Zavrieť

Porady

Zaúčtovanie nákupu v zahraničí v hotovosti (ako určiť kurz a započítať kurzový rozdiel) - neplatca DPH

Dobrý deň, potrebujem pomôcť s problémom, na ktorý som nikde nenašla dostačujúcu odpoveď. Akou formou mám zaúčtovať nákup v hotovosti u dodávateľa, ktorý bol vyplatený v hotovosti v tunajšej mene. Peniaze boli zmenené v zmenárni, no tie "výpisy" o zmene zmenární sa nedajú považovať za doklady, častokrát je to len "kalkulačkový" prepočet. Ako mám potom zaúčtovať tento nákup? Len kurzom NBS? A čo potom kurzová strata, ktorá je rozdielom medzi kurzom NBS a skutočným kurzom valuty pri zmene? A čo ak by som nemala "doklad" zo zmenárne, musím len prepočítavať už spomínaným kurzom NBS? Nie som platca DPH. Budem veľmi vďačná za akúkoľvek prínosnú odpoveď.
marjankaj Tunajšia mena je euro. Či?....
miura tunajsou menou som myslela menu nakupu v destinacii, kde sa zahranicny obchod uskutocnil. Mozno to bolo nejednoznacne, ospravedlnujem sa za nedorozumenie.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Dav je offline (nepripojený) Dav

    Dav
    Zákon o účtovníctve, § 24, spracovať smernicu, kde sa určí, ktorý kurz sa bude používať. Ak platíš v cudzej mene zahraničnému dodávateľovi, si povinná mať valutovú pokladňu. To, čo dávajú zmenárne, je doklad o kurze, ktorým bola CM nakúpená, aj keď je to "len" kalkulačkový prepočet.
    Podľa spôsobu, akým sa rozhodneš používať CM - kurz ECB,alebo skutočná cena pre nákup a príjem do pokladne, pre výdaj kurz ECB, alebo metóda FIFO alebo vážený aritmetický priemer, urobíš výdaj z pokladne.
    Ak vznikne kurzový rozdiel, tak zaúčtovať na 563 alebo 663.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    miura Ok, tak valutovu pokladnicu si zavediem, toto bol lenm 1. nakup. Co sa tyka evidencie skladu, bude to FIFO, no ak sa rozhodneme pre prepocet kurzom NBS v case hotovostneho nakupu, bude nam treba aj tie smiesne "doklady" zo zmenarni? Lebo niekedy sa podari zmenit peniaze aj lacnejsie od znamych, ktori na to urcite nedaju doklad.
    Dav Ja som nepísala o sklade, aj pre účtovanie v CM treba určiť metódu pre prírastky a úbytky CM a používajú sa kurz ECB, FIFO, VAP.
    miura Ďakujem, to mi vôbec nenapadlo. V prípade JU resp. daňovej evidencie to bude asi rovnaké, pokladnicu si musím viesť tak či tak.
      zbaliť

    Zaúčtovanie nákupu v zahraničí v hotovosti (ako určiť kurz a započítať kurzový rozdiel) - neplatca DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.