Zavrieť

Porady

Akou vysokou bankovkou mi moze platit zakaznik.

Chcem sa opytat akou vysokou bankovkou mi moze platit zakaznik. Napriklad moze mi za tovar v hodnote 25 eur zaplatit 500eurovkou?
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Je možné obmedziť prijímanie eurových bankoviek nominálnej hodnoty 500 euro?
    Platná právna úprava či už v slovenskom právnom poriadku (zákon NR SR č. 566/1992 Zb. o Národnej banke Slovenska v znení neskorších predpisov) alebo v osobitných pravidlách platných v eurozóne pre eurobankovky a euromince, neumožňuje podnikateľom odmietnuť prijatie eurovej hotovosti z dôvodu napr. vysokej nominálnej hodnoty eurobankovky. Pre prijímanie eurovej hotovosti platí iba právo neprijať pri jednej platbe viac ako 50 kusov euromincí; to neplatí pre Národná banku Slovenska a banky. Pre ostatné subjekty využívajúce pri platbe hotovosť platí povinnosť prijímať zákonné platidlá bez obmedzenia
    Zdroj :
    http://www.porada.sk/t165491-akou-ma...ou-platit.html

    Doplním ešte stránku Národnej banky Slovenska
    http://www.nbs.sk/sk/faq/faq-skupina...nkovky-a-mince
    Naposledy upravil Zita5 : 04.06.13 at 10:19

    Letko je offline (nepripojený) Letko

    ...letom-svetom... Letko
    Zaplatiť môže, ale ty ju nemusíš prijať. Napíš si na obchod - Neprijímame 200 a 500 € bankovky... ale potom môžeš prísť o zákazníka.
    10 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Zita5 To by bol čo za obchod, ak by takéto niečo vyvesili ......je starosť predávajúceho, ako a kde si rozmení resp. vydá .Má s tým počítať
    marjankaj Teda zatvorí obchod a pôjde to zameniť do banky a potom mu vydá. Prečo by s tým mal počítať?
    Zita5 Janko už ako skúsená obchodníčka,alebo skúsený obchodník z praxe musí vedieť ako to chodí .......pre mňa za mňa keď zatvorí aj na stálo.Ale mňa ako zákazníka by odradilo, ak by som nekúpila len preto, že mám bankovku vysokej hodnoty ...to nie je moja starosť ...pôjdem inde ale už by som sa tam nevrátila ...
    marjankaj No ale nie je každý skúsený obchodník ako ty. Najmä tí novokvasení.
    A ten čo predáva iba hotdogy v stánku a prvý zákazník mu chce zaplatiť 500kou a majiteľ mu nechal prázdnu kasu. To má predavačka s minimálnou mzdou sama zadotovať?
    marjankaj Zitka a čo má podnikateľ urobiť ak nemá toľko v hotovosti ani na účte a nikto mu nepožičia? Pôjde do basy pre porušenie zákona?
    marjankaj No tak mu dajú pokutu. A pošlú na neho exekútora.
    Tweety Tweety (Dnes 13:15) Jankio, zaplatiť môže ale ak ju obchodník neprijme, tak nezaplatil, či?
    Zita5 http://www.nbs.sk/sk/faq/faq-skupina...nkovky-a-mince
    Zita5 Janko no hádam nie do basy .....to už sa chytáš extrémov .........ale nedá sa inak poradiť , len tak ...že treba zvážiť aj situáciu s 500 eurovou bankovkou ktorá môže v praxi nastať Ja viem, že to môže hocikoho zaskočiť ....ale v tom momente musí byť bodkou nejaké rozhodnutie
    ,,,,,,
    marjankaj Zitka aké extrémy?
    § 273
    Ohrozovanie obehu peňazí
    Kto bez zákonného dôvodu odmieta tuzemské peniaze alebo poškodzuje tuzemské peniaze, potrestá sa odňatím slobody až na šesť mesiacov.


    A netýka sa to iba podnikateľov, ale všetkých.

    Vyhlasujen, že prijmem akékoľvek peniaze. A nemusia byť ani tuzemské. Predsa nebudem porušovať zákon. Prispievatelia hláste sa.
      zbaliť
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    nika.sum no to je diskutabilne, pokial ide o maly obchodik, nemusi mat predsa v pokladni alebo priamo k dispozicii na predajni hotovost nad 500 Eur a este co ked mu pridu za sebou 2-3 takyto zakaznici...ono to uz nie je 1000 SK na rozmenenie ...My sme niekedy nemali ani take trzby za cely den (500 EUR) a nie este mat len na rozmienanie...
    marjankaj Môže najmä ak povie, že zvyšok si nechajte.
    Len aby takých zákazníkov bolo viac.
    Zita5 Všetko ostatné okrem zákonnej možnosti je už len vec rozhodnutia obchodnej jednotky , prijať či neprijať :::
    marjankaj Veď prijať je ten najmenší problém. Len či bude mať aj čo vydať naspäť?
    Každý neprehadzuje peniaze vidlami.
      zbaliť

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    No keďže prijímať bankovky musí, tak nech si tam napíše:
    Z 200 € 500 € 1000 € bankoviek a stravných lístkov nevydávame peniaze späť.

    Veď napísať si tam môže hocičo, či nie?

    A najlepšie by bolo, aby europoslanci prikázali členským štátom uzákoniť mzdy minimálne polovicu z ich platov. Potom by takéto debaty boli irelevantné a aj tá kríza by bola minulosťou.
    http://udalosti.noviny.sk/ekonomika/...-ako-deti.html
    Naposledy upravil marjankaj : 04.06.13 at 10:59
    Tweety Alebo, falošné neberieme vôbec.
    misoft 1000€ bankovka - žeby už vytlačili? Lebo zatiaľ neexistuje!

    Akou vysokou bankovkou mi moze platit zakaznik.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.