Zavrieť

Porady

Preddavky na poistné 2011 mala som platiť alebo nie? študent+SZČO

Dobrý deň, mám problém a napriek tomu, že už som prešla viac článkov na tému zdravotného poistenia, neviem sa dohľadať k presnej informácii.

Ide o situáciu študent + SZČO.

Zdravotná poisťovňa odomňa žiada uhradenie nedoplatkov - odvody za rok 2011 za mesiace, kedy som bola ešte evidovaná ako študent + SZČO. Na pobočke mi bolo potvrdené (samozrejme, nemám to písomne), že nevadí, že som SZČO, lebo som stále poistenec štátu. Teraz s odstupom času mi iná pracovníčka poisťovne tvrdí, že som aj tak platiť mala.

- živnosť mám založenú od júla 2009 a som SZČO doteraz bez prerušenia
- nepracovala som na hlavný prac. pomer, nebola evidovaná na úrade práce, ale v roku 2009 aj 2010 som ešte pracovala na dohodu, pričom príjmy z dohody aj živnosti boli minimálne.
- do 31.8.2011 som bola bez prerušenia vedená ako študent = poistenec štátu
- zdravotné odvody som teda začala platiť za mesiace od septembra 2011
- poisťovňa mi spätne tvrdí, že som mala platiť preddavky na poistné aj za obdobie január - august 2011. Mala som?
- v roku 2012 som ešte tiež bola vedená ako študent, ale len na cca 2 mesiace. Zaujímavé, že tieto 2 mesiace mi poisťovňa uznáva, že som bola študent (teda neplatím odvody za toto obdobie). Okrem toho aj príjmy v r. 2011 som mala vyššie než v 2009 a 2010, takže naozaj nechápem.

Už som z toho tak dopletená, že neviem, na základe čoho sa povinnosť platiť zdravotné odvody vypočítava? Našla som si RZZP podané v r. 2011, sú v ňom uvedené údaje roka 2010 a podľa tohto RZZP mi vyšiel preddavok na poistné na rok 2012 0,00 € (no napriek tomu som preddavky v 2012 platila). Ako mám zistiť, či som mala platiť preddavky aj v roku 2011?

Pracovníčka poisťovne mi spomínala obmedzenie ohľadom výšky príjmu - že ak mám príjem nad určitú sumu, je jedno, že som študent, že sa preddavky počítajú podľa príjmu zo živnosti. Vie mi niekto poradiť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    v roku 2009 bol základ dane 1387,88 € a teda daň 0,00 €
    v roku 2010 základ dane 1332,32 €, daň 0,00 €

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    tralalafoxy Pozri príspevok
    v roku 2009 bol základ dane 1387,88 € a teda daň 0,00 €
    v roku 2010 základ dane 1332,32 €, daň 0,00 €
    podnikala si obidva roky celý rok ? Robila ti ZP RZZP aj za rok 2011 ?
    áno, mala som živnosť bez prerušenia. RZZP mám len to, ktoré som podávala v roku 2011. Neviem, kto mi ho podával predtým, či firma, kde som pracovala na dohodu, alebo som ešte nemala povinnost podávať? Ale nemám o predošlom RZZP doma žiaden doklad. A za rok 2011, ktoré malo byť vypracované r. 2012 (ak to chápem správne), už robila poisťovňa. No takisto som si nenašla žiaden doklad a ja doklady nevyhadzujem.
    Moja otázka je hlavne, za akých okolností som povinná platiť (doplatiť) zdravotné poistenie za rok 2011?
    A na základe čoho sa to počíta - je tam rozhodujúci príjem, aj keď som bola študent? Ak hej, príjem z ktorého roka mi určí, či mám doplatiť poistné za 2011?
    Naposledy upravil tralalafoxy : 13.04.13 at 13:51 Dôvod: zbytočne rozpísané a nedávalo to zmysel

    Preddavky na poistné 2011 mala som platiť alebo nie? študent+SZČO

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.