprostých nemusíš nadávať, čo by potom povedali iní.

    jamis je offline (nepripojený) jamis

    jamis
    Tweety Pozri príspevok
    No, preto si vari do sprostých nemusíš nadávať, čo by potom povedali iní.
    Na rozdiel od iných si to viem priznať...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.