Zavrieť

Porady

nespravne platenie odvodov a dan z prijmov

Ahojte, chcem sa opytat, ako postupovat, ked som zistila, ze som nespravne odviedla odvody do socialnej poistovne za firmu v minulom roku (zaplatila som viac ako som mala)? teraz neviem, ci si to mozem pytat zo socialky alebo ako. Dalej neviem co s danou z prijmov, kedze to mam na ucte 524 ako uznany dan.naklad. Myslim si, ze bo budem musiet opravit cez dodatocne DP. Dakujem vopred za radu a nazory.
Musim podat dodatocne DP??? prosim o nazor. dakujem
Naposledy upravil cucoriedka11 : 12.05.13 at 17:36
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Andrej13 je offline (nepripojený) Andrej13

    Andrej13
    V SP elektronickej podateľni máš saldokonto, treba si to pozrieť, či je tam evidovaný preplatok, prípadne to odkomunikovať so sociálkou, a ak evidujú rovnakú sumu, môžeš si to vyžiadať.

    Ohľadne DP, záleží od toho aká vysoká to bola suma?
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    cucoriedka11 v SP nemam preplatok, lebo mam zle zaevidovany pracovny pomer a platila som vsetky odvody....to by som asi musela opravit spatne vykazy a tak si to poziadat a co sa tyka DP preco zalezi na tom aka je to suma?
    Andrej13 Čo sa týka DP, záleží mi na sume, iba z môjho pohľadu. Podľa postupov účtovania: Podľa § 5 ods. 1 Postupov účtovania opravy nevýznamných nákladov a nevýznamných výnosov minulých účtovných období sa účtujú ako účtovné prípady bežného účtovného obdobia na príslušných účtoch nákladov alebo výnosov z hospodárskej činnosti účtovnej jednotky.
    Podľa § 59 ods. 14 Postupov účtovania významné opravy chýb minulých účtovných období sa účtujú na účte 428 – Nerozdelený zisk minulých rokov alebo na účte 429 – Neuhradená strata minulých rokov.

    Pekný článok k tomu nájdeš tu: https://www.pp.sk/6511/Opravy-chyb-m...DUPP29793.aspx

    PS: Opravu môžeš vykonať tento rok, ale rozhodoval by som sa v konkrétnom prípade konkrétne až keď by som vedel presné sumy a súvislosti, možno by som nakoniec skončil pri tej oprave dane a DP.
    cucoriedka11 andrej13 dakujem krasne za odpoved! islo by o nevyznamnu sumu co sa tyka podielu k vyske nakladov....naklady som mala mat o nevyznamnu sumu nizsie a vyssi ZD. Len ak sa nemylim tak co sa tyka dane z prijmov, tak je to tak, ze ak si mal platit viac dane (co je moj pripad) tak dodatocne danove priznanie musis podat a ak si mal platit menej dane tak mozes podat...uz neviem presne ktory to je paragraf..tak teraz neviem, ci to opravit v tomto roku, ci cez dodatocne DP...co povies?
    Andrej13 ak by si mala platiť vyššiu daň, tak by som to opravil. uctovanie v beznom obdobi by som robil iba pri nakladoch, ktore som nemal minuly rok zauctovane, ak sa jedna o vynosy, resp. ze sa ti naklady znizia tak by som to opravil, a urcite by som podal dodatocne DP.
      zbaliť

    nespravne platenie odvodov a dan z prijmov

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.