Zavrieť

Porady

Závislá činnosť + dohoda alebo živnosť?

Mám pravidelný mesačný príjem zo závislej činnosti ako bežný zamestnanec. Mám však ponuku na vedľajšiu pracovnú činnosť, ktorá by začala od 05/2013 (pravidelná mesačná činnosť s rovnakou výškou mesačnej odmeny). Potrebovala by som poradiť, či je výhodnejšie pre mňa pracovať na dohodu o pracovnej činnosti alebo je vhodnejšie založiť si na tento účel živnosť?
Ak dohoda o pracovnej činnosti: aké povinné odvody musím odvádzať? (jedná sa o odmenu vo výške 500 € brutto mesačne) Mám nárok pri výpočte netto mzdy aj na nezdaniteľnú časť?
Ak živnosť: je treba odvádzať nejaké ďalšie odvody, ak odvádza za mňa zamestnávateľ zo závislej činnosti? Daň z príjmu by sa potom odviedla až na základe daňového priznania.
Sú spojené s jedným alebo druhým typom príjmu nejaké ďalšie povinnosti...?

Ďakujem za komplexnú odpoveď
m.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Rozsah (počet odpracovaných hodín) týždenne ? Budeš pracovať doma alebo v priestoroch "zamestnávateľa"?
    Počet odpracovaných hodín bude podľa potreby, to sa nedá povedať presne. Spadnú do toho asi aj víkendy. Rozsah nemusí byť ani v každom týždni rovnaký. Pracovať budem doma, "zamestnávateľ" mi poskytne notebook a multifunkčnú tlačiareň, ostatné náklady (napr. využitie elektr. energie) idú na mňa. Jedná sa o administratívu, preklady z a do cudzieho jazyka a pod.
    Podľa mňa no nemá byť na živnosť, pretože prácu ti dáva zamestnávateľ. Poskytne ti prac. prostriedky:tlačiareň a notebook. Pracuješ na základe jeho pokynov. Kľudne by to mohla byť aj pracovná zmluva (skrátený úväzok) a má znaky domáckej práce -par.52 Zákonníka práce, čiže závislá činnosť. Myslí, že je možné mať dvoch zamestnávateľov (ale opravte ma ak sa mýlim), vyhlásenie k dani sa podpisuje iba u jedného -hlavného a odvody zráža a uhrádza každý zamestnávateľ.
    Skôr by ma zaujímalo, či by živnosť nebola výhodnejšia. Ak budem pracovať na dohodu, pri 500 € brutto dostaneme netto nejakých 350,- (predpokladám, že si nemôžem pri výpočte netto zohľadniť nezdaniteľnú časť). Ako by to však bolo so živnosťou?
    Ďakujem vopred za názor.

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    čo sa týka živnosti pre začiatok t.z. že min. do 30.6.2014 by si si nemusela platiť odvod na SP. Ak by sme počítali že od 1.5.- začneš pracovať aj na živnosť pri 500 ,- eurách by ti nevychádzali odvody na SP možno až k 1.7.2015 a na zdravotnej by sa dalo dohodnúť preddavky môžu byť aj 0 a v rámci RZZP by si doplatila sumu, ktorá by Ti vyšla s RZZP.
    Ako zamestnanec nemáš žiadne povinnosti voči úradom, ako živnostník už sama zodpovedáš za všetko čo vo svojom mene -firme urobíš. Pri tvojom príjme by si mohla použiť aj paušálne výdavky 40 % a z rozdielu by si potom zaplatila daň. Prepokladám, že celú odp. položku by si použila pri PP.
    ​Pri začiatku treba navštíviť živnostenský úrad, daňový úrad a zdravotnú poisťovňu. Sociálnu poisťovňu až v prípade, že Ti vznikne povinnosť platiť odvody na SP.
    Samozrejme tvojou povinnosťou by bolo podať za seba DP, ale keď chceš robiť administratívne práce tak predpokladám, že toto všetko ovládaš.

    Závislá činnosť + dohoda alebo živnosť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.