Zavrieť

Porady

Poplatky pri dedičstve

Dobrý deň, poprosila by som vás, vie mi niekto poradiť a usmerniť ma ako prebieha Dedičské konanie?Momentálne som v situácii popisujem :
- sme dvaja súrodenci ( ja som bez práce v hmotnej núdzi + brat podnikateľ )
- konanie má byť po nebohom otcovi
- je vykonaná závet
- mama je nebohá veľa rokov
- čiže dedičmi by sme mali byť len ja a brat

Otázka
: Kto nás prizve na konanie ? A hlavne aké sú poplatky ? Dopočula som sa, že niečo si účtuje notár a niečo súd....neviem.

Prosím o radu, dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    VieraM je offline (nepripojený) VieraM

    VieraM
    Obyčajne notár vyzve v prvej rade toho kto vybavoval pohreb /kto bol na matrike/, ten sa dostaví k notárovi a oznámi dedičov. Následne si notár prizve všetkých dedičov na dedičské konanie. Notárovi zaplatíte notárske poplatky ktoré sa vyčíslia podľa hodnoty majetku ktorý je predmetom dedičstva.
    Ester85 dakujem za reakciu, ja som si toto našla cez google, no mňa by zaujímalo, či existuje nejaká tabuľka - podľa ktorej si určuje notá poplatky z majetku. Napríklad byt v hodnote cca.30 tis.Eur ú koľko sa platí v takej výške ? To som uviedla len ako príklad.
    Poparosím o reakcie.
    Ozaj a aký je časový horizont kedy vyzve notár ?
    Katy a R doplnila som - a doba asi koľko má prípadov - tak 4 mesiace???? (u nás)

    Poplatky pri dedičstve

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.