Zavrieť

Porady

Ktorý dom je "zdravý" a "dýcha" ?

Chceme stavať a rozhodujeme sa nad typom stavby (drevodom a pod.). Dôležité kritérium pre nás je, aby bol v dome zdravý vzduch. Zatiaľ najlepšie ovzdušie sme mali možnosť odskúšať v zrubových stavbách a v dome zo slamených balíkov s hlinenou omietkou.

Samozrejme sledujeme trendy nízkoenergetických drevodomov, avšak pri tých sa kladie dôraz na vzduchotesnosť a riadenú rekuperáciu, je to teda kompromis medzi zatepleným domom a domom z prírodných materiálov. Pri drevodomoch sa využívajú aj konopné, či celulózové izolácie, no má to zmysel, ak je vonkajšia doska zadusená polystyrénom?

Vie niekto poradiť, aký typ domu je reálne "zdravý" a "dýcha"?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    220870 je offline (nepripojený) 220870

    Remeselník,stavbár. 220870
    Dýchaním stien sa nerozumie prestup vody v akomkoľvek skupenstve ,alebo vzduchu cez stenu.Dýchanie stien je schopnosť konštrukcie čo najrýchlejšie odovzdať do priestoru všetku vlhkosť ,ktorú pri vlhkejšom čase(dážď ,hmla a pod) do seba absorvujú.Najzdravší materiál na stavbu obvodových stien je Ytong omietnutý klasickou vápennou omietkou z nehaseného vápna.Podlahy priečky stropy najlepšie zo sdrokartonu.
    Napríklad .Klasická nepálená tehlovina obsahuje najviac prírodného radónu.Niekoľko 100násobne viac ,ako Ytong.Tzv drevodomy sú z môjho pohľadu najväčší sajrajt z akého sa dá stavať.Všetko samý lak a formaldehyd.Ak chcete stavať zdravo tak sa čo najviac vyvarujte akýchkoľvek chemikálií.Sú takmer vo všetkom.Za top sajgon považujem OSB dosky,plávajúce podlahy,cement od Holcimu.
    vulxy OSB3 dosky su vraj bezpecne na truhly

    erik555 je offline (nepripojený) erik555

    erik555
    treba aj vetrat...to nik nespomenul?

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    Výskyt prírodnej rádioaktivity a prognózy radónového rizika zachytávajú priebežne dopĺňané a revidované mapy radónového rizika, ktoré má k dispozícii Štátny geologický ústav v mierke 1:50 000, nájsť sa dajú v digitálnej podobe na mapovom serveri v časti Geofyzikálne mapy a Mapy prírodnej rádioaktivity.
    http://mapserver.geology.sk/geofyzik...368&height=833
    tiež sa oplatí prečítať http://ekonomika.sme.sk/c/5442214/kd...nezaplavi.html

    robov je offline (nepripojený) robov

    robov
    No, ja som iba zvedavý, či prestup vzduchu cez stenu akejkoľvek stavby postačuje aspoň na prežitie...
    Tvrdnutie malty je chemická reakcia, nie fyzikálna.
    Konopné a celulózové izolácie sa napúšťajú retardérmi horenia /boritany/, drevo zase nátermi proti hnilobe.
    Betón a pórobetón /z piesku/ je teda zdraviu škodlivý?

    vratnik je offline (nepripojený) vratnik

    vratnik
    Ja ma pol domu zatepleného vatou a pol EPS, nevidím žiadny rozdiel v kvalite vzduchu v izbe zateplenou vatou a v izbe zateplenou EPS. Zdravý vzduch je jedine v horách, všade inde je to narovnako.

    korela je offline (nepripojený) korela

    korela
    Nandrolon Pozri príspevok
    dnes je chémia už vo všetkom, takže počnúc tehlou, lepiacimi materiálmi a končiac stierkami a chemickými náterami, maľbami... Jedine postaviť v hore zrub na strome :-))
    Tak si treba kúpiť starší dom a upraviť. Vždy lepšie, ako dýchať arzén.

    korela je offline (nepripojený) korela

    korela
    vratnik Pozri príspevok
    Ja ma pol domu zatepleného vatou a pol EPS, nevidím žiadny rozdiel v kvalite vzduchu v izbe zateplenou vatou a v izbe zateplenou EPS. Zdravý vzduch je jedine v horách, všade inde je to narovnako.
    Len tak na okraj. Smog zo Soulu sa zastavuje paradoxne práve v Tibete.
    ​Viem, že sa bavíme o Slovensku.

    day je offline (nepripojený) day

    day
    ked pouzijete material zo stavebnin tak sa vasa idea skoncila, pripadne sa inspirujte: Amisi - http://sk.wikipedia.org/wiki/Ami%C5%A1i
    Naposledy upravil day : 08.04.13 at 16:37

    robov je offline (nepripojený) robov

    robov
    220870: A preto aj ja mám obvodové steny a priečky z Ytongu a väčšinu podhľadov z SDK. Okrem toho nútené vetranie (s rekuperáciou), lebo tá stena fakt veľa nevyvetrá.

    vulxy je offline (nepripojený) vulxy

    vulxy
    220870 Pozri príspevok
    Dýchaním stien sa nerozumie prestup vody v akomkoľvek skupenstve ,alebo vzduchu cez stenu.Dýchanie stien je schopnosť konštrukcie čo najrýchlejšie odovzdať do priestoru všetku vlhkosť ,ktorú pri vlhkejšom čase(dážď ,hmla a pod) do seba absorvujú.Najzdravší materiál na stavbu obvodových stien je Ytong omietnutý klasickou vápennou omietkou z nehaseného vápna.Podlahy priečky stropy najlepšie zo sdrokartonu.
    Napríklad .Klasická nepálená tehlovina obsahuje najviac prírodného radónu.Niekoľko 100násobne viac ,ako Ytong.Tzv drevodomy sú z môjho pohľadu najväčší sajrajt z akého sa dá stavať.Všetko samý lak a formaldehyd.Ak chcete stavať zdravo tak sa čo najviac vyvarujte akýchkoľvek chemikálií.Sú takmer vo všetkom.Za top sajgon považujem OSB dosky,plávajúce podlahy,cement od Holcimu.
    a zabudol si spomenut pri tom saygone ze do noveho domu do obyvacky ,detskej izby a hlavne do kuchyne patri novy nabytok z DTD,MDF alebo zafoliovanej preglejky

    marleau je offline (nepripojený) marleau

    marleau
    Ľudia riešia čistotu vzduchu a pritom jedia hotový odpad,chémiu. Čo sú teda priority?

    bjuty smis je offline (nepripojený) bjuty smis

    bjuty smis
    ludia sú hlavne osprostení z marketingu velkých výrobcov stavebných materiálov......

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    dnes je chémia už vo všetkom, takže počnúc tehlou, lepiacimi materiálmi a končiac stierkami a chemickými náterami, maľbami...

    Jedine postaviť v hore zrub na strome :-))

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    korela Pozri príspevok
    Tak si treba kúpiť starší dom a upraviť. Vždy lepšie, ako dýchať arzén.
    Písal som hádam niekde, že mi vadí chémia ???

    Vieš, ja som z tej generácie, že som sa hrával ešte s ortuťou, robili sme z nej guličky, nosili v rukách a dávali do alobalových tubiek a napr. z nejakej naklonenej dosky to bol taký "dolnochod"...

    Takisto koľko ľudí pracovalo s azbestom, normálne sa predával v železiarstve a predavačky ho pílkami pílili a nikto na to neumrel ????

    Tí, ktorí pílili v 89-tom azbest v domácich potrebách, žijú dnes ako 60+ roční dôchodcovia a 25-30-40-50 roční sú už po funuse, dnes už v 60-tke sa umiera "legálne" /nikto sa nad tým nepozastaví okrem najbližšej rodiny/...

    A čo panelákoví ľudia? Tí by už vzhľadom na zloženie panelu a ich ropnej penetrácii pri výrobe mali čuchať fialky pod zemou ???

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    na vetranie sú okná a nie steny...

    mimochodom ten YTONG je pre mňa veľmi zaujímavá informácia, pretože stále sa hovorilo že "najzdravšia" z terajšieho materiálu je predsa len nezateplená pálená tehla tá "dutinková" alebo ako to nazvať.

    A sadrokartón? doteraz som myslel že sa používa len ako "korektor" už postavených v minulosti stien...

    OSB dosky ? to najhoršie čo si viem predstaviť, lepidlá, moridlá, ale zase na druhej strane človek žije len krátko aby ho nejaké "moridlo" donieslo do hrobu....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.