Zavrieť

Porady

minimum učtovníctva

Som živnostník a chcem Vás poprosit a radu ako viest učtovníctvo resp.čo je potrebné mať s učtovníctva ? Raz mesačne faktúrujem za prácu, nemám žiadne výdavky ani iné príjmi v daňovom priznaní si dávam 25% nákladov.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Treba viesť evidenciu príjmov za celé účtovné obdobie, evidovať zaplatené poistné, IM a DM a to je v kocke všetko.

    dom je offline (nepripojený) dom

    dom
    petsun
    Som živnostník a chcem Vás poprosit a radu ako viest učtovníctvo resp.čo je potrebné mať s učtovníctva ? Raz mesačne faktúrujem za prácu, nemám žiadne výdavky ani iné príjmi v daňovom priznaní si dávam 25% nákladov.


    Keď sa daňovník rozhodne pre paušálne výdavky, je potrebné postupovať podľa par. 6 odstr. 10,daňovník počas uplatňovania výdavkov paušálnym spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.
    Ja robím exel. tabuľku, číslo faktúry, komu fakturované,čo fakturované,dátum príjmu, číslo dokladu kt. bolo uhradené napr.príjmový, banka.
    K 25% sa pripočítavajú preukátateľné výdavky na zaplatené poistné, tak robím prehľad o zaplatenom poistnom.

    petsun je offline (nepripojený) petsun

    petsun
    Spravne chapem IM - investiční majetok, DM - drobný majetok ( nemám ) ?
    Evidencia poistného postačuju bankový výpis ?
    Ešte mam otázku musím mat podnikateľský účet nepostačuje osobný, používaný len na podnikateľské učely nahlásený na D.Ú.

    stuko je offline (nepripojený) stuko

    Po vyštudovaní dvoch vysokých škôl (právo, management) sa plne venujem obom činnostiam. ...viac stuko
    no ja ti odporucam, aby si sa dohodol s nejakym uctovnikom, urcite budes mat medzi znamymi mozno i v robote, ci v rodine, dohodnete sa na nejakes smiesnej odmene a budes mat istotu, ze vsetko je v pohode.
    Vzdy je lepsie radsej zaplatit par korun uctovnicke, ako potom platit penale DU.
    No nemam pravdu poradaci ?

    ekopo je offline (nepripojený) ekopo

    JA ekopo
    Chapeš správne. O poistnom, tak ako písal "dom" treba urobiť prehľad. Na účte by sa nemali miešať súkromné a podnikateľské platby. Potom je ťažké vysvetlovanie pri prípadnej kontrole.

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    petsun
    Spravne chapem IM - investiční majetok, DM - drobný majetok ( nemám ) ?
    Evidencia poistného postačuju bankový výpis ?
    Ešte mam otázku musím mat podnikateľský účet nepostačuje osobný, používaný len na podnikateľské učely nahlásený na D.Ú.
    Nie, nemusíš

    1919696 je offline (nepripojený) 1919696

    1919696
    ekopo
    Treba viesť evidenciu príjmov za celé účtovné obdobie, evidovať zaplatené poistné, IM a DM a to je v kocke všetko.
    Ahojte, ja mám ešte otázku - ak má takýto živnostník podnik.účet, treba viesť aj evidenciu úrokov z tohto účtu - lebo aj to je príjem.Stačí mať výpisy, alebo na to treba tiež nejakú tabuľku??? ďakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    1919696
    Ahojte, ja mám ešte otázku - ak má takýto živnostník podnik.účet, treba viesť aj evidenciu úrokov z tohto účtu - lebo aj to je príjem.Stačí mať výpisy, alebo na to treba tiež nejakú tabuľku??? ďakujem
    Bankové úroky sú príjem ovplyvň.základ dane. Daň z nich je výdaj neovplyvň.ZD.

    1919696 je offline (nepripojený) 1919696

    1919696
    Tweety
    Bankové úroky sú príjem ovplyvň.základ dane. Daň z nich je výdaj neovplyvň.ZD.
    Tweety ale ja hovorím o živnostníkovi, ktorý ide na pauš.výdavky, čiže si nevedie peňažný denník. Ako viesť evidenciu úrokov v tomto prípade?

    apsgroup je offline (nepripojený) apsgroup

    apsgroup
    Podnikatelovi ,ktorý si uplatnuje paušalne vydavky, chodia prijmy na súkromný účet. Vedie evidenciu o prijmoch. Čo s úrokami v tomto pripade. ? Myslim si, že je to nepatrná suma, ktorá je zdanená a preto ju tam asi nedám a nebudem odpočitavat ani zrážkovú daN?

    SERVIS je offline (nepripojený) SERVIS

    SERVIS
    Neviem či som spravila dobre, keď som viedla aj peňažný denník a pritom som uplatnila výdavky percentom. A tie tabuľky, čo tu spomínate, to musí byť, alebo to nechám na ten denník, tam si to každý vyčíta? Odpovedzte mi prosím niekto, ďakujem.

    1919696 je offline (nepripojený) 1919696

    1919696
    bepo
    Pri paušálnych výdavkov vedieš evidenciu o príjmoch a úroky sú príjem.
    Bepo to že úroky na podn.účte sú príjem viem, ale ako si o nich vediem evidenciu? Robím si nejakú tabuľku?alebo stačí mať výpisy?

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    apsgroup
    Podnikatelovi ,ktorý si uplatnuje paušalne vydavky, chodia prijmy na súkromný účet. Vedie evidenciu o prijmoch. Čo s úrokami v tomto pripade. ? Myslim si, že je to nepatrná suma, ktorá je zdanená a preto ju tam asi nedám a nebudem odpočitavat ani zrážkovú daN?
    A preto,znova problém os . a súkromný účet. Čo keď tam ako súkr. osoba budem dávať svoje už inak zdanené príjmy a budú mi chodiť aj príjmy
    z podnikateľskej činnosti, ako budem tento úrok deliť?Môže ísť
    o nezanedbateľné úroky. Načo si vytvárať problémy tam, kde
    vôbec nemusia vzniknúť.
    Ja som zástanca jednoznačne : si podnikateľ maj podn. účet.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.