Zavrieť

Porady

Ako odhadnúť množstvo/hmotnosť biomasy, ktorá sa dá získať z haluziny?

Vedel by mi prosím niekto poradiť metódu, ako odhadnúť aké množstvo biomasy (drevnej štiepky) získam z konárov, ktoré zostanú po údržbe ovocného sadu? Robím orezávanie ovocných stromov pre viacerých zákazníkov a v niektorých prípadoch pri tom vzniká veľké množstvo haluziny. Nechcem, aby iba tak voľne ľahla popolom, ako sa to robí zvyčajne a rád by som ju využil aj užitočnejšie - teda na štiepku. Vlastný štiepkovač takej kapacity však nemám a potenciálni odberatelia majú záujem, iba ak toho bude niekoľko ton. Ja však nemám žiadne skúsenosti, ako z nejakej kopy haluziny odhadnúť, koľko ton, alebo aspoň m3, štiepky by to bolo, a bez spoľahlivého odhadu nechcem riskovať, že mi príde štiepkovač a náklaďák no náklady budú vyššie ako peniaze, čo by som dostal za štiepku. Nikde však neviem nájsť žiadnu metódu, ako sa to dá odhadnúť - klasické spôsoby merania drevnej hmoty, ako sa používajú pri guľatine či štiepanom palivovom dreve sú pri haluzine nanič. Firmy, ktoré štiepkujú odpad/haluzinu po ťažbe alebo čistia a štiepkujú nálety zo zanedbaných pasienok však musia mať nejaký spôsob odhadu, koľko hmoty z toho získajú, či nie? Vopred ďakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marek87 je offline (nepripojený) Marek87

    Marek87
    Pracujem s drevnou hmotou, a viem, že presne sa to odhadnuť nedá, ani neexistuje žiadny sposob, ako to presne odhadnúť,,,iba roky skúsenosti.... Pri konároch sa stáva, že kopa je strašne nafúknutá, a štiepka z toho nieje žiadna....

    taiko je offline (nepripojený) taiko

    Som, kto som taiko
    ja by som si pozical mensi stiepkovac, prenosny a postiepkoval nejaku vzorku, napr konare z troch radov stromov zo sadu. Tu stiepku by som odvazil a mal by som predstavu

    funtasta je offline (nepripojený) funtasta

    funtasta
    ja by som to niekde zhromazdoval a nasledne keby bola dost velka kopa tak zavolal tu stiepkovaciu firmu len je pravda ze drevo je palivo a mohol by byt problem s hasicmi skor by som asi siel do obcasneho prenajmu dakeho drvica a predaval to ako pridanu sluzbu pre majitelov stromov- lebo palit haluzinu len tak asi nie zakonne

    Ako odhadnúť množstvo/hmotnosť biomasy, ktorá sa dá získať z haluziny?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.