Zavrieť

Porady

Fiktivny zamestnanec

Zdravim vsetkych...dnes som sa bavil s jednou znamou, ktora mi opisala svoju situaciu s hladanim a najdenim prace a rad by som sa s vami o to podelil a spytal sa na nazor. Kedze je aktualne situacia na pracovnom trhu taka aka je, je moja znama vedena na urade prace. Nasla si vsak ponuku, na ktoru reagovala a pozvali ju na pohovor. Tam jej oznamili, ze ju zamestnaju na dohodu s tym, ze bude stale vedena na urade a dostavat bude oficialne tu sumu, ktora jej zo zakona prislucha. Kedze to ale nie je vela, povedali jej, ze jej okrem toho budu davat nieco pomimo, ale A TU ZACINA MOJA OTAZKA, musi vsak priniest obciansky nejakeho jej znameho, akoze fiktivneho zamestnanca a podpisat, ze suhlasi aby jeho mzda prisla na jej ucet. Este k tomu musi uviest, ako ten jej znamy pracuje, aby nahodou pri nejakej kontrole nekolidoval jeho pracovny cas vo firme, kde pracuje s touto "PRACOU". Slubili jej, ze si takto moze zarobit aj viac ako 400 Eur. Viete mi prosim niekto poradit, co tym tato firma sleduje a co to v konecnom dosledku znamena pre moju znamu, resp. osobu, ktoru ona uvedie, teda fiktivnu? Z hladiska odvodov, dani, resp. danoveho priznania? Je to legalne? Dufam, ze som to napisal zrozumitelne a vopred dakujem za odpovede. Tymto chcem zaroven upozornit a poukazat, ako sa firmy "snazia"...len neviem v koho prospech...



takze som tam volal a pani mi to upresnila: znama zostane vedena na UP a prinesie OP priatela, spolu s kartickou poistenca a smenami v praci, aby to nekolidovalo. Na zaklade toho sa pre neho ako zamestnanca vytvori zmluva na dohodu s max. 2 hod denne, ale da sa mu pomerne vysoka hodinova mzda(cca.9 eur). zaroven podpise suhlas, ze " jeho " zarobene peniaze pojdu na ucet priatelke. Takze suma sumarum ona zarobi povolenu max. sumu 146eur a on az do sumy cca. 360eur ale vsetko ide na jeden ucet. co sa tyka dani, on podpise vyhlasenie, ze si neuplatnuje nezdanitelnu cast a danove si necha spravit bud u sucasneho zamestnavatela + plus novy "prijem", alebo opacne. Ja som z toho jelen...co si myslite?
Naposledy upravil stanleyl : 29.05.13 at 07:56
Xanti Doplnila som svoj príspevok.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    samozrejme, že to legálne nie je. Ďalej je škoda písať.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Povedala by som, že vtipné. Lebo ak by si mohla zarobiť tých 400 e tak oni potrebujú odviesť odvody z tej sumy ... a pri takej sume by známa mohla uvažovať o vyradení z UP.

    To by bolo iné keby sa odvody neplatili- chápala by som že firma takto šetrí, ale takto je to dáka habaďúra.

    doplnenie reakcie na prvý príspevok :
    No pekne jej priateľovi sa zvýši dôchodkový bod a ona si dokefe prípadné roky do dôchodku nizkym príjmom ... ja by som na jej mieste s niečím takým nesúhlasila, radšej by som prekročila ja príjem na UP .. aby ma vyradili a sama by som si platila odvody do ZP pomernú časť za neodpracované dni zo sumy 55,02 eur mesačne .
    Takto príde kamarátka aj o daň, nakoľko ak priateľ zarába tak daň bude nenávratne preč. Ak bude ona zarábať 400 e mesačne tak jej ostane viac. Napr. do ZP zaplatí za víkendy čo nebude pracovať 55,02/31*8= cca 15 eur .
    Ak to spraví cez priateľa do ZP síce doplácať nebude ale príde o daň mesačne cca 60 eur ... ,
    Naposledy upravil Xanti : 29.05.13 at 08:01
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    stanleyl firma jej sama navrhla, aby ostala vedena na urade...a ten zvysok do sumy cca. 400 euro bude dostavat" na ruku". chcel by som vsak vediet, co v pripade, ak tam prinesie OP svojho priatela? aku to ma logiku pre tu spolocnost? a ten jej priatel to bude mat ako dalsi prijem? a kto z tych penazi zaplati odvody a dane? on, ona alebo firma?
    stanleyl tiez si myslim, ze to nie je "koser", len neviem presne argumenty ako jej tuto skvelu ponuku vyhovorit...dakujem.
    Xanti Ved to hovorím, žiadnu logiku to nemá, lebo firma aj z jedných aj z druhých penazí musí odviesť odvody a dane ... proste nepristúpila by som na také niečo ... aj ked vyradia známu z UP a bude si sama platiť odvody do ZP 55,02 eur .. tak stále na tom bude z dlhodobého hladiska lepšie ako keby mala oficiálne 140 eur a zvyšok by sa rátal do dôchodku jej priateľovi .
    Tam bude nejaká búda no mna nenapadá aká.
    KEJKA napadlo ma, že potom tie peniaze pomimo ani nedostane, ale nemá to logiku.
    navrhujem, nech povie, že za 400 EUR je ochotná sa nechať vyradiť z UP, čo jej na to povedia. Lebo firma naozaj musí zaplatiť odvody.
    A priateľ by to mal ako další príjem, teoreticky mu môže prísť vyúčtovanie nedoplatku zo ZP /aj keby nemalo/, skrátka je to nejaká búda, alebo je to firmička, kde neovládajú zákonyy.
    stanleyl Dakujem, za odpovede. Zajtra do firmy zavolam v osobe jej priatela a pokusim sa zistit ako to maju"vymyslene" a co tym vlastne chcu ziskat....pekny vecer
    katka 23 podľa mňa toto nie je nápad zo strany zamestnávateľa ale zo strany zamestnanca, veď je to výhodné len pre neho a firma by si takéto zbytočné starosti nevyrábala , dobre ste poradili aspoň sa zorientuje
    stanleyl Xanti, dakujem za odpoved. Uvidim, ci by firma pristupila aj na takuto moznost, kedze mi v telefone pani povedala, ze neuvazuju o trvalych prac. pomeroch, nakolko je vyroba narazova. Nezostava jej nic ine len to asi vziat a pockat, ked sa situacia zlepsi(ak vobec). Ma este len okolo 20 r., tak dochodok (na jej smolu)este neriesi. Ale aj tak dakujem za rozbor, moc si mi pomohla.
    Xanti No možno dôchodok nerieši a čo potom ked náhodou otehotnie? Hm.. bude sa jej materská počítať zo 146 eur či koľko ...
    JAJA11 aj mne toto pripadá ako riešenie pre zamestnanca, nie pre firmu.... a ako píšete, výhody z toho nevidím ani pre jednu stranu.... hlavne ak sa jedná o mladú ženu, ktorá ešte asi nemá ani nárok na podporu v nezamestnanosti a podobne.....
    na mieste zamestnávateľa by som skôr hľadala možnosť nejakej dotácie na zamestnávanie mladého človeka z ÚP....
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.