Zavrieť

Porady

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    žiadny zákon neuvádza povinnosť živnostníkovi zaloziť si podnikateľsky účet

    na DU ale musí nahlásiť čísla účtov vedených v bankách, na ktorých budú sústredené peňažné prostriedky z jeho podnikateľskej činnosti

    a ešte treba mať na zreteli obmedzenie platieb v hotovosti (nad 5000 eur)

    je však vhodné ak má samostatný účet na podnikanie a samostatný súkromný účet

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Musí si splniť oznamovaciu povinnosť, a účet, ktorý bude používať na podnikanie, musí oznámiť DÚ.

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    no nejaký účet by mal mať... nemusí byť zrovna podnikateľský... ale je dobré mať súkromné platby oddelené od tých, ktoré súvisia s podnikaním...

    Katka1010 je offline (nepripojený) Katka1010

    Katka1010
    je mozne, aby mal manzel na zivnost ucet spolocny s manzelkou?islo by o jednu fakturu mesacne, ktora bude uhradena na uvedeny ucet a manzel by si pri zivnosti uplatnoval pausalne vydavky
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Tweety Je, ale potom to všetko treba aj zaúčtovať. Oznámiť DÚ používanie účtu.
    kn-alka z účtovného hľadiska ťa asi účtovníčka nepochváli, ale nikde v zákone to nie je zakázané.... len musíš oznámiť DÚ, že tento účet budeš používať na podnikateľské účely
    kn-alka pri uplatňovaní paušálnych výdavkov netreba účtovať všetky položky na účte, stačí len evidovať prijaté úhrady faktúr.
    marjankaj No poplatky sa ani nedajú zahrnúť do výdavkov v plnej výške. Ak by chcel viesť účtovníctvo, tak by ho účtovníčka určite pochválila.
    kn-alka bude mať PUŠÁL !!! .....
    marjankaj Veď ja viem. To tvrdí teraz. Ale v marci si to rozmyslí, lebo mu vyjde platiť veľká daň, a bude chcieť uplatniť skutočné výdavky. No nepotešilo by ťa to?
      zbaliť

    labutienka je offline (nepripojený) labutienka

    labutienka
    Asi pred dvoma týždňami som sa na toto pýtala na infolinke daňového úradu. Tiež mi potvrdili, že žiadny zákon to neprikazuje, ale odporučili mi účet mať, ak je potrebné robiť nejakú platbu mimo hotovosti. Ja som to riešila hlavne v súvislosti s registráciou pre DPH. Ak vyjde živnostníkovi nadmerný odpočet, nemajú mu to kam poslať.
    Ak nevie prijímať len platby v hotovosti (alebo nemôže - zákon o obmedzení platieb v hotovosti), ja by som si účet zriadila, z dôvodov, ktoré už spomínali kolegovia.

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    1. Nie, nemusí mať vôbec účet, ale vo väčšine prípadov je praktické účet mať.
    2. A nemusí mať podnikateľský účet, ale ak na podnikanie používa súkromný, porušuje tým zmluvné podmienky bánk.
    Katka1010 ak mal zivnostnik zriadeny osobny ucet pred podnikanim, zivnost ma od 1.8.2013 moze ho pouzit na zivnost a dokedy to treba a ako nahlasit na danovy urad?

    musi mať živnostník podnikatelský účet v banke?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.