Zavrieť

Porady

Zúčtovanie rezerv, ktoré neboli vytvorené

Po mojom predchodcovi vo firme som "zdedil" na účte 323 - Nevyfakturované dodávky niekoľko zápisov faktúr na ktoré v prech. roku nebola vytvorená rezerva - teda 323/321. Čo s nimi - dať ich do nákladov tohto roku? Je to správne?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kalkulka je offline (nepripojený) kalkulka

    pracujem v spoločnosti, ktorá sa zaoberá strojárskou výrobou, ktorú takmer všetku expotrujeme do krajín EÚ ...viac kalkulka
    pefu
    Po mojom predchodcovi vo firme som "zdedil" na účte 323 - Nevyfakturované dodávky niekoľko zápisov faktúr na ktoré v prech. roku nebola vytvorená rezerva - teda 323/321. Čo s nimi - dať ich do nákladov tohto roku? Je to správne?
    Potrebujem viac informácii, aby som mohla vyjadriť svoj názor. Ale aspoň takto. Správne účtovanie je takéto. Napr. r. 04 vytvorená rezerva
    552,554/323. V r. 05 rozpúšťaš rezervu 323/652,654. Myslím si však, tvoja otázka sa asi týka nevyfakturovaných dodávok. Tieto mali byť naúčtované
    r.04 111,501,504,518 napr/326, v r. 05 326/321. Tak neviem, či sa to týka nevyfakturovaných dodávok alebo nejakej inej rezervy? Popíš bližšie účtovačky v jednotlivých rokoch.

    pefu je offline (nepripojený) pefu

    pefu
    Na účte 323 str. MD boli zaúčtované faktúry z r. 2005.
    Teda 323/321.
    Logicky by mali nejakým spôsobom zúčtovávať rezervy vytvorené v r. 2004, napr. 518/323 a v r. 2005 323/321.
    Ale nie, k danej položke (dodávateľovi, dodávke) nebola vytvorená rezerva. Sú tam len faktúry z r. 2005.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    pefu
    Na účte 323 str. MD boli zaúčtované faktúry z r. 2005.
    Teda 323/321.
    Logicky by mali nejakým spôsobom zúčtovávať rezervy vytvorené v r. 2004, napr. 518/323 a v r. 2005 323/321.
    Ale nie, k danej položke (dodávateľovi, dodávke) nebola vytvorená rezerva. Sú tam len faktúry z r. 2005.
    Kedže v PU účtujeme podvojne museli nejako naúčtovať v roku 2004 .../323? Skús prejsť obraty účtu 323 v roku 2004 a určite zistíš odkiaľ majú obraty a kde sa naúčtovalo na protistranu.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Máte zrejme pred sebou vyriešenie otázky - oprava nákladov minulých účtovných období. Z uvádzaného mám dojem, že v roku 2004 nebol urobený žiadny zápis týkajúci sa zúčtovania nákladov súvisiacich s účtovným obdobím, iba v roku 2005 ste zistili zápis 323/321, čím vám vznikol zostatok na účte 323. Aj v prípade zúčtovania rezervy, t.j. účtovania 5xx/321, čo je mimochodom správny zápis a následne 323/65x by sa zostatok rezervy nezúčtoval, nakoľko sa zrejme v roku 2004 pozabudlo na jej tvorbu. Inak z uvádzaného sa mi javí vhodnejšie účtovanie 326/321 (ak sa jedná o presnú čiastku uvádzanú na faktúre).

    Jedno z riešení: dodatočné DP za rok 2004, nakoľko sa jedná o chybu a nie o účtovný prípad, o ktorom by sa účtovná jednotka dozvedela neskoro.

    Zúčtovanie rezerv, ktoré neboli vytvorené

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.